Γράφει ο Κώστας Ζάγκας Ημερομηνία: 14:41 15/03/19
2.65
1.82
1.98

*** Απερτούρα: Πούμας – Πουέμπλα 2-2.

Πρώτη ήττα με τον Σολά στον πάγκο το 1-0 από την Αμέρικα. Ηρωική για ακόμα μία φορά, καθώς έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 48’ και τελικά λύγισε στο 88’. Καλά στημένη, επιθετικά δεν εκμεταλλεύτηκε τις λίγες ευκαιρίες της.

Θέλει να κυνηγήσει μέχρι τέλους τις πιθανότητες για τη Λιγκίγια, που αυτήν την ώρα βρίσκεται στο -2. Από τη στιγμή που ανέλαβε ο Σολά το ρεκόρ της είναι στο 2-2-1. «Δεν μας ενδιαφέρει ποιος είναι ο αντίπαλος. Παίζουμε στην έδρα μας και θέλουμε τους τρεις πόντους», λέει ο τεχνικός.

Τιμωρημένος ο χαφ Ακόστα (4/0), εξέτισε ο μπακ Αρεόλα (8/0).

Τρίτο χωρίς νίκη, 2-2 με τη Μονάρκας. Πίσω μόλις στα 15 δευτερόλεπτα, πέταξε ένα ημίχρονο, αλλά αντέδρασε πολύ δυνατά μετά το 0-2 στο 50’, κατάφερε να ισοφαρίσει (64’, 74’) και μπορούσε να κάνει ακόμα και ολική ανατροπή, έχοντας τρομερή ευκαιρία με διπλό δοκάρι στο 86’.

Μεσοβδόμαδα προκρίθηκε άνετα στο κύπελλο με το 3-0 επί της Ντοράδος του Μαραντόνα, βάζοντας σχεδόν φουλ βασικούς.

Χάνει λάδια, έχει αυτήν την ώρα τη Λιγκίγια στο -5. Το ενθαρρυντικό ξεκίνημα με τον Μπρούνο Μαριόνι ολοκληρώθηκε με τη νίκη κόντρα στην Αμέρικα, αλλά μετά είναι χωρίς νίκη σε τρία. Κόντρα στη Μονάρκας εμφάνισε πολύ διαφορετικό πρόσωπο σε κάθε ημίχρονο. «Δίνουμε πολλές ευκολίες, δεν μπορούμε να πετάμε 45 λεπτά», έλεγε ο Μαριόνι. Κρίσιμη η νίκη στο σημερινό ματς.

Παραμένει ερωτηματικό ο αρχηγός/εξτρέμ Μπαρέρα (8/1), που έχασε τα δύο τελευταία.

Η Πούμας υπερτερεί σε ποιότητα, όμως είναι και πολύ ασταθής και με προβληματική αμυντική συμπεριφορά τον τελευταίο καιρό. Δύσκολο έργο κόντρα σε μία Πουέμπλα, που βγάζει πολύ πάθος επί Σολά. Από τα πιο ζόρικα ματς της αγωνιστικής και το αφήνουμε στην άκρη.

Η Πουέμπλα με 4/5 G/G στην έδρα της, έχει σκοράρει σε όλα. Η Πούμας επίσης σκόραρε σε όλα τα ματς από τη στιγμή που ανέλαβε ο Μαριόνι κι έρχεται από τρία σερί G/G. Υπάρχει η αίσθηση του 1-1 στο ματς, το G/G με λογικό προβάδισμα στο 1,76 της Betshop.

Πουέμπλα

Πούμας

Α' ΜΕΞΙΚΟΥ 2008/2009 1 - 2, 0 - 0 2009/2010 1 - 1 2010/2011 0 - 1 2011/2012 2 - 1 2012/2013 0 - 1 2013/2014 1 - 1 2014/2015 1 - 2 2015/2016 3 - 2 2016/2017 0 - 3 2017/2018 3 - 0