ΣΑΣΣΟΥΟΛΟ - ΣΠΑΛ (14/1/21, 18:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΣΑΣΣΟΥΟΛΟ

0 - 2 14-01-21

ΣΠΑΛ

Για τον αγώνα ΣΑΣΣΟΥΟΛΟ-ΣΠΑΛ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 23:43 13/01/21

1
2

***Χωρίς θεατές.
***Γειτονική μάχη με παλιά αντιπαλότητα.
***Στον επόμενο γύρο: Με το νικητή του Γιουβέντους – Τζένοα

Αξιέπαινη η προσπάθειά της στη Γιουβέντους, λύγισε στο τέλος για την ήττα με 3-1. Δεν επέτρεψε ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο αλλά έμεινε με δέκα στο 45’, αποβλήθηκε ο Ομπιάνγκ, στο 50’ δέχτηκε το 1-0. Αλλά είχε αντίδραση και ισοφάρισε στο 58’ με τον Ντεφρέλ, εξακολούθησε παρά τον παίκτη λιγότερο να αναζητά και δεύτερο γκολ, στο φινάλε όμως δεν άντεξε, στο 82’ έγινε το 2-1, στις καθυστερήσεις δέχτηκε το 3-1.

Η Σασσουόλο παρά τις αντίξοες συνθήκες έφτασε κοντά στο θετικό αποτέλεσμα στη Γιουβέντους, ο Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι μάλιστα τόνισε πως «ήθελα να κερδίσουμε το ματς, χωρίς ίχνος αλαζονείας πιστεύω ότι είχαμε τη δυνατότητα να τα καταφέρουμε, ενώ αν παίρναμε την ισοπαλία δεν θα ήταν άδικο».

Την Κυριακή η Σασσουόλο υποδέχεται την Πάρμα, σε ένα ακόμα γειτονικό ντέρμπι.

Στο αγωνιστικό σκέλος  είναι εκτός ο ηγέτης εξτρέμ/αρχισκόρερ Μπεράρντι (15/7), ο χαφ Μπουραμπιά (12/1) και ο εξτρέμ Χάρασλιν (5/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Πέγκολο – Τολιάν, Αϊχάν, Πελούζο, Ροζέριο – Ομπιάνγκ, Λοπέζ – Σκιαπακάσε, Τραορέ, Μπογκά – Ρασπαντόρι.

Με ροτέισον αναμενόμενα και νέα πρόσωπα τους Σκιαπακάσε, Τραορέ και Ρασπαντόρι  επιθετικά, τον Πέγκολο κάτω από τα δοκάρια και τους Αϊχάν και Πελούζο στην άμυνα.

6 διαδοχικά G/G, τα 5 τελευταία και Over 2,5.

Πήγε στη μίνι διακοπή της Serie B στην πέμπτη θέση, στο τελευταίο επικράτησε δύσκολα με 2-1 της αποδεκατισμένης από τον κορονοϊό Φροζινόνε. Δεν ήταν και στην καλύτερη κατάσταση η ΣΠΑΛ, έχοντας μόλις μία νίκη από τα έξι που είχαν προηγηθεί, στο Φροζινόνε βρέθηκε να χάνει από το 25’, απειλήθηκε με δεύτερο γκολ (32’), ισοφάρισε στο 40’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σαλβατόρε Εσπόζιτο. Το ματς έμεινε ισορροπημένο και στο β’ ημίχρονο, πιο τυχερή βρήκε το νικητήριο γκολ στο 87’ με τον Παλόσκι.

Η ΣΠΑΛ έχει τη Δευτέρα το γειτονικό ντέρμπι με αντίπαλο τη Ρετζιάνα, πάντως ο Πασκουάλε Μαρίνο δεν προανήγγειλε κάποιο ιδιαίτερο ροτέισον. Η ομάδα στο μεταξύ ασχολείται και με τα πρώτα μεταγραφικά, ως ώρας πάντως αποχώρησε ο βασικός στόπερ Σάλαμον (13/2), επέστρεψε στην πατρίδα του και συγκεκριμένα στη Λεχ Πόζναν.

Τιμωρημένος ο νεαρός στόπερ Οκόλι (1/0). Με τεχνική επιλογή εκτός ο νεαρός επιθετικός Σεμπαστιάνο Εσπόζιτο (10/1), που ζήτησε να αποχωρήσει.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-4-2-1): Γκομίς – Τόμοβιτς, Βίκαρι, Ρανιέρι – Σάλα, Σαλβατόρε Εσπόζιτο, Μισιρόλι, Στρεφέτσα – Βαλότι, Ντι Φραντσέσκο – Φλόκαρι.

Επιθετικά θα βρουν φανέλα βασικού ο Βαλότι και ο έμπειρος Φλόκαρι, πιθανό κάτω από τα δοκάρια το φετινό ντεμπούτο του Γκομίς.

11/13 τελευταία N/G (πρωτάθλημα/κύπελλο).

Σασσουόλο

ΣΠΑΛ

ΟΛΑ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 0 - 2 2021/2022 - 2022/2023 -