Γράφει ο Βασίλης Τσαπραλής Ημερομηνία: 09:33 28/06/18

***«Μορντόβια Αρένα» (44.442 θ.), Σαράνσκ.
*** Διαιτητής: Ναβάφ Σουκράλα (Μπαχρέιν).
*** Βαθμολογικά αδιάφορο, με τις δύο ομάδες να έχουν αποκλειστεί.

Δεύτερη ήττα, διαλύθηκε 6-1 από την Αγγλία, τέθηκε εκτός συνέχειας από νωρίς. Αυτή τη φορά δεν είχε ούτε πείσμα, ούτε αυτοπεποίθηση όπως στο πρώτο ημίχρονο με το Βέλγιο, παραδόθηκε άνευ όρων.
Ωστόσο το παιχνίδι θα μείνει στη μνήμη όλων των Παναμέζων, το γκολ που σημείωσε ο στόπερ Μπαλόι ήταν το πρώτο στην ιστορία της χώρας σε τελική φάση Μουντιάλ, ο ίδιος ο παίκτης στα 37 του, δύο ματς πριν αποσυρθεί από την Εθνική ομάδα, έγραψε το όνομα του με χρυσά γράμματα, έχοντας μάλιστα μπει ως αλλαγή.
Μέχρι να συμβεί αυτό, οι “καναλέρος” δεινοπάθησαν σε ένα πρώτο ημίχρονο που δεν μπορούσαν να βρουν τρόπο αντιμετώπισης των Αγγλων, πήγαν στην ανάπαυλα με το βαρύ 5-0 στην πλάτη, με δύο πέναλτι τα οποία δεν επιδέχονται αμφισβήτησης. Αλλο παιχνίδι στην επανάληψη, η Αγγλία άφησε το γκάζι, πέτυχε κατά λάθος έκτο γκολ, χαλάρωσε πλήρως επιτρέποντας στην ομάδα του Γκόμες να μειώσει, ακόμα και μετά το γκολ το παιχνίδι δεν άλλαξε φυσιογνωμία με τον Παναμά να ψάχνει και δεύτερο.

Οι πάντες από το 6-1 κράτησαν το πρώτο γκολ της ομάδας σε Μουντιάλ, ο κόσμος το πανηγύρισε σαν να επρόκειτο για τέρμα που σήμαινε βαθμούς. Οι παίκτες ακόμα περισσότερο, ο σκόρερ δεν μπορούσε να κρύψει τη χαρά και τη συγκίνηση του. Δικαιολογημένα όλα αυτά εν μέρει, κάτι σαν στόχοι της ομάδας ήταν να μην κάνει το 0/3 και να πετύχει ένα γκολ, το ένα το κατάφερε.
Για να μην κατηγορηθούν από κάποιον ότι πανηγυρίζουν σε ένα διασυρμό, οι παίκτες ξεκαθάρισαν ότι αισθάνονται ντροπή για το βαρύ σκορ, μεταξύ αυτών και ο ίδιος ο σκόρερ. Μόνο ο Γκόμες είπε τα πράγματα με το όνομα τους, ότι δηλαδή είναι ευχαριστημένος με το 6-1 καθώς το σκορ θα μπορούσε να είχε ξεφύγει πολύ, ο ίδιος στην αρχή της επανάληψης “συνελήφθη” από τις κάμερες να ζητάει σεβασμό στην ομάδα του από τον Σάουθγκεϊτ, κάτι που τελικά συνέβη.
Εχοντας πετύχει το πολυπόθητο πρώτο γκολ, ζητούμενο πλέον είναι και ο πρώτος βαθμός σε Μουντιάλ, αν καταστεί εφικτό, γιατί όχι και η πρώτη νίκη. Με αυτή τη σκέψη θα μπουν στο γήπεδο οι παίκτες, δεν κρύβουν ότι αντιμετωπίζουν την Τυνησία ως μια αντίπαλο πιο κοντά στο δικό τους επίπεδο, κάτι που ισχύει ως ένα βαθμό.

