ΣΟΥΗΔΙΑ

Για τον αγώνα ΡΩΣΙΑ-ΣΟΥΗΔΙΑ γράφει ο Μάκης Πορτούλας Ημερομηνία: 15:05 11/10/18

1
2

Ξεκίνησε με διπλό στην Τουρκία το Nations League, πιάνοντας καλή απόδοση στα 2/3 της αναμέτρησης, για να σκοράρει στο 13’ και το 49’, έχοντας ισοφαριστεί στο 41’, με τον γκολκίπερ Λούνεφ πολύ καλό όποτε χρειάστηκε (2-10. Συνέχισε με το φιλικό 5-1 (τρία γκολ στο πρώτο ημίωρο) επί της Τσεχίας εντός έδρας.

Συνεχίζονται τα χαμόγελα μετά την επιτυχημένη πορεία στο Μουντιάλ, που φιλοξένησε το καλοκαίρι, φτάνοντας μέχρι τα προημιτελικά, όπου αποκλείστηκε στα πέναλτι από την Κροατία, καθώς έκανε το «2 στα 2» στα πρώτα μετά Παγκοσμίου Κυπέλλου ματς. Το Μουντιάλ μάλιστα τη συνέδεσε με τον μέχρι τότε απογοητευμένο κόσμο της.

«Καλά προπονημένη, πειθαρχημένη ομάδα η Σουηδία, παίζει πάντα με 4-4-2, περιμένουμε ένα σοβαρό παιχνίδι», δήλωσε ο ομοσπονδιακός τεχνικός Στάνισλαβ Τσερτσέσοφ, που συνεχίζει στον πάγκο της εδώ και δύο χρόνια.

Αποσύρθηκε από την εθνική ο σημαντικός γκολκίπερ Ακινφέεφ των 111 συμμετοχών, ο Λούνεφ της Ζενίτ προορίζεται για αντικαταστάτης του, αλλά σήμερα θα παίξει ο (κάπως ασταθής φέτος) Γκιγιέρμε της Λοκομοτίβ.

Αμφίβολος ο καλός επιθετικός χαφ Τζαγκόεφ, λογικά δεν θα προλάβει σήμερα, σίγουρα όχι για βασικός.

Αποσύρθηκε ενώ είχε αρχικά κληθεί ο βασικός με την Τουρκία, μεσοεπιθετικός Ερόκιν. Απουσιάζει ο φορ Σμόλοφ.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Γκιγιέρμε – Μ.Φερνάντες, Νόισταντερ, Τζίκια, Ράους – Ζόμπνιν, Γκαζίνσκι – Ιόνοφ, Γκολοβίν, Τσέρισεφ – Τζιούμπα.

Μακριά από το καλό αγωνιστικό πρόσωπο που έδειξε στο Μουντιάλ, υπέστη απρόσμενη ήττα έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας στην Στοκχόλμη από την Τουρκία με 2-3 σκορ.

Ξεκίνησε ιδανικά, καταφέρνοντας να πάει στα αποδύτηρια με προβάδισμα ενός τέρματος. Ιδανικό ξεκίνημα και σοτ δεύτερο ημίχρονο, διπλασίασε τα τέρματα της μόλις τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης.

Κακή συμπεριφορά μετά το 2-0, καθησυχάστηκε, δέχτηκε γρήγορα την μείωση (51’), δεν μπόρεσε να επιβάλλει το παιχνίδι της και στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης δέχτηκε την ψυχρολουσία με δυο γρήγορα τέρματα (88’, 90+2’).

Για την καυτή ατμόσφαιρα του γηπέδου ο Άντερσον είπε: «Είναι πάντα ωραίο να παίζεις μπροστά στο κοινό σου, όμως τώρα παίζουμε σε μια δύσκολη έδρα, ωστόσο έχουμε δείξει τόσο στον αγώνα με την Γαλλία όσο και με την Ιταλία ότι μπορούμε να ανταπεξέλθουμε και να διαχειριστούμε τέτοιες καταστάσεις»

Για τον αγώνα με την Τουρκία και την γενικότερη εμφάνιση της ομάδας του δήλωσε: «Είμαστε καλή ομάδα, δεν υπάρχει αμφιβολία σε αυτό. Το έχουμε αποδείξει. Πρέπει να θέσουμε ξανά τις βάσεις στο παιχνίδι μας, κάτι που κάναμε στον αγώνα με την Τουρκία. Η εμφάνισή μας δεν ήταν κακή και το αποτέλεσμα δεν είναι τόσο καταστροφικό. Φυσικά, πρέπει να βελτιωθούμε και να ανεβάσουμε την απόδοσή μας και ελπίζω ότι τώρα θα το κάνουμε. Το χρειαζόμαστε»

Με τέσσερα νέα πρόσωπα η αποστολή. Συμπεριλήφθηκαν ο μέσος της ΑΪΚ Κρίστοφερ Ούλσον και οι φορ Κρίστοφερ Πέτερσον (Χέρακλες), Μίκαελ Ίσακ (Νυρεμβέργη) και ο Σεμπάστιαν Άντερσον της Ουνιόν Βερολίνου.

Αμφίβολος δίνεται ο μέσος Ροντίεν, καθώς ένιωσε ενοχλήσεις στο γόνατο και η συμμετοχή του θα κριθεί την τελευταία στιγμή.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-4-2): Ούλσεν – Λούστιγκ, Γκράνκβιστ, Λίντελεφ, Αουγκουστίνσον – Κλόεσον, Σβένσον, Λάρσον, Φόρσμπεργκ – Κίσε-Τελίν, Μπεργκ.

Την θέση του Άλμπιν Ίεκνταλ πιθανότητα θα την πάρει ο Λάρσον, την στιγμή που ο βασικός Μάρκους Ροντίεν δίνεται αμφίβολος. Ο Γιάνσον που ξεκίνησε βασικός με την Τουρκία θα δώσει την θέση του στον Γκράνκβιστ και στο αριστερό άκρο αναμένεται ο Φόρσμπεργκ να επιστρέψει στο βασικό σχήμα μετά τον αγώνα με της Τουρκίας που αντικαταστάθηκε από τον Ντουρμάζ. Στην επίθεση, ο Κίσε-Τελίν θα πλαισιώσει τον Μπεργκ.

Ρωσία

ΟΛΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΜΟΥΝΤΙΑΛ ΕΥΡΩΠΗΣ NATIONS LEAGUE GROUP B

Σουηδία

EURO 2008 - 2010/2011 - 2012 - 2014/2015 1 - 0 2016 - 2018/2019 - 2019 - 2020 - 2023 - 2024 -
ΔΙΕΘΝΗ ΦΙΛΙΚΑ 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019 - 2020 1 - 2 2021 - 2022 - 2023 -
NATIONS LEAGUE GROUP B 2018/2019 0 - 0 2020/2021 - 2024/2025 -