ΡΟΥΜΠΙΝ - ΝΤΙΝΑΜΟ Μ. (1/5/21, 14:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΡΟΥΜΠΙΝ

2 - 0 01-05-21

ΝΤΙΝΑΜΟ Μ.

Για τον αγώνα ΡΟΥΜΠΙΝ-ΝΤΙΝΑΜΟ Μ. γράφει ο Μάκης Πορτούλας Ημερομηνία: 00:22 01/05/21

1
2

Στον πρώτο γύρο: Ντιναμό – Ρουμπίν 0-1.

Καθόλου καλή στο α’ μέρος με την Κράσνονταρ εντός έδρας, δέχτηκε γκολ στο 17’ και φάσεις, το ισορρόπησε αλλά άνευ αποτελέσματος, στο β’, ήττα 0-1, xGoals 1,46-0,22.

Στοπ στην ευφορία των τριών συνεχόμενων νικών, ο ίδιος ο  κόουτς Σλούτσκι αναγνώρισε πως δεν ήταν δυνατόν να έρθει ένα επιτυχές αποτέλεσμα όταν η ομάδα του έπαιξε μπάλα για ένα ημίχρονο.

Η ουσία είναι πως παραμένει σε θέσεις Ευρώπης, απλώς εκεί γίνεται… χαμός, με τέσσερις ομάδες να ισοβαθμούν, συνεπώς είναι κομβικό το σημερινό ματς με μία άμεση ανταγωνίστρια όπως η Ντιναμό, κι ενώ τελειώνει τη σεζόν με δύο αντιπάλους, που παλεύουν για επιβίωση, τη Ρότορ και την Αρσεναλ.

Συνεχίζει εκτός ο 3ος σκόρερ, φοβερός εξτρέμ Κβαρατσχέλια (23/4, 3 αλλ. + 8 ασίστ), ποινή εκτίει ο βασικός στόπερ Ουρέμοβιτς (23/0).

Κακώς έφυγε με άδεια χέρια στο ντερμπάκι Μόσχας με τη Χίμκι εντός έδρας, κουβάλησε το επιθετικό βάρος της αναμέτρησης, κυρίως στο πρώτο μέρος, αλλά δεν βρήκε στόχο.

Σε αντίθεση με την αντίπαλό της στις καθυστερήσεις του κάπως πιο ισορροπημένου δευτέρου, 0-1, χGoals 1,67-0,36.

«Είδα όλα τα νούμερα της αναμέτρησης και η Χίμκι ήταν καλύτερη μόνο σε ένα, στο τελικό σκορ» είπε σωστά ο κόουτς Σβαρτς μετά την αναμέτρηση της περασμένης εβδομάδας, η εξέλιξη της οποίας απογοήτευσε τους «μπλε», αλλά δεν τους έβγαλε και εκτός στόχων.

«Απλώς» δυσκόλεψε πάρα πολύ τη ζωή τους, καθώς το πρόγραμμα μέχρι το φινάλε λέει δύο ματς με άμεσους ανταγωνιστές για την Ευρώπη, Ρουμπίν και ΤΣΣΚΑ και ένα ματς με τη 2η Λοκομοτίβ. Με το μαχαίρι στα δόντια λοιπόν και όπου βγει…

Πλήρης.

Ρουμπίν

ΟΛΑ

Ντιναμό Μ.

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Α' ΡΩΣΙΑΣ 2012/2013 2 - 0 2013/2014 2 - 2 2014/2015 1 - 1 2015/2016 4 - 1 2016/2017 - 2017/2018 0 - 0 2018/2019 1 - 1 2019/2020 0 - 1 2020/2021 2 - 0 2021/2022 2 - 3