Με τρεις απουσίες κόντρα στην Τυνησία, οι δύο βασικών. Ο μπακ Μουρίγιο και ο επιθετικός χαφ Κούπερ είδαν δεύτερη σερί κίτρινη κάρτα κόντρα στην Αγγλία, δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής λόγω τιμωρίας.
Προέκυψε και πρόβλημα τραυματισμού, το Μουντιάλ τελείωσε για τον φορ Ισμαέλ Ντίας που αγωνίστηκε για λίγα λεπτά με το Βέλγιο, χτύπησε στην προπόνηση μετά από ακούσια σύγκρουση με τον συμπαίκτη του, Ματσάδο, τέθηκε νοκ άουτ.
Τελευταίο ματς για τους Πενέδο, Ματσάδο, Μπαλόι, Ρ. Τόρες, Γκόμες, Πέρες και Τεχάδα, έχουν ανακοινώσει από πριν ότι θα αποσυρθούν από την Εθνική μετά το Μουντιάλ.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-1-4-1): Πενέδο – Ματσάδο, Ρ. Τόρες, Εσκομπάρ, Ντέιβις – Γκόμες – Μπάρσενας, Αβιλα, Γοδόι, Ροντρίγκες – Πέρες.

Τίποτα δεν μπορεί να θεωρείται βέβαιο σε αυτό το παιχνίδι, ο Γκόμες δεν έχει δώσει το παραμικρό δείγμα. Σίγουρος αντικαταστάτης του Μουρίγιο θα πρέπει να θεωρείται ο Ματσάδο, πριν αρχίσει η διοργάνωση λογιζόταν ως βασικός, ο 22χρονος του άρπαξε τη θέση περισσότερο λόγω μεγαλύτερης αγωνιστικής ετοιμότητας. Σχεδόν βέβαιη είναι και η είσοδος του Αβιλα αντί του Κούπερ, θα εξαργυρώσει την ασίστ που έκανε στο γκολ του Μπαλόι, έχοντας επίσης μπει ως αλλαγή.
Από ‘κει και πέρα δεν μπορούν να αποκλειστούν περισσότερες αλλαγές, ακόμα και στο σχήμα. Από τη στιγμή που η Τυνησία είναι ένα σύνολο πιο κοντά σε δυναμική απ’ όσο Αγγλία και Βέλγιο, στο μυαλό του Κολομβιανού υπάρχει η σκέψη να ρισκάρει λίγο περισσότερο βάζοντας τον επιθετικό Γκαμπριέλ Τόρες στη θέση του Μπάρσενας. Αυτό όμως δεν σημαίνει απαραίτητα πως το σύστημα θα μεταβληθεί σε 4-4-2, ίσως ο Τόρες αγωνιστεί στα άκρα κάτι σαν κρυφός φορ.

Με διαφορά η ομάδα που έχει δεχθεί τα περισσότερα γκολ στο Μουντιάλ μετρώντας 9 γκολ παθητικό σε μόλις δύο παιχνίδια. Για να αποφύγει να πάρει αυτή την αρνητική πρωτιά, πρέπει να σημειώσει τρία γκολ απέναντι στην Τυνησία, που έχει 7.

Εγινε έρμαιο στις διαθέσεις των Βέλγων, με τη δεύτερη ήττα (5-2) στη διοργάνωση να φέρνει και το πρόωρο τέλος στις ελπίδες πρόκρισης από τον όμιλο. Δεν έφτανε η ποιοτική διαφορά από τον αντίπαλο, ήρθαν να προστεθούν και οι σοβαροί τραυματισμοί των αμυντικών Μπρον και Μπεν Γιουσέφ ώστε να την υποχρεώσουν να πει και ευχαριστώ που το σκορ δεν πήρε ανεξέλεγκτες διαστάσεις στο β’ ημίχρονο.
Βρέθηκε από νωρίς πίσω (6’) ύστερα από αμφισβητούμενο πέναλτι, ενώ -παρά τα σταθερά αμυντικά κενά- βρισκόταν μέσα στο παιχνίδι μέχρι τη δεύτερη αναγκαστική αλλαγή (41’). Η είσοδος του «παλαίμαχου» στόπερ Μπελαλουάν και το τρίτο γκολ που δέχτηκε στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου (45’) την έβγαλαν οριστικά εκτός διεκδίκησης. Στην επανάληψη συνέχισε να παίρνει αλόγιστα ρίσκα, έχοντας την αδόκιμη πια αμυντική διάταξη αρκετά ψηλά, με το Βέλγιο να χάνει σωρεία ευκαιριών και την ίδια απλά να μειώνει την έκταση της ήττας στις καθυστερήσεις (93’).

