ΠΟΡΤΛΑΝΤ

Για τον αγώνα ΣΙΑΤΛ-ΠΟΡΤΛΑΝΤ γράφει ο Κώστας Ζάγκας Ημερομηνία: 18:25 08/11/18

1
2

*** Επαναληπτικός ημιτελικός της Δύσης. Ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, αλλά μόνο για την κανονική διάρκεια και όχι σε ενδεχόμενο παράτασης.
*** Ενδεχομένως η πιο έντονη γειτονική αντιπαλότητα στη χώρα.
*** Κανονική περίοδος: Πόρτλαντ – Σιάτλ 1-0 (13/5), Σιάτλ – Πόρτλαντ 2-3 (29/6), Πόρτλαντ – Σιάτλ 0-1 (26/8).
*** Προϊστορία: 10-6-8 συνολική και 7-3-1 στο Σιάτλ.
*** Α’ ΜΑΤΣ (Πόρτλαντ – Σιάτλ 2-1): Το Σιάτλ προηγήθηκε στο 10’, αλλά το Πόρτλαντ κατάφερε να το γυρίσει μέσα σε 20 λεπτά. Πιο συντηρητικό το β’ μέρος, αμφότερες επέλεξαν να μην πάρουν ρίσκα.

Το πρώτο ημίχρονο στο Πόρτλαντ το λες και εφιαλτικό, καθώς όχι μόνο ξόδεψε το γρήγορο προβάδισμα, αλλά έχασε και δύο σημαντικούς παίκτες με αναγκαστικές αλλαγές. Παρ’ ολ’ αυτά στο δεύτερο μέρος έδειξε χαρακτήρα, κρατήθηκε μέσα στο ματς και στο παιχνίδι της πρόκρισης με το 2-1.

Μόλις η τρίτη ήττα από τις αρχές Ιουλίου και μετά. Το εκτός έδρας γκολ του δίνει ελπίδες για τη ρεβάνς, αλλά θα πρέπει να καταπολεμήσει και τις απουσίες. «Δεν πρόκειται να αλλάξουμε στην έδρα μας. Όπως πάντα θα βγούμε και θα προσπαθήσουμε να σκοράρουμε και να κερδίσουμε το παιχνίδι. Οι παίκτες που χτύπησαν είναι πολύ ταλαντούχοι και θα μας λείψουν, αλλά πιστεύω ότι όποιος παίξει πρόκειται να βγάλει τον καλύτερο εαυτό του», λέει ο τεχνικός Μπράιαν Σμέτζερ, έχοντας στόχο να προκριθεί για τρίτη σερί χρονιά στον τελικό της Δύσης.

Μένει έξω ο πολύτιμος στόπερ Μάρσαλ (30/4), που υπεβλήθη άμεσα σε επέμβαση μηνίσκου, τουλάχιστον υπάρχει για αντικαταστάτης ο έμπειρος Τόρες, που έκανε καλή δουλειά όταν ήρθε από τον πάγκο την Κυριακή. Μέρα με τη μέρα το στάτους του χρήσιμου χαφ Ρολντάν (34/4).

Νίκη είχε ζητήσει για το πρώτο ματς ο Τζίο Σαβαρέσε, νίκη πήρε. Και μάλιστα αφού δέχτηκε το πρώτο γκολ, κάνοντας μόλις τη δεύτερη ανατροπή ως τώρα στη σεζόν (είχε 1-4-7 όταν δεχόταν πρώτο).

«Ξεκινήσαμε άσχημα, αλλά βρήκαμε το δρόμο μας στην πορεία. Πάντα θα είναι ένα δύσκολο παιχνίδι στο Σιάτλ, αλλά κερδίσαμε και αυτό είναι το σημαντικό», δήλωσε ο τεχνικός.

«Είμαστε χαρούμενοι, κάθε παιχνίδι είναι ιδιαίτερα δύσκολο κι έχουμε ένα πλεονέκτημα. Σίγουρα, δύο γκολ διαφορά θα ήταν καλύτερα, αλλά κι ένα γκολ είναι καλό. Είναι ακόμα 90 λεπτά, οφείλουμε να είμαστε πολύ συγκεντρωμένοι», τόνισε από τη μεριά του ο ηγέτης Βαλέρι, που μέχρι τώρα κάνει τη διαφορά στα πλέι οφ, καθώς σκόραρε τα δύο γκολ στο Ντάλας και είχε συμμετοχή και στα δύο γκολ στο ματς της Κυριακής.

Πίσω από τιμωρία ο στόπερ Μαμπιάλα (31/5), χωρίς άλλα σημαντικά προβλήματα.

Σιάτλ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Π.Κ. ΣΥΛΛΟΓΩΝ

Πόρτλαντ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

MLS 2014 2 - 0 2015 2 - 1, 1 - 0 2016 3 - 1 2017 1 - 1, 1 - 0 2018 2 - 3, 2 - 1 2019 1 - 2 2020 1 - 2, 1 - 1 2021 0 - 2 2022 0 - 3 2023 0 - 0, 2 - 2