ΡΑΠΙΝΤ - ΖΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ (23/2/19, 16:00)

ΡΑΠΙΝΤ

2 - 0 24-02-19

ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ

Για τον αγώνα ΡΑΠΙΝΤ-ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ γράφει ο Δημήτρης Καναβαράκης Ημερομηνία: 23:00 23/02/19

1
2

Το 0-1 και κυρίως η εμφάνιση του πρώτου αγώνα είχαν προϊδεάσει για το τι ήταν πιθανό να συμβεί στη ρεβάνς του Μιλάνου, όπου η Ραπίντ συνετρίβη με 4-0 από την Ιντερ και αποχαιρέτησε άδοξα το Γιουρόπα Λιγκ. Έπεσε αμαχητί, κάνοντας μία ευκαιρία σε όλο το ματς και χάνοντας με 2-0 από το 20λεπτο. Πλήρως αντιπροσωπευτικό της εικόνας του αγώνα το σκορ, έστω κι αν διαμορφώθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο (80’, 87’).

Είχε προηγηθεί η ευρεία νίκη με 5-2 απέναντι στη Χάρτμπεργκ για τα προημιτελικά του κυπέλλου. Στις αρχές Απριλίου θα φιλοξενηθεί από τη Λίντσερ στον έναν ημιτελικό. Αυτό είναι και το ματς της χρονιάς για αυτήν (02/04), καθώς ο δρόμος για την Ευρώπη μέσω πρωταθλήματος μοιάζει πολύ πιο δύσκολος. Απέχει έξι βαθμούς από την 6η θέση και οι πιθανότητες της να συμμετάσχει στα πλέι-οφ του πάνω γκρουπ είναι ελάχιστες.

Αυτές τις ελάχιστες πιθανότητες θέλει να εξαντλήσει σήμερα, σταματώντας το κάκιστο σερί απέναντι στη Ζάλτσμπουργκ. «Είναι η ομάδα που θέλουν όλοι να νικήσουμε. Εμείς έχουμε ένα σύνολο που μπορεί να το κάνει, αρκεί να βρεθούμε σε μια καλή ημέρα», είπε ο κόουτς Κιμπάουερ.

Τιμωρημένος ο χαφ Λιούμπισιτς (15/0), δύο οι μακροχρόνια απόντες. Αμφίβολοι ο αριστερός μπακ-χαφ Μπολινγκόλι (13/1) και ο βασικότατος χαφ Μουργκ (18/3).

Εξι σερί N/G εντός έδρας!

Μετέτρεψε σε θρίαμβο τη ρεβάνς με την Μπριζ, από την οποία είχε ηττηθεί με 2-1 στο Βέλγιο, στο πρώτο ματς της φάσης των «32» του Γιουρόπα Λιγκ. Επικράτησε στην απόρθητη έδρα της με 4-0 και στους «16» της διοργάνωσης θα ανταμώσει με τη Νάπολι. Προηγήθηκε 3-0 από το ημίχρονο (17’, 29’, 43’), έστω κι αν έχασε πέναλτι στο 11’.

Δεν ήταν πάντως τόσο άνετη η πρόκριση όσο υποδηλώνει το σκορ, η Μπριζ είχε ευκαιρία για το 0-1 στο 15’ και άλλες δύο σπουδαίες για να μειώσει σε 2-1 (33’) και 3-1 αντίστοιχα (53’). Στο τελευταίο ημίωρο η Ζάλτσμπουργκ δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα και στο 94’ ο πρώτος σκόρερ του Γιουρόπα Λιγκ, Νταμπούρ, έφτασε τα 7 γκολ στη διοργάνωση. MVP της αναμέτρησης ήταν όμως ο 20χρονος φορ Ντάκα από τη Ζάμπια, που έβαλε δύο γκολ και κέρδισε και το πέναλτι.

«Η Ζάλτσμπουργκ είναι μια top ομάδα με απίστευτη ικανότητα στο πρέσινγκ και στο παιχνίδι σε πολύ υψηλό ρυθμό», συνόψισε ο αντίπαλος προπονητής, Ιβάν Λέκο.

«Δεν υπάρχουν περιθώρια για χαλάρωση, ένα παιχνίδι απέναντι στη Ραπίντ είναι πάντα ιδιαίτερο. Θέλουμε να νικάμε σε κάθε αγώνα και για αυτό θα παίξουμε στα γνωστά στάνταρ μας», δήλωσε ο τεχνικός Ρόζε.

Τραυματίστηκαν στο ματς της Πέμπτης και τέθηκαν εκτός ο αριστερός εξτρέμ Γιουνούζοβιτς (13/4) και ο στόπερ Πόνγκρασιτς (13/1). Απών εκ νέου ο φορ Γκούλμπραντσεν (12/2).

Σερί 6-3-0 στη Βιέννη κόντρα στη Ραπίντ για πρωτάθλημα και κύπελλο.

Ραπίντ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ

Σάλτσμπουργκ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ

Α' ΑΥΣΤΡΙΑΣ 2013/2014 2 - 1, 2 - 1 2014/2015 3 - 3, 1 - 2 2015/2016 1 - 1, 1 - 2 2016/2017 0 - 1, 0 - 0 2017/2018 1 - 4, 2 - 3 2018/2019 2 - 0 2019/2020 0 - 2, 2 - 7 2020/2021 1 - 1, 0 - 3 2021/2022 1 - 2, 0 - 1 2022/2023 2 - 4, 1 - 1