ΣΑΧΤΙΟΡ ΣΟΛΙΓΚΟΡΣΚ

0 - 1 13-07-21

ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ

Για τον αγώνα ΣΑΧΤΙΟΡ ΣΟΛΙΓΚΟΡΣΚ-ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ γράφει ο Θάνος Σολούκος Ημερομηνία: 22:00 12/07/21
2.10

*** «Τσουκαρίτσκι» (4.070 θ.), Βελιγράδι.
*** Ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση το νικητή του ζευγαριού Μούρα (Σλοβενία)-Σκεντίγια (Βόρεια Μακεδονία).
***Α' ΜΑΤΣ (Λουντογκόρετς – Σαχτιόρ 1-0): Δεν απείλησε σχεδόν καθόλου η Σαχτιόρ. Η βουλγάρικη ομάδα ήταν η μόνη που έψαχνε το γκολ και δικαιώθηκε έστω και στις καθυστερήσεις.

Πήγε στην Βουλγαρία για το «Χ» η Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ, άντεξε 90 λεπτά αλλά στο 90+2’ αποκαταστάθηκε η τάξη με το τέρμα της Λουντογκόρετς. Για ομάδα που έχει αγωνιστικό ρυθμό απογοήτευσε αφού περιορίστηκε σε ρόλο κομπάρσου παίζοντας κάτι σαν… ποδόσφαιρο. Το πρωτάθλημα Λευκορωσίας είναι σε εξέλιξη και μετά από 14 αγώνες είναι πρώτη (40 βαθμούς) και ας ήρθε ισόπαλη (1-1) εντός έδρας με τη Ντιναμό Μπρεστ στο τελευταίο παιχνίδι. Αυτή ήταν μάλιστα η πρώτη απώλεια βαθμών.

Μόνιμη την τελευταία πενταετία σε ομίλους ευρωπαϊκών διοργανώσεων η Λουντογκόρετς, θέλει να επιστρέψει σε αυτούς του Τσάμπιονς Λιγκ. Δυνάμωσε αρκετά στη μεταγραφική περίοδο, ήταν καλύτερη στο πρώτο ματς και δίκαια πήρε τη νίκη. Είχε δοκάρι, ακυρωθέν γκολ (με τον Κύπριο Πιέρο Σωτηρίου) αλλά στο τέλος όλα καλά, χάρη στο γκολ του Ολιβέιρα-Σόουζα στις καθυστερήσεις. Ο Λιθουανός κόουτς Νταμπράουσκας ζήτησε από τους παίκτες του τη νίκη και στην ρεβάνς. Υπάρχει στο μυαλό της και το βουλγάρικο Σούπερ Καπ (17/07 με ΤΣΣΚΑ Σόφιας).

Αν το διπλό ήταν στον διπλασιασμό και πάνω ίσως έβλεπα αξία, στο 1,90 θα πω «ευχαριστώ αλλά δεν πάρω» λόγω και της ισοπαλίας που κάνει στην ομάδα από την Βουλγαρία.