13:53 18-11-18
Γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 22:38 12/06/18

***1ος τελικός των πλέι-οφ ανόδου. Η ρεβάνς στις 16/6 στο Φροζινόνε, που έχει και το πλεονέκτημα έδρας. Αν οι δύο ομάδες μοιραστούν τις νίκες με την ίδια διαφορά τερμάτων ή φέρουν ισοπαλίες με οποιοδήποτε σκορ (πχ. 0-0 και 1-1), την άνοδο παίρνει η Φροζινόνε, που τερμάτισε ψηλότερα στην κανονική περίοδο. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, δεν προβλέπεται παράταση.
***Ο Ρομπέρτο Στελόνε στη Φροζινόνε έκλεισε την ποδοσφαιρική καριέρα (2009-11), ξεκίνησε άμεσα την προπονητική και ανέβασε την ομάδα δύο κολλητές κατηγορίες, φέρνοντάς την για πρώτη φορά στη Serie Α (2012-16).

Πήρε δίκαια την πρόκριση για τον τελικό των πλέι-οφ με το 1-0 επί της Βενέτσια. Επαιζε για δύο αποτελέσματα και βοηθήθηκε από το γρήγορο προβάδισμα (5’) με αυτογκόλ, στο πρώτο ημίχρονο δεν αντιμετώπισε προβλήματα και είχε τρεις κλασικές ευκαιρίες για το 2-0. Εκανε περισσότερο διαχείριση στο δεύτερο μισό, γλίτωσε το 1-1 σε δύο περιπτώσεις. Από το 81’ είχε αριθμητικό πλεονέκτημα και στο 88’ έχασε πέναλτι ο Λα Γκούμινα.

Η Παλέρμο έδειξε στα δύο ματς με τη Βενέτσια να είναι σε καλή κατάσταση, σίγουρα απόλυτα συγκεντρωμένη για να πετύχει το στόχο της. Και στον τελικό τα έφερε έτσι η τύχη ώστε ο Ρομπέρτο Στελόνε να αντιμετωπίζει την πρώην ομάδα του, την οποία υπηρέτησε την επταετία 2009-16, ως παίκτης και προπονητής, κατορθώνοντας μάλιστα να πετύχει μαζί της την ιστορική πρώτη άνοδο στη Serie A.

Πλέον θα τεθούν αντιμέτωποι για τον ίδιο αυτό στόχο: «Πέρασα πολλά χρόνια στο Φροζινόνε και θα είναι συναισθηματικά παιχνίδια, ειδικά τώρα που διεκδικούμε έναν τόσο μεγάλο στόχο. Στη Φροζινόνε πετύχαμε πολλά πράγματα, ειδικά δημιουργώντας ένα σύνολο με πολλούς παίκτες προερχόμενους από την ομάδα νέων, που βρίσκονται ακόμα στην πρώτη ομάδα. Αλλά με το σφύριγμα της έναρξης η σκέψη μου θα είναι μόνο στην Παλέρμο», είπε χαρακτηριστικά.

Κανένα αγωνιστικό πρόβλημα, πλήρης η αποστολή για τον Ρομπέρτο Στελόνε.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-1-2): Πομίνι – Ρίσπολι, Μπελούσι, Ράικοβιτς, Αλεεσάμι – Τσότσεφ, Γιάγιαλο, Μουράβσκι – Κορονάδο – Νεστόροβσκι, Λα Γκούμινα.

Ψάχνει θέση στην ενδεκάδα ο αρχισκόρερ Νεστόροβσκι (29/13), δεν ξεκίνησε με την Βενέτσια.

Στα 6 ματς το αήττητο της Παλέρμο, τα 5 και Under 2,5.

Ισοπαλία με το ίδιο σκορ (1-1) και στη ρεβάνς με την Τσιταντέλα, πέρασε στον τελικό λόγω της καλύτερης θέσης στην κανονική περίοδο. Το άγχος παραλίγο να κάνει τη ζημιά στο τέλος για τη Φροζινόνε, που είχε δύο αποτελέσματα υπέρ της και προηγήθηκε στο 48’ με τον Γκόρι. Είχε τον έλεγχο αλλά η απρόσμενη ισοφάριση στο 75’ έκανε το ματς ανοιχτό, από το 83’ είχε αριθμητικό πλεονέκτημα αλλά κινδύνευσε σε δύο φάσεις με το 1-2.

Στη Φροζινόνε ξεπέρασαν τον επικίνδυνο «σκόπελο» της Τσιταντέλα, παραλίγο στο φινάλε όπως με Φότζια φέτος και με Κάρπι πέρυσι να χαθεί ο πολυπόθητος στόχος. Υπήρξε φόβος στο τέλος για τους «τσοτσάρι» αλλά τέλος καλό όλα καλά, πλέον η ομάδα επικεντρώνεται στους δύο αγώνες με την Παλέρμο. Και με το πλεονέκτημα έδρας υπέρ της, αρκεί απόψε να πάρει ένα καλό αποτέλεσμα. Ο τεχνικός Μορένο Λόνγκο δεν παραχώρησε συνέντευξη Τύπου ενόψει Παλέρμο, στην προσπάθεια για τη μέγιστη δυνατή συγκέντρωση.

Στο αγωνιστικό κομμάτι λείπουν ξανά ο πολύτιμος φορ Ντανιέλ Τσόφανι (31/13) και οι βασικοί στόπερ Αριάουντο (34/1) και Μπριγκέντι (33/0). Επανέρχεται στους διαθέσιμους ο φανταζίστας χαφ/εξτρέμ Παγκανίνι (19/4).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-5-2): Βιγκορίτο – Ματέο Τσόφανι, Τερανόβα, Κράιντς – Ματαρέζε, Τσιμπσά, Γκόρι, Κονέ, Κριβέλο – Τσιάνο, Τσίτρο.

Αρκετά πιθανό να μείνει εκτός ο βασικός φορ Ντιονίζι (37/10), με τον πιο φρέσκο για κόντρα επίθεση Τσίτρο (33/4) να παίρνει τη θέση του στην επίθεση.

Σερί 6 αγώνων χωρίς ήττα για τη Φροζινόνε, τρεις σερί ισοπαλίες με G/G.

Η Παλέρμο είναι σε καλύτερη κατάσταση από τη Φροζινόνε και έχει περισσότερες ποιοτικές λύσεις. Εχει το προβάδισμα για τη νίκη αλλά πλέον αυτό συμμερίζονται και οι μπουκ. Ο άσος άνοιξε στο 2,25 πλέον βρίσκεται μεταξύ 2,10 και 2,15. Εχει όμως ακόμα την αξία του, έστω και στο 2,17 της Vivobet.

Βλέποντας φαβορί την Παλέρμο, σε αυτά τα παιχνίδια των τελικών των πλέι-οφ σπανίως παίρνονται πολλά ρίσκα, οι ομάδες είναι φειδωλές. Για αυτό και αποκτά ιδιαίτερη αξία το συνδυαστικό άσου και Under 2,5 στο εξαιρετικό 2,57 της Vivobet, σε ματς που μπορεί να κριθεί και στο 1-0. Λίγα γκολ είχαν και τα μεταξύ τους στην κανονική περίοδο, 0-0 στο Φροζινόνε, 1-0 στο Παλέρμο.