ΣΑΝΤΕΦΙΟΡΝΤ - ΧΑΟΥΓΚΕΣΟΥΝΤ (21/7/21, 20:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΣΑΝΤΕΦΙΟΡΝΤ

1 - 1 21-07-21

ΧΑΟΥΓΚΕΣΟΥΝΤ

Για τον αγώνα ΣΑΝΤΕΦΙΟΡΝΤ-ΧΑΟΥΓΚΕΣΟΥΝΤ γράφει ο Αλέξανδρος Αντωνίου Ημερομηνία: 11:11 21/07/21

1
2

Γνώρισε την ήττα από την Κρίστιανσουντ με 0-2 (0-1/56’, 0-2/89’). Στάθηκε αξιοπρεπώς σε μία δύσκολη έδρα, το πρώτο ημίχρονο ήταν εντελώς ισορροπημένο, στο δεύτερο έπεσε και αναλώθηκε σε μακρινά σουτ, σε αντίθεση με την αντίπαλό της, που έπαιξε πιο ορθολογικά και βρήκε δύο τέρματα.

«Ήταν καλύτεροι και άξιζαν να κερδίσουν. Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο τώρα, πρέπει να γυρίσουμε στη βάση μας και να οργανωθούμε» δήλωσε ο τερματοφύλακας Στόρεβικ. Διεκόπη το νικηφόρο σερί της τριών αγώνων, αγνοεί το G/G εδώ και έξι παιχνίδια. Σε εξαιρετική κατάσταση πάντως, παρά την ήττα, οι εμφανίσεις της είναι κάτι παραπάνω από ενθαρρυντικές.

Δύο μακροχρόνιοι εκτός, που δεν επηρεάζουν, αμφίβολοι οι χαφ Σινγκ (9/0) και Μορκ (7/0).

Απίθανη εμφάνιση στο 3-1 επί της Βαλερένγκα. Καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, έμεινε πίσω στο σκορ στο 52’, αλλά η αντίδρασή της ήταν για… σεμινάριο. Σκόραρε τρεις φορές μέσα σε οχτώ λεπτά (54’, 57’, 61’) και εξαργύρωσε την ανωτερότητά της.

«Είμαστε πολύ σταθεροί στην έδρα μας, τώρα πρέπει να βελτιωθούμε και μακριά από αυτήν» τα λόγια του χαφ Κρίγκαρ (11/1). Για του λόγου το αληθές, μετρά 5/6 νίκες στο Χάουγκεσουντ, ενώ έχει μόλις δύο βαθμούς σε πέντε εκτός έδρας αγώνες. Βασικό της όπλο η άμυνα, δέχεται λιγότερο από ένα γκολ ανά αγώνα.

Επιστρέφει ο βασικός τερματοφύλακας, Σέλβικ, αποχωρεί ο βασικός μπακ Ντέσλερ (10/1), με προορισμό τη Γαλλία και τη Τουλούζ. Δεν αναμένονται άλλες απουσίες.

Σάντεφιορντ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Χάουγκεσουντ

Α' ΝΟΡΒΗΓΙΑΣ 2014 - 2015 0 - 1 2016 - 2017 2 - 0 2018 0 - 2 2019 - 2020 0 - 1 2021 1 - 1 2022 2 - 2 2023 0 - 0