ΟΥΤΡΕΧΤΗ - ΧΕΡΑΚΛΕΣ (21/5/19, 19:30): Δεν έχει να χάσει κάτι η Χέρακλες

ΟΥΤΡΕΧΤΗ

3 - 0 21-05-19

ΧΕΡΑΚΛΕΣ

Για τον αγώνα ΟΥΤΡΕΧΤΗ-ΧΕΡΑΚΛΕΣ γράφει ο Γιώργος Πετρής Ημερομηνία: 08:10 21/05/19

1
2

ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ
Πρώτος γύρος με στόχο το εισιτήριο του Γιουρόπα Λιγκ. Επαναληπτικές αναμετρήσεις, όπου ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου σκορ τώρα, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.
*** H ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει στον δεύτερο γύρο την νικήτρια του Γκρόνινγκεν – Φιτέσε.

Σαφέστατα συγκεντρωμένη, έτοιμη και με τέλεια οργανωμένο σχέδιο η Ουτρέχτη, πήρε αυτό που ήθελε, νικώντας 2-0 στο πρώτο εκτός έδρας ματς τη Χέρακλες και κάνοντας τεράστιο βήμα για την πρόκριση.

Αμφίρροπο ματς στα πρώτα 30 λεπτά, αλλά η Ουτρέχτη με δύο γκολ από στημένες φάσεις, έβαλε γερές βάσεις πρόκρισης στο πρώτο ημίχρονο. Στο 36΄προηγήθηκε από το σημείο του πέναλτι, ενώ στο 40′ έβαλε και δεύτερο, από κεφαλιά σε εκτέλεση φάουλ. Η Χέρακλες επηρεάστηκε από την εξέλιξη και φάνηκε πια μόνο στο τέλος του αγώνα, όπου άξιζε ένα γκολ.

Από τα γνωστά ονόματα, σημαντική δύναμη, πρωταγωνιστεί τα τελευταία χρόνια και κερδίζει συμμετοχή στα πλέι οφ της Ευρώπης. Πριν δύο χρόνια στην ίδια διαδικασία είχε βγει στο Γιουρόπα Λιγκ, ενώ πέρσι έφτασε μέχρι τον τελικό, αλλά έχασε από τη Φιτέσε.

Απόλυτη ικανοποίηση και χαμόγελα από όλους μέσα στην ομάδα, αφού βρίσκεται αγκαλιά με την πρόκριση στον τελικό για το Γιουρόπα Λιγκ. «Σίγουρα είμαι ικανοποιημένος από αυτό το αποτέλεσμα, με τη Χέρακλες τα έχουμε πάει πολύ καλά μέσα στη σεζόν. Οφείλουμε να είμαστε το ίδιο συγκεντρωμένοι και να δείξουμε την ίδια διαχείριση και στο δεύτερο ματς, ώστε να πάρουμε την πρόκριση» λέει ο έμπειρος τεχνικός Ντικ Αντβοκαατ.

Θέματα και λείπει ο στόπερ Λετσχέρτ (31/2), αμφίβολος ο χαφ Φαν Οφερεϊμ (32/2) που έχασε την προπόνηση της Δευτέρας. Γυρίζει έπειτα από καιρό ο βετεράνος χαφ Εμάνουελσον (24/4), πάλι απών ο μπακ Γκουβαρά (12/0). Δεν επηρεάζουν οι 1-2 μακροχρόνιοι απόντες.

Ηττα με 0-2 εντός έδρας στο πρώτο παιχνίδι από τη Ουτρέχτη. Δεν ήταν κακή στο ξεκίνημα του αγώνα η Χέρακλες, αλλά η Ουτρέχτη με δύο γκολ από στημένες φάσεις, πήγε στα αποδυτήρια με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Δεν αντέδρασε στο ξεκίνημα της επανάληψης η Χέρακλες, φάνηκε επηρεασμένη, προς το τέλος βγήκε μπροστά και θα μπορούσε να μειώσει σε 2-1.

Πικρή γεύση αφήνει το πρώτο ματς, τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα και θα χρειαστεί να φτάσει σε υπέρβαση για να συνεχίσει στη διαδικασία. Ούτως η άλλως, η σεζόν είναι απόλυτα επιτυχημένη μόνο και μόνο με τη συμμετοχή στα πλέι οφ, κανείς δεν το περίμενε. Ηδη σχεδιάζεται η επόμενη μέρα και ξεκίνησαν οι ανανεώσεις συμβολαίων.

«Τίποτα δεν έχει τελειώσει ακόμα. Ολα είναι πιθανά και υπάρχουν πιθανότητες για να τα καταφέρουμε» λέει ο τεχνικός Βορμούτ.

Απών ο χρήσιμος χαφ Ντουάρτε (30/6). Παραμένει εκτός ο εξτρέμ/φορ Πέτερσον (33/12, 2ος της σκόρερ) που έχασε το πρώτο ματς και δεν προλαβαίνει πάλι, ενώ παραμένει μη διαθέσιμος και ο αμυντικός Ρόσμαν (29/1). Γνωστή απουσία ο στόπερ/αρχηγός Πρόπερ (5/0, 26/3) και οι 2 μακροχρόνιοι που δεν επηρεάζουν.

Ουτρέχτη

Χέρακλες

Α' ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ 2013/2014 2 - 1 2014/2015 2 - 4 2015/2016 0 - 2, 4 - 2 2016/2017 2 - 0 2017/2018 1 - 1 2018/2019 3 - 1, 3 - 0 2019/2020 - 2020/2021 2 - 0 2021/2022 1 - 0 2022/2023 -