ΣΕΡΒΙΑ - ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (20/11/18, 21:45)

ΣΕΡΒΙΑ

4 - 1 20-11-18

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ

Για τον αγώνα ΣΕΡΒΙΑ-ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ γράφει ο Βασίλης Τσαπραλής Ημερομηνία: 11:44 20/11/18

1
2

*** «Στάδιο Παρτιζάν» (32.710 θ.), Βελιγράδι.
*** Οι Σέρβοι με νίκη εξασφαλίζουν την πρώτη θέση στον όμιλο. Μπορούν να τα καταφέρουν ανεξαρτήτως αποτελέσματος σε περίπτωση μη νίκης της Ρουμανίας στο Μαυροβούνιο.

Η αγχωτική –όπως εξελίχθηκε- επικράτηση (2-1) κόντρα στο Μαυροβούνιο (17/11) την διατήρησε αήττητη και την έφερε μία ανάσα από την πρωτιά του ομίλου.

Με 2 γκολ μέσα σε 2 λεπτά (30’, 32’) εξαργύρωσε την κυριαρχική της παρουσία στο α’ ημίχρονο. Διαφορετική η εικόνα της στην επανάληψη, καθώς το άστοχο πέναλτι του Μίτροβιτς (38’) και η μείωση του σκορ (70’) της χάλασαν το μυαλό, με την αντίπαλο να την απειλεί με ισοφάριση μέχρι το τέλος.

«Χάσαμε τη συγκέντρωσή μας και ο πανικός στο φινάλε ήταν ανεπίτρεπτος» σχολίασε εκνευρισμένος μετά τον αγώνα με τους Μαυροβούνιους ο τεχνικός Κρίσταιτς.

Εν όψει της συνάντησης με τους Λιθουανούς σχολίασε: “Θα πρέπει να ολοκληρώσουμε την αποστολή μας και να πάρουμε τη νίκη που θα μας δώσει την πρωτιά στον όμιλο. Δεν το βλέπω σαν φιέστα, οι Λιθουανοί απέδειξαν οτι είναι υπολογίσιμοι στο μεταξύ μας εκτός έδρας αγώνα (0-1)”.

Εκτός επιλογών έμειναν ο γκολκίπερ Ντμίτροβιτς, οι αμ. χαφ Φέισα, Μιλιβόγεβιτς και οι μέσοι Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Κόστιτς.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-5-1): Γιοβάνοβιτς – Κόλαροφ, Ρουκάβινα, Σπάγιτς, Βέλκοβιτς – Λούκιτς, Μάτιτς, Μαξίμοβιτς, Τάντιτς, Λάγιτς – Μίτροβιτς.

Δεν άλλαξε τις συνήθειές της στον όμιλο, με την ήττα (3-0) από την Ρουμανία να έρχεται με κάτω τα χέρια.
Βρίσκεται ακόμα στην αναζήτηση του πρώτου της βαθμού στο Nations League, έχοντας αποδεχτεί από νωρίς την τελευταία θέση του ομίλου. Στο Βουκουρέστι, βρέθηκε πίσω με το καλημέρα (7’), ενώ το 2ο γκολ που δέχτηκε με την έναρξη της επανάληψης (46’) έβαλε πρόωρο τέλος στις προσπάθειές της, που είχαν πάντα απόσταση ασφαλείας από την αντίπαλη περιοχή (μόνο 1 τελική εντός στόχου).

Διαδικαστικού χαρακτήρα μοιάζει η αναμέτρηση στο Βελιγράδι, ωστόσο ο τεχνικός Γιανκάουσκας προσπαθεί να δώσει κίνητρο, επαναλαμβάνοντας την ανάγκη των Λιθουανών να μην τερματίσουν άποντοι στον όμιλο.

Μετά τον τελευταίο αγώνα με την Ρουμανία, ο Γιανκάουσκας παραδέχτηκε τη διαφορά ποιότητας με την αντίπαλο, ενώ προιδέασε για αλλαγές στο βασικό σχήμα κόντρα στους Σέρβους.

Κοκκινίστηκε κόντρα στην Ρουμανία και θα απουσιάζει ο πολύτιμος εξτρέμ Νοβίκοβας (Γιαγκελόνια). Αποχώρησε από την αποστολή λόγω ενοχλήσεων ο βασικός μέσος Σλίβκα (Χιμπέρνιαν).

Εκτός επιλογών έμειναν ο στόπερ Αντρισικεβίτσιους, οι μέσοι Λασίσκας, Βερμπίσκας, Παούλιους, Πετραβίτσιους και ο επιθετικός Λαουκζέμις.

Μετράει μόλις μία νίκη (Αρμενία 0-1) στα 19 πιο πρόσφατα φιλικά και επίσημα παιχνίδια της.

Σερβία

ΟΛΑ ΜΟΥΝΤΙΑΛ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΜΟΥΝΤΙΑΛ ΕΥΡΩΠΗΣ NATIONS LEAGUE GROUP B

Λιθουανία

ΟΛΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΜΟΥΝΤΙΑΛ ΕΥΡΩΠΗΣ NATIONS LEAGUE GROUP C

EURO 2008 - 2010/2011 - 2012 - 2014/2015 - 2016 - 2018/2019 - 2019 4 - 1 2020 - 2023 2 - 0 2024 -
NATIONS LEAGUE GROUP C 2018/2019 4 - 1 2020/2021 - 2024/2025 -