Παρά τη δεύτερη ήττα και τον αποκλεισμό ο τεχνικός Μααλούλ διατήρησε τη ψυχραιμία του, ζητώντας συγνώμη από τους πολυάριθμους Τυνήσιους οπαδούς: «Αναλαμβάνω πλήρως την ευθύνη για τις σημερινές επιλογές. Οι παίκτες τα έδωσαν όλα και δεν φταίνε στο παραμικρό. Το επίπεδό μας απέχει ακόμα αρκετά από τις μεγάλες ποδοσφαιρικές δυνάμεις και θα χρειαστούν τουλάχιστον 1-2 γενιές ποδοσφαιριστών για να τις φτάσουμε». Παράλληλα απέδωσε την έκταση της ήττας κυρίως στις αναγκαστικές αλλαγές των αμυντικών Μπρον, Μπεν Γιουσέφ όπως και στο τρίτο γκολ που δέχτηκε στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου.
Εν όψει της αναμέτρησης με τον Παναμά όλοι παραμένουν σε εγρήγορση. Εκτός από την ποδοσφαιρική τιμή της χώρας, οι παίκτες του Μααλούλ θέλουν να γίνουν αυτοί που θα επαναλάβουν τον άθλο νίκης σε Μουντιάλ μετά από 40 ολόκληρα χρόνια. Οι Αετοί της Καρθαγένας έφεραν την πρώτη νίκη αφρικανικής χώρας σε Μουντιάλ, επικρατώντας (3-1) του Μεξικό στον παρθενικό αγώνα τους στη διοργάνωση (1978), ωστόσο έκτοτε δεν έχουν καταφέρει να το επαναλάβουν στις επόμενες 13 αναμετρήσεις για τον ίδιο θεσμό.

Όπου φτωχός και η μοίρα του, με την ατυχία των τραυματισμών να τη συντροφεύει από την αρχή του Μουντιάλ. Μετά την πρόωρη αποχώρηση του βασικού γκολκίπερ Χασέν, που τραυματίστηκε σοβαρά στον πρώτο αγώνα με την Αγγλία, το Μουντιάλ τελείωσε νωρίς για τον βασικό μπακ Μπρον και τον βασικό στόπερ Μπεν Γιουσέφ. Και οι δύο αποκόμισαν σοβαρά προβλήματα κόντρα στους Βέλγους που τους αφήνουν εκτός αγωνιστικής δράσης για τουλάχιστον ένα μήνα. Με ενοχλήσεις αντικαταστάθηκε και ο αμ. χαφ Σασί, ωστόσο επανήλθε κανονικά στις προπονήσεις μετά το διήμερο ρεπό που έδωσε ο Μααλούλ προς αποφυγή νέων κρουσμάτων.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Μαθλουθί – Ναγγέζ, Μπελαλουάν, Μεριά, Μααλούλ – Σασί, Σκιρί, Μπαντρί – Μπεν Γιουσέφ, Καζρί, Σλιτί.

Αναμένεται να συνεχίσει σε σχηματισμό 4-3-3, ωστόσο ο τεχνικός Μααλούλ είναι υποχρεωμένος να καταφύγει σε πολλές αλλαγές προσώπων στην αμυντική διάταξη. Μετά τον τραυματισμό του Μπεν Γιουσέφ, ο «επικίνδυνος» στόπερ Μπελαλουάν (Λέστερ) έχει προβάδισμα για το κέντρο της άμυνας, με τις υπόλοιπες διαθέσιμες επιλογές να είναι είτε ο –με ελάχιστο χρόνο στα φιλικά- στόπερ Μπεντουί (Ετουάλ) είτε η μετατόπιση στο κέντρο της άμυνας του αρ. μπακ Μααλούλ (Αλ Αχλί) με τη ταυτόχρονη παρουσία του Χανταντί (Ντιζόν) στα αριστερά. Στο δεξί άκρο της άμυνας ο Ναγγέζ (Ζάμαλεκ) θα πάρει τη θέση του τραυματία Μπρον. Πιθανή ευκαιρία συμμετοχής στο Μουντιάλ για τον πολύπειρο γκολκίπερ Μαθλουθί (Αλ Μπατίν), αν ο Μααλούλ αποφασίσει να εξαντλήσει τις επιλογές στη συγκεκριμένη θέση μετά τον τραυματισμό του βασικού Χασέν και τη χρησιμοποίηση του Μπεν Μουσταφά κόντρα στους Βέλγους. Λογικά επιστρέφει στη βασική τριάδα του κέντρου που παρέταξε κόντρα στην Αγγλία, μετά την κακή απόδοση του Καουί που δοκιμάστηκε με το Βέλγιο.

