ΣΑΣΣΟΥΟΛΟ - ΛΑΤΣΙΟ (11/11/18, 19:00)

ΣΑΣΣΟΥΟΛΟ

1 - 1 11-11-18

ΛΑΤΣΙΟ

Για τον αγώνα ΣΑΣΣΟΥΟΛΟ-ΛΑΤΣΙΟ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 22:39 10/11/18

1
2

Επιστροφή στις νίκες μετά από τέσσερα ματς, έπαιξε όσο χρειαζόταν για το 2-0 επί της Κιέβο και επανέκτησε την έκτη θέση. Το παιχνίδι είχε πολύ αργό τέμπο με τη Σασσουόλο να το ελέγχει αλλά δεν έβρισκε ευκαιρίες στην κλειστή άμυνα της Κιέβο. Εδιωξε το άγχος στο 42’ με το ωραίο γκολ του Ντι Φραντσέσκο, η Κιέβο στο β’ ημίχρονο αναγκάστηκε να ανοιχτεί και η Σασσουόλο έβγαλε περισσότερες φάσεις, στις καθυστερήσεις με απίθανο αυτογκόλ πέτυχε το τελικό 2-0.

Πολύ δυνατό τεστ για τη Σασσουόλο το αποψινό με τη Λάτσιο, αν επικρατήσει θα πιάσει την αντίπαλό της στους 21 πόντους. Ο Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι πάντως χρίζει φαβορί τη Λάτσιο και πιστεύει πως «το ματς θα κριθεί στην τακτική και το μυαλό. Θα προσπαθήσουμε να δείξουμε τις αρετές μας αλλά είναι ξεκάθαρο πως κόντρα στις μεγάλες ομάδες όπως η Λάτσιο πρέπει να είμαστε ακόμα πιο προσεκτικοί και συγκεντρωμένοι».

Στο αγωνιστικό μια επιστροφή στην αποστολή, αυτή του ημιβασικού φορ Μπαμπακάρ (10/2). Παραμένουν έξω οι βασικοί χαφ Μπουραμπιά (9/0), Μπογκά (6/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-4-3): Κονσίλι – Μάρλον, Μανιάνι, Φεράρι – Λιρόλα, Ντάνκαν, Μανιανέλι, Ροζέριο – Μπεράρντι, Μπόατενγκ, Ντι Φραντσέσκο.

Πιθανό και το 4-3-3 αν επιλεγεί ο χαφ Σένσι, με τον στόπερ Μανιάνι να περνά στον πάγκο. Μπεράρντι, Μπόατενγκ και Ντι Φραντσέσκο στην τριάδα της επίθεσης.

Προϊστορία με τη Λάτσιο: 1-1-3. 9 από τα 10 ματς και στις δύο έδρες Over 2,5.

Προκρίθηκε από τώρα στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ, επικράτησε 2-1 της Μαρσέιγ την Πέμπτη. Παιχνίδι πολύ χαμηλού τέμπο στο πρώτο ημίχρονο, στην πρώτη απειλητική τελική προηγήθηκε με τον Παρόλο (45’). Ωραία αντεπίθεση στο 54’ και 2-0 με τον Κορέα, δέχτηκε τη μείωση στο 60’ αλλά άντεξε στην πίεση των τελευταίων λεπτών.

Στο πρωτάθλημα δεν έχει πρόβλημα με τους «μικρούς», πέτυχε μια ακόμα εύκολη νίκη 4-1 τη ΣΠΑΛ. Προηγήθηκε στο 26’ με τον Ιμόμπιλε, δέχτηκε άμεσα την ισοφάριση (28’), στο 35’ επανέκτησε το προβάδισμα με τον ίδιο σκόρερ και στο δεύτερο ημίχρονο έκανε περίπατο με τα γκολ των Κατάλντι (59’) και Παρόλο (70’), μπορούσε να φτάσει σε διπλάσιο σκορ.

Η Λάτσιο εξασφάλισε την ευρωπαϊκή συνέχεια και θα είναι στα νοκ-άουτ ματς του Φεβρουαρίου, έτσι μπορεί να επικεντρωθεί στο πρωτάθλημα. Ο Σιμόνε Ιντσάγκι θεωρεί πως «η Σασσουόλο παίζει καλό ποδόσφαιρο και το κυριότερο αγωνίζεται χωρίς το παραμικρό άγχος, για αυτό και αποδίδει πολύ καλά. Εμείς πήραμε την πρόκριση στο Γιουρόπα και μπορούμε πλέον να στρέψουμε απόλυτα την προσοχή στο πρωτάθλημα».

Από το ευρωπαϊκό τέθηκε νοκ-άουτ ο εναλλακτικός φορ Καϊσέδο (7/1) ενώ και ο αναπληρωματικός μπακ/στόπερ Κάσερες (4/0) δύσκολα θα χρησιμοποιηθεί. Ωστόσο αποθεραπεύθηκαν και υπολογίζονται οι πολύτιμοι αμυντικοί χαφ Λέιβα (7/0) και Μπάντελι (6/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-5-1-1): Στρακόσια – Λουίζ Φελίπε, Ατσέρμπι, Ράντου – Πάτρικ, Παρόλο, Λέιβα, Μιλίνκοβιτς, Λούλιτς – Λουίς Αλμπέρτο – Ιμόμπιλε.

Μετά από καιρό δεν είναι απίθανο να ξεκινήσει ο μεσοεπιθετικός Λουίς Αλμπέρτο, εκπληκτική σεζόν πέρυσι αλλά άφαντος φέτος. Από εκεί και πέρα δεν αλλάζουν πολλά, σε σχέση με το τελευταίο πρωταθλήματος.

Μετά τη χτεσινή ισοπαλία της ΣΠΑΛ είναι η μοναδική ομάδα χωρίς Χ στη σεζόν.

Εχει κερδίσει όλους τους μικρομεσαίους, οι τέσσερις ήττες της από τους άλλους μεγάλους Νάπολι, Ιντερ, Γιουβέντους και Ρόμα.

Σασσουόλο

Λάτσιο

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΙΤΑΛΙΑΣ

Α' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 2 - 2 2014/2015 0 - 3 2015/2016 2 - 1 2016/2017 1 - 2 2017/2018 0 - 3 2018/2019 1 - 1 2019/2020 1 - 2 2020/2021 2 - 0 2021/2022 2 - 1 2022/2023 0 - 2