Γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 12:47 19/09/18
2
2.55
1.96
1.86

***Εξ’ αναβολής για την 1η αγωνιστική, το ματς δεν είχε γίνει λόγω της τραγωδίας στη γέφυρα Μοράντι της Γένοβας, με τους 43 νεκρούς. Οι οργανωμένοι οπαδοί της Σαμπ έχουν προαναγγείλει αποχή, διαμαρτυρόμενοι για τον ορισμό του αγώνα σε άβολη μέρα και ώρα έναρξης.

Εντυπωσιακή στο Φροζινόνε και νίκη με 5-0, κόντρα πάντως σε αντίπαλο χαμηλού επιπέδου. Η Σαμπ πάντως πέτυχε γκολ με πολύ ωραίους συνδυασμούς και έβγαζε συνεχώς παίκτες σε θέση βολής, αντιμετώπισε κάποια προβλήματα μόνο στο τελευταίο κομμάτι του πρώτου ημιχρόνου, όταν και προσπάθησε να κάνει διαχείριση του 1-0 από το 10’.

Σώθηκε από το δοκάρι (32’), κατόπιν κανένα πρόβλημα, τα δύο γρήγορα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο από Καπράρι (47’) και Ντεφρέλ (54’) τέλειωσαν τη δουλειά. Στο τελευταίο δεκάλεπτο σκόραραν ακόμα οι Κοβνάτσκι (83’ πέναλτι) και Ντεφρέλ (86’).

Πολύ καλό το κλίμα ασφαλώς στη Σαμπντόρια, αν και ο ορισμός του αγώνα απόψε και η προαναγγελθείσα αποχή των φανατικών κάπως μετρίασε την κατάσταση. Ο Μάρκο Τζαμπάολο προσπαθεί να επικεντρωθεί στο αγωνιστικό, τονίζοντας πως «δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι για τον ορισμό του αγώνα και είμαστε υποχρεωμένοι να παίξουμε. Ερχεται δύσκολο πρόγραμμα με συνεχόμενα ματς και θα φρεσκάρω τις δυνάμεις των παικτών μου». Την Κυριακή η Σαμπντόρια θα υποδεχθεί την Ιντερ.

Εκτός ο μεσοεπιθετικός Σαπονάρα (2/0) και ο μπακ/στόπερ Ρετζίνι (-). Πρώτη φετινή αποστολή για τον πολύτιμο χαφ Πράετ (-).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-1-2): Αουντέρο – Σάλα, Κόλεϊ, Αντερσεν, Μούρου – Γιάνκτο, Εκνταλ, Μπαρέτο – Καπράρι – Ντεφρέλ, Κουαλιαρέλα.

Ελεγχόμενο ροτέισον από τον Τζαμπάολο, περιορίζεται στα βασικά και σε δύο αλλαγές σε άμυνα και μεσαία γραμμή, νέα πρόσωπα οι Σάλα και Γιάνκτο. Ντεφρέλ και Κουαλιαρέλα στο επιθετικό δίδυμο.

25-22-12 η προϊστορία στην υποδοχή της Φιορεντίνα.

Εχει την καλύτερη άμυνα μαζί με τη ΣΠΑΛ, ένα γκολ παθητικό.

Πρώτη ήττα στη σεζόν, οριακό αλλά δίκαιο το 1-0 από τη Νάπολι. Η Φιορεντίνα ήταν προσανατολισμένη στο ανασταλτικό σκέλος και δεν πήρε το παραμικρό ρίσκο, οδήγησε το πρώτο ημίχρονο σε πολύ αργό τέμπο με ελάχιστες ευκαιρίες.

Προσπάθησε να βγάλει κάποιες αντεπιθέσεις αλλά η τελική πάσα δεν ήταν καλή, στο δεύτερο μισό δεν μπόρεσε να ξαναδεί την αντίπαλη εστία, έχασε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και στο 79’ δέχτηκε το μοναδικό γκολ.

«Δεν θέλαμε να κλειστούμε αλλά είναι δύσκολο να πάρεις από τη Νάπολι την κατοχή της μπάλας», είπε ο Πιόλι μετά το ματς στη Νάπολι, ο τεχνικός της Φιορεντίνα προσπαθεί να ανασυντάξει τις δυνάμεις της ομάδας του, τόνισε ενόψει Σαμπντόρια: «Θέλουμε να αντιδράσουμε και να πάρουμε πίσω τους χαμένους βαθμούς, αρκετές ομάδες είναι ικανοποιημένες με μια μικρή ήττα στη Νάπολι, εμείς όχι. Η Σαμπντόρια είναι σε εξαιρετική κατάσταση και η επίθεσή της είναι πολύ αποδοτική, πρέπει να βρούμε τους τρόπους για να τους σταματήσουμε».

Επιστρέφει στην αποστολή ο 19χρονος βασικός πορτιέρε Λαφόν (2/-1), καμία απουσία για τον Πιόλι.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Ντραγκόβσκι – Μιλένκοβιτς, Πετζέγια, Βίτορ Ούγκο, Μπιράγκι – Μπενάσι, Βερτού, Φερνάντες – Κιέζα, Σιμεόνε, Πιάτσα.

Μετρημένο ροτέισον, ο Φερνάντες βρίσκει θέση στη μεσαία γραμμή, στην επίθεση ξεκινά ο Πιάτσα, αντί του Εϊσερίκ. Κάτω από τα δοκάρια συνεχίζει ο Ντραγκόβσκι.

6 διαδοχικά G/G με τη Σαμπντόρια (εντός-εκτός).

• ΣΠΕΣΙΑΛ

Δεν έχει λογική ο φαβοριτισμός της Φιορεντίνα, έστω και ελαφρύς, η Σαμπντόρια είναι δυνατή εντός και προέρχεται από εξαιρετικές εμφανίσεις με ευρύ σκοράρισμα. Αξίζει σε τιμές αουτσάιντερ ο άσος στο 2,75 του Stoiximan, εναλλακτικά υπάρχει και το 1,90 στον άσο DNB.

Σε ανοδική πορεία η Σαμπντόρια, η Φιορεντίνα θα είναι το ίδιο προσεκτική όπως και στο ματς με τη Νάπολι, δεν θα πάρει ιδιαίτερα ρίσκα. Πάμε στο λογικό εύρος των 2-3 γκολ και στο 1,89 της Betshop.

Τρομερή η ρέντα του Γκρεγκουάρ Ντεφρέλ (Σαμπντόρια) στο ξεκίνημα της σεζόν, όποτε ακουμπά την μπάλα ο Γάλλος φορ τη στέλνει στα δίχτυα. 4 γκολ σε τρία ματς και στο 3,20 της Winmasters έχει αξία να κυνηγήσουμε την επέκταση του σερί του.