ΡΑΝΤΕΡΣ

2 - 1 25-11-21

ΚΛΟΥΖ

Για τον αγώνα ΡΑΝΤΕΡΣ-ΚΛΟΥΖ γράφει ο Δημήτρης Καναβαράκης Ημερομηνία: 01:20 25/11/21
2.10

* Ράντερς Στάντιον (10.300 θ.), Ράντερς.

Μπορούσε κάτι καλύτερο από δύο βαθμούς στα δύο κολλητά παιχνίδια με τη Γιάμπλονετς, έβγαλε όμως αφέλεια στο δεύτερο (εντός έδρας), χάνοντας το προβάδισμα των δύο τερμάτων που πήρε με δύο γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο του β’ ημιχρόνου. Τρίτο 2-2 και 4/4 ισοπαλίες στον όμιλο, προφανώς αν θέλει να προκριθεί θα πρέπει να νικήσει τώρα εντός έδρας την ουραγό Κλουζ, καθώς την τελευταία αγωνιστική φιλοξενείται από την Άλκμααρ.

Στο πρωτάθλημα προέρχεται από καλή εμφάνιση στο εντός έδρας 4-1 επί της ουραγού Βέιλε και πλέον απέχει μόνο δύο βαθμούς από τη δεύτερη θέση και έξι από την κορυφή.

Αρχίζει και αποκτά ψυχολογικές προεκτάσεις η αδυναμία της να νικήσει στην Ευρώπη παρότι και στο ματς με την Κλουζ και στα δύο με τη Γιάμπλονετς είχε το πάνω χέρι στη μεγαλύτερη διάρκεια. Δεν είχε νικήσει ούτε τη Γαλατασαράι στα προκριματικά (1-1, 1-2) και πλέον καλείται να αποδείξει ότι δεν της έχει μείνει κάποιο… κουσούρι μετά το φετινό 0-5-1 στην Ευρώπη.

Μεγάλο πλήγμα η απουσία του κορυφαίου επιθετικού της και πρώτου σκόρερ Οντέι. Ο Νιγηριανός είχε πετύχει και τα δύο γκολ στο εκτός 2-2 με τη Γιάμπλονετς, ενώ έχει 10 γκολ στη σεζόν.

Κατώτερη των περιστάσεων, μόλις ένας πόντος και η πρόκριση φαντάζει εξαιρετικά δύσκολη υπόθεση. Στην Ολλανδία έχασε 2-0 από την ποιοτικότερη Αλκμααρ. Νωθρό ξεκίνημα, βρέθηκε να κυνηγάει από το 5’, αντιμετώπισε προβλήματα στην καρδιά της άμυνας, απείλησε με άστοχα μακρινά σουτ, άφησε χώρους στο φινάλε και δέχτηκε δεύτερο τέρμα στο 86’.

Στο πρωτάθλημα νίκησε δίκαια 2-0 την Κραϊόβα. Ισορροπημένο πρώτο μέρος, ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων στην επανάληψη, αποτελεσματική στις ευκαιρίες, προηγήθηκε στο 65’, διαμόρφωσε το σκορ στο 89’.

Πάει στη Δανία για να παίξει τα ρέστα της, ως τώρα η παρουσία στην Ευρώπη είναι κατώτερη των περιστάσεων και αυτό προβληματίζει έντονα τους ιθύνοντες της ομάδας, καθώς οι αντιδράσεις του κόσμου είναι έντονες. Αναμένεται μεταγραφική ενίσχυση την περίοδο του Ιανουαρίου, ο Νταν Πετρέσκου έχει ζητήσει την απόκτηση δύο ταλαντούχων ποδοσφαιριστών της Φαρούλ ώστε να ενισχύσουν την προσπάθεια στη διατήρηση των σκήπτρων στη Ρουμανία.

Χάνουν δεύτερο ο κομβικός εξτρέμ Πετρίλα και ο πολύπειρος στράικερ Αλιμπετς. Για πειθαρχικούς λόγους ξανά εκτός αποστολής ο σημαντικός στόπερ Τσιομποτάριου.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Μπαλγκραντεάν – Γκράοβατς, Σέστορ, Καμόρα, Μανέα – Κούλιο, Μπορντεϊνάου, Ντέτς – Ομράνι, Ντεμπελζά, Τσίπσιου

Την περασμένη σεζόν συμμετείχε στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, τερμάτισε στην 3η θέση πίσω από Ρόμα και Γιουνγκ Μπόις.

Ηττήθηκε στους εφτά από τους τελευταίους οχτώ εκτός έδρας ευρωπαϊκούς αγώνες.

Στους δεκατέσσερις πιο πρόσφατους αγώνες ανεξαρτήτου διοργάνωσης μέτρησε δώδεκα under 2,5.

Στηρίξαμε τη Ράντερς με τη Γιάμπλονετς, αλλά έχασε μέσα από τα χέρια της τη νίκη και τώρα που απουσιάζει ο καλύτερος επιθετικός της είναι δύσκολο να πάμε ξανά μαζί της. Η Κλουζ δεν εμπνέει ούτε κατά διάνοια για κόντρα. No bet.

Οφείλουν να ρισκάρουν και οι δύο ομάδες (ιδίως η Κλουζ), καμία δεν βολεύεται με την ισοπαλία. Βέβαια ρίσκο για την Κλουζ των 4/4 under 2,5 (τα τρία εκ των οποίων under 3,5) ρίσκο δεν σημαίνει πιθανόν κάτι περισσότερο από 2-3 γκολ. Στο 2,00 στο Pamestoixima.

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα