ΣΕΝ ΓΚΑΛΕΝ - ΓΙΟΥΝΓΚ ΜΠΟΪΣ (8/4/21, 19:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΣΕΝ ΓΚΑΛΕΝ

4 - 1 08-04-21

ΓΙΟΥΝΓΚ ΜΠΟΪΣ

Για τον αγώνα ΣΕΝ ΓΚΑΛΕΝ-ΓΙΟΥΝΓΚ ΜΠΟΪΣ γράφει ο Γιώργος Κούλης Ημερομηνία: 12:47 07/04/21

1
2

«Κίμπουνπαρκ» (19.694 θ.), Γκάλεν
• Τι ισχύει: Προημιτελικά. Μονοί αγώνες, σε περίπτωση ισοπαλίας το παιχνίδι θα οδηγηθεί στην παράταση και αν δεν υπάρξει νικητής θα ακολουθήσει η διαδικασία των πέναλτι.

Ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Ζυρίχη, 5ο σερί ματς δίχως τρίποντο. Ισορροπημένο πρώτο μέρος, βρέθηκε πίσω στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου από πέναλτι, ανέβασε απόδοση στην επανέναρξη, έπαιξε με παίκτη λιγότερο από το 67’, ισοφάρισε στο 76’, ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 12 τελικές.

Θα δώσει τα πάντα για την κατάκτηση του κυπέλλου, αποτελεί τον πρωταρχικό στόχο από την αρχή της σεζόν, αν αποκλείσει την κάτοχο Γιουνγκ Μπόις αυτόματα θα γίνει το μεγάλο φαβορί για το τρόπαιο.

Ξανά τραυματίες ο κομβικός μπακ Κράουτσι (20/1) και ο ποιοτικός μεσοεπιθετικός Μπάμπιτς (22/1).

Δυσκολότερα από ότι δείχνει το τελικό 3-0 (86’, 91’, 92’) την Σιόν. Είχε την κατοχή (63%), δυσκολεύτηκε αρκετά στο πρώτο μέρος στην δημιουργία φάσεων, οι αλλαγές στην επανάληψη βελτίωσαν σε μεγάλο βαθμό την εικόνα, σημείωσε τρία τέρματα στο φινάλε.

Επιζητεί για ακόμα μια σεζόν την κατάκτηση του νταμπλ, έχει κλειδώσει ήδη το πρωτάθλημα από τον πρώτο κιόλας γύρο, ενώ έφτασε μέχρι τους «16» του Γιουρόπα Λιγκ όπου αποκλείστηκε δίκαια από τον Αγιαξ. Σχεδιάζεται ήδη η επόμενη σεζόν, ο Χεράρδο Σένε φαίνεται πως θα συνεχίσει στον πάγκο.

Χωρίς προβλήματα.

Σεν Γκάλεν

Γιουνγκ Μπόις

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΒΕΤΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 4 - 1 2021/2022 - 2022/2023 -