ΟΥΝΙΟΝ ΣΕΝΤ ΖΙΛΟΥΑ

0 - 1 01-08-21

ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ

Για τον αγώνα ΟΥΝΙΟΝ ΣΕΝΤ ΖΙΛΟΥΑ-ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ γράφει ο Βασίλης Τσαπραλής Ημερομηνία: 08:49 01/08/21
1.76

*** Με θεατές στο 1/3 της χωρητικότητας του γηπέδου.

Θριάμβευσε στο ντέρμπι των Βρυξελλών (3-1 Αντερλεχτ), δείχνοντας με τον πιο πειστικό τρόπο πως επέστρεψε –μετά από 48 χρόνια- για να μείνει στη μεγάλη κατηγορία.

Ο τεχνικός Μαζού χρησιμοποίησε την ίδια 11άδα που έφερε πέρσι την εύκολη άνοδο και δικαιώθηκε απόλυτα με την επιλογή του. Εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα αβίαστα λάθη της αντίπαλης άμυνας και πήρε 2 φορές το προβάδισμα (20’, 62’), ενώ ήταν αυτή που στο β’ ημίχρονο είχε ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ, βρίσκοντας ακόμα ένα γκολ με πανέμορφο σουτ (73’).

«Ηταν μία ομαδική δουλειά γιατί το μεγαλύτερο όπλο μας είναι το οικογενειακό κλίμα» σχολίασε ο σκόρερ των δύο τερμάτων της πρεμιέρας, επιθετικός Ούνταβ.

Παραμένουν στα πιτς οι επιθετικοί Φερμπέ (19/2) και Σιγκούνταρσον (15/4).
Χωρίς νέες απώλειες.

Χρειάστηκε να φτάσει στο 103’ της κανονικής διάρκειας (13ο λεπτό καθυστερήσεων!!) για να μην φύγει ηττημένη στην εντός έδρας πρεμιέρα με την Εουπεν (2-2).

Εμφανή από το ξεκίνημα τα αμυντικά της κενά, με την πώληση του αμυντικού Κοσουνού (Λεβερκούζεν) 2 ημέρες νωρίτερα να μοιάζει δυσαναπλήρωτη. Μολονότι επέτρεψε πολλές ευκαιρίες στην αντίπαλο, ήταν αυτή που πήρε κεφάλι (55’) από την άσπρη βούλα. Τα αμυντικά προβλήματα συνεχίστηκαν και έφεραν την ανατροπή (60’, 77’). Πίεσε αφόρητα μετά το 80’ και δικαιώθηκε στην τελευταία φάση (103’).

«Πρώτη φορά βλέπω τερματοφύλακα να παθαίνει 3 κράμπες» εκνευρισμένος για τις καθυστερήσεις των αντιπάλων ο τεχνικός Κλεμάν μετά την ισοπαλία της πρεμιέρας, χωρίς ωστόσο να ανφερθεί στα αμυντικά κενά της ομάδας του.

Επιστρέφουν στις επιλογές ο βασικός γκολκίπερ Μινιολέ (38 συμ.), ο καλός μέσος Βανάκεν (36/11) και ο μπακ Σόμπολ (30/2).
Πρώτη αποστολή και για τον νεοφερμένο αμυντικό Νσόκι (Νις) που ήρθε για να καλύψει το κενό του Κουσουνού.

Η αγωνιστική ετοιμότητα της Ουνιόν και η εξαιρετική της εικόνα στην πρεμιέρα αδικείται ξανά από το σετ αποδόσεων. Ωστόσο, η εμπειρία της Κλαμπ Μπριζ και η ανάγκη της για άμεση επάνοδο στις νίκες μειώνουν κάπως τη διάθεση για ρίσκο. Η υποχώρηση του άσου από τα 6άρια στο εύρος του 3,50-3,80 δίνει τη χαριστική βολή για να μείνουμε στο πάσο.

Η Ουνιόν μοιάζει ιδανική αντίπαλος για να εκμεταλλευτεί τα κενά που άφησε στα μετόπισθεν της Μπριζ η πώληση του Κοσουνού. Το αμφίσκορο πάντως βρίσκεται στα χαμηλά του 1,60.