ΠΑΛΜΕΪΡΑΣ - ΟΥΝ. ΚΑΤΟΛΙΚΑ (22/7/21, 01:15) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΠΑΛΜΕΪΡΑΣ

1 - 0 22-07-21

ΟΥΝ. ΚΑΤΟΛΙΚΑ

Για τον αγώνα ΠΑΛΜΕΪΡΑΣ-ΟΥΝ. ΚΑΤΟΛΙΚΑ γράφει ο Άκης Αχλατλής Ημερομηνία: 13:14 21/07/21

1
2

*** Χωρίς θεατές λόγω covid-19.
*** Αλιάνζ Παρκ (50.000 θ.), Σάο Πάουλο.
*** Συνθετικός χλοοτάπητας.
*** Επαναληπτικοί αγώνες για τους 16 του Κόπα Λιμπερταδόρες. Ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι.
*** Ο νικητής παίζει στα προημιτελικά με την Σάο Πάουλο.
*** Διαιτητής: Αλέξις Ερέρα (Βενεζουέλα).

Κλειστό το πρώτο παιχνίδι το πρώτο και η Παλμέιρας το πήρε με πέναλτι στο τέλος του ημιχρόνου. Υπήρξαν δύο στιγμές που θα μπορούσε να ισοφαριστεί πριν την ανάπαυλα. Στο δεύτερο κράτησε καλά αμυντικά και δεν το έψαξε άλλο για να διπλασιάσει.

Στο πρωτάθλημα πηγαίνει τρένο. Πέρασε και από την έδρα της Ατλ. Γκοϊανιένσε, κερδίζοντας 3-0. Αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα από τον Αμπέλ Φερέιρα, μέτριο α’ ημίχρονο. Από τη στιγμή που άρχισε να ρίχνει μέσα βασικούς ο Φερέιρα, ανέβηκε και η απόδοση, πήρε προβάδισμα στο μέσο της επανάληψης για να κλειδώσει στις καθυστερήσεις.

Εξαιρετικό το κλίμα. Πρωτοπόρος στο Μπραζιλεϊράο και πλέον με τρομερά καθαρό μυαλό για τη συνέχεια καθώς με τις απανωτές νίκες κατάφερε και να αντιστρέψει το άσχημο κλίμα που υπήρχε μετά την ήττα 3-1 από την Μπραγκαντίνο πριν από σχεδόν ένα μήνα. Ο Φερέιρα αισθάνεται άνετος στον πάγκο του, κάνει έξυπνα ροτέισιον και κρατάει χαμηλά την μπάλα για απόψε προκειμένου να τελειώσει η δουλειά κόντρα στους Χιλιανούς της Κατόλικα. Θυμίζει πάρα πολύ την Παλμέιρας του 2018 που κατέκτησε το πρωτάθλημα με τον Σκολάρι στον πάγκο και έκανε απανωτά ροτέισιον για να ανταπεξέλθει στο πολύ απαιτητικό πρόγραμμα που είχε.

Τελευταίο παιχνίδι για τον αριστερό μπακ Βίνια που πήρε μεταγραφή στη Ρόμα. Με την Ολυμπιακή Σελεσάο ο μπακ/μέσος Γκαμπριέλ Μενίνο, εκτός πάλι ο Λουίζ Αντριάνο που δείχνει να οδεύει προς Γκρέμιο μεριά, από τραυματισμούς προέρχονται και δεν είναι στο 100% ο περιφερειακός επιθετικός Ρόνι και ο κεντρικός αμυντικός Λουάν.

Το πάλεψε η Κατόλικα στο πρώτο παιχνίδι και έχασε 0-1. Με πέναλτι το γκολ στο τέλος του ημιχρόνου. Είχε μία διπλή σημαντική ευκαιρία να σκοράρει πριν την ανάπαυλα αλλά μέχρι εκεί ήταν η δουλειά. Προσπάθησε στο δεύτερο όμως η Παλμέιρας ήταν καλά οργανωμένη αμυντικά.

Στο πρωτάθλημα έκανε πολλές αλλαγές για να φρεσκάρει την ενδεκάδα της και έμεινε στο 0-0 με την Κόλο Κόλο στο κλάσικο. Υποδεέστερη ήταν στην μεγαλύτερη διάρκεια και ικανοποιημένη από το αποτέλεσμα.

Υπάρχει γκρίνια προς τον Γκουατάβο Πογιέτ για τις επιλογές αλλά και για το γεγονός ότι η Ουν. Κατόλικα δεν έχει εξελιχτεί καθόλου υπό τις οδηγίες του. Μάλιστα πολλά ΜΜΕ τονίζουν πως έχει κάνει και βήματα πίσω σαν ομάδα με τον Ουρουγουανό στον πάγκο. Η διοίκησή της γνώριζε πως αλλάζει φιλοσοφία με την πρόσληψη Πογιέτ και το επιθετικό/εντυπωσιακό ποδόσφαιρο που της έφερε τρία σερί πρωτάθληματα θα αποτελούσε και παρελθόν. Δεν θα του πει κανείς κάτι αν μείνει εκτός από την Παλμέιρας, όμως καλείται να διορθώσει την εντός συνόρων εικόνα της ομάδας του. Υπάρχει αισιοδοξία και κλισέ δηλώσεις για πίστη στην πρόκριση απόψε όμως το εκτός έδρας ρεκόρ της Κατόλικα στο Λιμπερταδόρες την τελευταία δεκαετία, με μία νίκη και αυτή με το ζόρι την φετινή σεζόν, είναι ένας καλός μπούσουλας ρεαλισμού για τους Κρουσάδος.

Στο ιατρικό δελτίο οι μέσοι Φουέντες, Αουέδ, ο μπακ Κορνέχο και ο μεσοεπιθετικός Τάπια.