ΟΥΕΛΙΝΓΚΤΟΝ

4 - 1 30-03-19

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ

Για τον αγώνα ΟΥΕΛΙΝΓΚΤΟΝ-ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ γράφει ο Γιάννης Μπαλαμπάνης Ημερομηνία: 23:57 29/03/19
1.58

Δίπλωσε τις νίκες, πανεύκολο 3-1 επί των Γουόντερερς. Καταιγίδα στο πρώτο μέρος όπου σκόραρε όλα τα γκολ του, έριξε κάπως ταχύτητα στο β’ κάνοντας συντήρηση.

Προτίμησε να επικεντρωθεί στο Νιούκαστλ ο Ρουντάν στη συνέντευξη τύπου και όχι στις επαναλαμβανόμενες ερωτήσεις αναφορικά με το μέλλον του στο Ουέλινγκτον αλλά και αυτό πρωτοκλασάτων παικτών τα συμβόλαια των οποίων λήγουν. «Κάνουμε κάτι το εξαιρετικό φέτος και στέκομαι μόνο στο αγωνιστικό σκέλος, είμαστε 4οι και δε θέλω να μιλήσω για συμβόλαια και ανανεώσεις» είπε χαρακτηριστικά.

Τραυματίας ο στόπερ Ντόιλ (15/0), έχασε τα τελευταία αλλά είναι στην προαποστολή ο ηγέτης της άμυνας Τέιλορ (18/0), τιμωρημένος ο φετινός MVP Κρίσνα (22/15). Εξέτισε ο εξαιρετικός εγκεφαλικός μέσος Σινγκ (20/4).

Ηττα ντροπή και ψαλίδισμα των ελπίδων για τα πλέι οφ, 2-3 στο ντέρμπι με τους Μάρινερς. Μονότερμα τους αντιπάλους στο πρώτο ημίχρονο, πλήρωσε όμως την αστοχία του. Πατατράκ στο β’ όπου δέχτηκε 3 γκολ σε 20 λεπτά, μείωσε όμως σε 2-3 και έχασε πέναλτι στις καθυστερήσεις.

«Από εδώ και πέρα είναι όλα ή τίποτα» ξεκαθάρισε ο Μέρικ, «πρέπει να κερδίσουμε τα ματς που απομένουν, κάτι που σκοπεύουμε να κάνουμε» συμπλήρωσε. Από την Πέμπτη στη Νέα Ζηλανδία ώστε να εγκλιματιστεί, χαρακτήρας τελικού έχει δωθεί στο ματς.

Τραυματίες ο εξτρέμ Χόφμαν (16/3) και ο χαφ Βάργκας (18/5), επιστρέφουν ο φορ Τσάμπνες (4/1) με τους χαφ Κουτρουμπή (9/1), Κανταρόφσκι (14/0).

Under 2,5 τα 3/4 τελευταία εκτός του.

Ρέστα για τα πλέι οφ το Νιούκαστλ κόντρα σε ένα βαθμολογικά άνετο Ουέλινγκτον που θα στερηθεί τις υπηρεσίες του τιμωρημένου Κρίσνα, πρώτου σκόρερ του πρωταθλήματος με 15 γκολ. Υπάρχει και ο αστερίσκος του Μέρικ στο ματς με τον Αυστραλοσκωτσέζο τεχνικό του Νιούκαστλ να μην έχει φύγει με τον καλύτερο τρόπο από τη Νέα Ζηλανδία προ διετίας. Ο μπουκ το έχει προσέξει πάντως το σετ, το 3,00 του διπλού είναι ουσιαστικά αδιάφορο.

Μάλλον προς το under 2,5 στο 2,30 του Stoiximan. Χωρίς τον μπόμπερ του το Ουέλινγκτον που δε θα ανοιχτεί, το Νιούκαστλ πάλι θα πάει να το κλέψει το ματς και όχι να το πάρει με φουλ επίθεση.

Ουέλινγκτον

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΣ

Νιούκαστλ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΣ. ΛΙΓΚ ΑΣΙΑΣ ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΣ

Α' ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΣ 2008/2009 3 - 0, 2 - 0 2009/2010 1 - 1, 3 - 0 2010/2011 1 - 0, 4 - 0 2011/2012 5 - 2, 2 - 0 2012/2013 1 - 2, 1 - 1 2013/2014 0 - 0 2014/2015 2 - 2, 4 - 1 2015/2016 1 - 2 2016/2017 5 - 0, 2 - 0 2017/2018 0 - 1