Για τον αγώνα ΠΟΥΜΑΣ-ΑΜΕΡΙΚΑ γράφει ο Κώστας Ζάγκας Ημερομηνία: 14:12 24/11/21
2
2.55
1.40
2.75

*** Πρώτες αναμετρήσεις για την προημιτελική φάση των πλέι οφ. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Αν δεν αναδειχθεί νικητής στην κανονική διάρκεια, προκρίνεται η ομάδα με την καλύτερη βαθμολογία στην κανονική περίοδο.

*** Κανονική περίοδος: Αμέρικα – Πούμας 2-0 (4/10).

Clasico Capitalino, από τα πιο παραδοσιακά ζευγάρια στη χώρα. Το εντυπωσιακό για την Πούμας είναι ότι μέχρι την 11η αγωνιστική (ήττα από την Αμέρικα) είχε μόνο μία νίκη και αγκομαχούσε. Εκτοτε τρέχει σερί 5-1-1 και στο ρεπεσάζ έπαιξε εξαιρετικά για να πάρει την πρόκριση στην έδρα της Τολούκα με 2-1, έχοντας φάσεις για να σκοράρει παραπάνω γκολ. Προηγουμένως κέρδισε με επική ανατροπή 4-3 την Κρουζ Αζούλ για να προκριθεί την τελευταία αγωνιστική. Από την Αμέρικα έχει υποστεί ορισμένους οδυνηρούς αποκλεισμούς τα τελευταία χρόνια, αλλά με την αυτοπεποίθηση που έχει αυτήν τη στιγμή μοιάζει ικανή να την κοντράρει. Η Αμέρικα ναι μεν τερμάτισε πρώτη την κανονική περίοδο, είναι αρκετά σοβαρή, το κενό που είχε από το τελευταίο παιχνίδι της επέτρεψε να επαναφέρει ορισμένους τραυματίες (πλην του αμυντικού χαφ Ακίνο, που υποτροπίασε με το Περού), αλλά γενικώς ως εικόνα δεν τρομάζει ιδιαίτερα, έχοντας βασίσει τα περισσότερα αποτελέσματά της στον κυνισμό στην επίθεση και την καλή άμυνα.

Η Πούμας έρχεται με φόρα, έχει φτιάξει πολύ καλή ψυχολογία και μπορεί να μην είναι τόσο αουτσάιντερ για την πρόκριση. Με ξεκάθαρη αξία ο άσος στο 4,05 του Stoiximan, πιο συντηρητικά χωρίς την ισοπαλία στο 2,72.

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

Σφιχτό προφίλ η Αμέρικα, με την κυριότητα των αγώνων της το under (12/17), ενώ δέχτηκε τα λιγότερα γκολ. Η Πούμας έχει ανέβει πολύ επιθετικά, αλλά σε αυτό το ματς θα το πάει λογικά αρκετά προσεκτικά. Πιο πιθανά τα λίγα γκολ, αλλά χωρίς αξία στις τιμές.

Πούμας

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Αμέρικα

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΣ. ΛΙΓΚ Β. ΑΜΕΡΙΚΗΣ

Α' ΜΕΞΙΚΟΥ 2011/2012 1 - 0 2012/2013 0 - 1, 0 - 1 2013/2014 1 - 4 2014/2015 0 - 1, 1 - 0 2015/2016 1 - 1, 1 - 3 2016/2017 2 - 3 2017/2018 1 - 4, 0 - 0 2018/2019 1 - 1, 1 - 0 2019/2020 3 - 3 2020/2021 0 - 1