ΣΟΓΚΝΤΑΛ - ΣΑΝΤΝΕΣ (29/5/21, 16:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΣΟΓΚΝΤΑΛ

2 - 2 29-05-21

ΣΑΝΤΝΕΣ

Για τον αγώνα ΣΟΓΚΝΤΑΛ-ΣΑΝΤΝΕΣ γράφει ο Αλέξανδρος Αντωνίου Ημερομηνία: 02:06 29/05/21

1
2

Εντός έδρας ήττα από τη Φρέντρικσταντ με 2-1, δεν άξιζε κάτι παραπάνω στο παιχνίδι και συνεχίζει χωρίς νίκη. Εντελώς ακίνδυνη στο πρώτο, κάπως καλύτερη στο δεύτερο, έμεινε πίσω στο σκορ (53’), αλλά απάντησε στο 75’ με σκόρερ τον Χόβεν (3/2). Πέντε λεπτά έμεινε ισόπαλο το σκορ, στο 80’ δέχτηκε και δεύτερο γκολ, δεν απείλησε την αντίπαλό της μέχρι το τέλος.

Μόλις ένας βαθμός σε τρεις αγώνες κι αυτός ήρθε με γκολ στην τελευταία φάση του αγώνα (1-1 με την Ουλενσάκερ). Ηλίου φαεινότερο πως η συγκομιδή της είναι πολύ φτωχή για ομάδα με τις φιλοδοξίες της, πρέπει να συνέλθει. Διαμαρτύρεται έντονα, καθώς η αντίπαλός της για περίπου ένα λεπτό, έπαιζε με 12 παίκτες (!), μετά από ολική ασυνεννοησία σε τριπλή αλλαγή στο 89’. «Είναι ντροπιαστικό. Είναι ευθύνη των αρμόδιων αρχών να αντιμετωπίσουν το θέμα. Αλλά ό,τι έγινε, έγινε και θα δούμε τι θα κάνουμε», δήλωσε αναφορικά με το συμβάν ο κόουτς Μπάκε, αφήνοντας ανοιχτό και το ενδεχόμενο ένστασης.

Αργεί ακόμα ο κομβικός κεντρικός χαφ Μάνσβερκ, πραγματοποιήθηκε το πολυαναμενόμενο ντεμπούτο του μπακ Φλο (1/0), ο οποίος επέστρεψε στην ομάδα ύστερα από οχτώ χρόνια.

Επιτέλους της χαμογέλασε η τύχη, στην επικράτηση επί της Ουλενσάκερ με 2-1. Εξαιρετική η απόδοσή της συνολικά για ένα ακόμα παιχνίδι, μετά από ένα καλό πρώτο ημίχρονο, μπήκε ακόμα πιο δυνατά στο δεύτερο, προηγήθηκε με τον Χόυσταντ (3/3) στο 65’ και έβαλε πλώρη προς το πρώτο φετινό της τρίποντο. Κι όμως, στο 85’ δέχτηκε την ισοφάριση από την ακίνδυνη αντίπαλό της, δεν το έβαλε κάτω και βρήκε το νικητήριο γκολ με πέναλτι στο 90+4’.

Ύστερα από δύο αγωνιστικές κόντρα σε Σταρτ και Φρέντρικσταντ, όπου γνώρισε άδικες ήττες, πήρε επιτέλους αυτό που άξιζε. Χωρίς καμία υπερβολή, θα μπορούσε να έχει ακόμα και το απόλυτο νικών βάσει απόδοσης. Ξεχωρίζει ο Γκανέζος χαφ Μπαϊντού (3/0), ο οποίος ήρθε φέτος από τη Γιέρβ. «Επιτέλους», δήλωσε ο προπονητής της ομάδας Λάντρο αναφορικά με το πρώτο τρίποντο και συνέχισε: «Από άποψη απόδοσης, έχουμε κάνει μια καλή αρχή, αλλά δυσκολευόμαστε να κερδίσουμε παιχνίδια παίζοντας με τον τρόπο μας. Η Σόγκνταλ είναι πάντα καλή στην έδρα της. Αν είμαστε στα καλύτερά μας, πιστεύω πως θα τους προβληματίσουμε».

Αναμονή για την κατάσταση των Σάετρε (2/0) και Χούμελβολ-Νούνεζ (2/0), που δεν έπαιξαν κόντρα στην Ουλενσάκερ.

Σόγκνταλ

Σάντνες

Α' ΝΟΡΒΗΓΙΑΣ 2014 1 - 0 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019 - 2020 - 2021 - 2022 - 2023 -
Β' ΝΟΡΒΗΓΙΑΣ 2014 - 2015 2 - 1 2016 - 2017 - 2018 2 - 2 2019 1 - 1 2020 0 - 2 2021 2 - 2 2022 1 - 2 2023 1 - 0