Μετά τη νίκη (3-1 Μεξικό) που κατάφερε στον πρώτο της αγώνα σε Μουντιάλ (1978) παραμένει χωρίς τρίποντο στα 13 επόμενα (0-4-9). Μόλις μία «καθαρή εστία» στα 14 προηγούμενα παιχνίδια της σε Μουντιάλ.
Στις τρεις πιο πρόσφατες παρουσίες της (1998, 2002, 2006) αποκλείστηκε στον όμιλο έχοντας τον ίδιο απολογισμό (0-1-2).
Έχει δεχτεί γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο και στους δύο προηγούμενους αγώνες (με Αγγλία και Βέλγιο) του ομίλου.

• ΣΠΕΣΙΑΛ

Όλα παραπέμπουν σε μία «αντιτουριστική» -αγωνιστικά και στοιχηματικά- αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να έχουν μοναδικά σημεία επαφής τη βαθμολογική αδιαφορία αλλά και τη γενικότερη αδυναμία τους για αυτό το επίπεδο. Στα αγωνιστικά χαρακτηριστικά ωστόσο διαφέρουν για τα καλά, με τους Τυνήσιους να παίζουν χωρίς τακτικές σκοπιμότητες, στηριζόμενοι κυρίως στις τεχνικές αρετές τους, και τον Παναμά να επιστρατεύει δυναμισμό για να καλύψει τις χτυπητές τεχνικές αδυναμίες του.
Απέναντι σε μία ομάδα που θα είχε πιο εύκολο το γκολ, θα στοιχηματίζαμε ότι η Τυνησία θα πλήρωνε και με το παραπάνω τις σημαντικές απουσίες που έχει στην -ούτως ή άλλως διάτρητη- αμυντική της διάταξη. Ο Παναμάς όμως είναι αμφίβολο ότι θα μπορέσει να τις εκμεταλλευτεί. Αρκούμαστε λοιπόν στην αποφυγή του ασύμφορου διπλού (1,85), έχοντας την αίσθηση ότι ο παρθενικός βαθμός του Παναμά σε Μουντιάλ και η «παράδοση» των Τυνήσιων να τερματίζουν με ένα βαθμό στον όμιλο (0-1-2 στις τρεις προηγούμενες συμμετοχές) δεν απέχουν πολύ.

Αρκετά ψηλά το εύρος των 2-3 γκολ στο 1,91 Betshop, που μπορεί να επαληθευτεί στη βάση μίας λεπτής ισορροπίας μεταξύ της προβληματικής αμυντικής γραμμής των Τυνήσιων και της σταθερής ανικανότητας των Παναμέζων μπροστά από τα αντίπαλα καρέ.

Σε αντίθεση με τη soft νοοτροπία των Τυνήσιων, οι Παναμέζοι ρίχνουν το ξύλο τους, θέλοντας να αντισταθμίσουν την έλλειψη τεχνικών αρετών. Μετρούν ήδη 8 κίτρινες στους 2 πρώτους αγώνες, σε αντίθεση με την Τυνησία που πήρε με το ζόρι μία. Η πιθανότητα οι παίκτες του Παναμά να υπερισχύσουν και σήμερα σε δυναμισμό, δεχόμενοι τις περισσότερες κάρτες στην αναμέτρηση, φαβοριτίζεται απόλυτα λογικά στο 1,58 Betshop.