ΣΕΡΕΝΓΚ

5 - 1 03-10-21

Ζ. ΒΑΡΕΓΚΕΜ

Για τον αγώνα ΣΕΡΕΝΓΚ-Ζ. ΒΑΡΕΓΚΕΜ γράφει ο Βασίλης Τσαπραλής Ημερομηνία: 09:43 03/10/21
1.46

Δεν μπόρεσε να προβάλει αντίσταση (0-3) στην έδρα της Γκενκ, φτάνοντας τις 3 διαδοχικές ήττες στο πρωτάθλημα.

Σε παθητικό ρόλο από το ξεκίνημα, αρκούσαν λίγα λεπτά στο τέλος του α’ ημιχρόνου (42’, 44’) για να εξανεμιστούν οι ελπίδες της. Ακόμα ένα γκολ στις αρχές του β’ (49’) την έκανε να εγκαταλείψει την προσπάθεια.

«Ας το ξεχάσουμε το συντομότερο δυνατόν. Οι διαφορές μας ήταν πολύ μεγάλες» παραδέχτηκε ο κόουτς Κόντομ μετά την άνευ όρων παράδοση στην Γκενκ.

Σταθερά εκτός ο μέσος Λασαινί (1/0).
Χωρίς νέες απουσίες.

Μπορεί η πρώτη εντός έδρας νίκη να μην ήρθε, ωστόσο έμεινε ικανοποιημένη από το βαθμό (2-2) στο γειτονικό ντέρμπι με την Κορτράικ.

Εμφανώς κατώτερη σε σχέση με τα προηγούμενα, παρέδωσε τον έλεγχο στην αντίπαλο και προσπάθησε να χτυπήσει στην κόντρα. Είχε πάντως τη σημαντικότερη ευκαιρία (50’ δοκάρι) πριν βρεθεί πίσω από λάθος γύρισμα (57’), ενώ το 0-2 (71’) απογοήτευσε περισσότερο την εξέδρα. Ξύπνησε στο τελευταίο 10λεπτο και έσωσε το βαθμό με αμφισβητούμενο πέναλτι (88’).

«Ψάχνουμε ακόμα τη σταθερότητα» αρκέστηκε μετά το ντέρμπι ο τεχνικός Ντούρι, που εκθείασε τη Σερένγκ πριν τη σημερινή μεταξύ τους συνάντηση, ωστόσο ζήτησε από τους παίκτες του να πάρουν τη νίκη πριν το εθνικό διάλειμμα.

Τιμωρημένος σε 2ο ο βασικός αμυντικός χαφ Σισακό (8/1).
Παραμένουν εκτός οι στόπερ Ντε Μποκ (5/0), Βαν Ακεν (1/0).

Υπερβολικός ο φαβοριτισμός της νεοφώτιστης Σερένγκ, ειδικά από τη στιγμή που αρχίζει να χάνει τον αρχικό ενθουσιασμό της (3/3 ήττες εσχάτως). Μπορεί η Ζ.Βάρεγκεμ να μην ικανοποίησε στο πιο πρόσφατο ντέρμπι με την Κορτράικ, όμως εκτός έδρας βγάζει καλύτερη εικόνα, όπως φαίνεται και στα αποτελέσματα (2-1-1).
Το Χ2 αγγίζει το 1,80 στον Stoiximan και μάλλον βρίσκεται ένα κλικ ψηλότερα απ’ ότι θα έπρεπε.

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

Καμία εκτίμηση για τα γκολ. Οι δύο ομάδες έχουν μόνιμα προβλήματα στα μετόπισθεν, ωστόσο τα 1,50-1,55 σε G/G και Over2,5 δεν ικανοποιούν