ΣΟΣΙΕΔΑΔ - ΛΕΒΑΝΤΕ (15/3/19, 22:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΣΟΣΙΕΔΑΔ

1 - 1 15-03-19

ΛΕΒΑΝΤΕ

Για τον αγώνα ΣΟΣΙΕΔΑΔ-ΛΕΒΑΝΤΕ γράφει ο Γιώργος Τεριακής Ημερομηνία: 10:00 15/03/19

1
2

Δεύτερη διαδοχική ήττα με τον Ιμανόλ Αλγκουαθίλ στον πάγκο, έχασε με το βαρύ 5-2 από τη Σεβίλλη. Στάθηκε καλά για ένα ημίχρονο, απαντώντας με τον Οϊαρθάμπαλ στο 28΄, το γκολ που είχε δεχθεί τρία λεπτά νωρίτερα. Ανύπαρκτη στο β’, έγινε έρμαιο στις διαθέσεις των Ανδαλουσιάνων, δεχόμενη τέσσερα γκολ σε 21 λεπτά (48΄-69΄), για να μειώσει απλά με πέναλτι του Οϊαρθάμπαλ.

Εχει καλή παράδοση απέναντι στη Λεβάντε, έχει μόλις μια ήττα στις 13 φορές που την υποδέχθηκε, το 2012, έχοντας επίσης 6 νίκες και 6 ισοπαλίες.

«Κανείς μας δεν ξέχασε τι έγινε την Κυριακή, ούτε εγώ, ούτε οι παίκτες και θα δείξουμε ένα καλύτερο πρόσωπο. Είναι σημαντικό το παιχνίδι, για να δούμε αν μπορούμε να διεκδικήσουμε κάτι παραπάνω», δήλωσε ο τεχνικός Ιμανόλ Αλγκουαθίλ, ο οποίος περιμένει την «έκρηξη του Σάντρο», όπως δήλωσε, καθώς εκείνος παραμένει άσφαιρος επιθετικά.

Τιμωρημένος ο μέσος Θουμπελδία (25/0), τραυματίες ο φορ Γουίλιαν Ζοσέ (22/9) και ο στόπερ Ντιέγκο Γιορέντε (16/0), παραμένουν εκτός ο χαφ Ιγιαραμέντι (21/1), ο δ. μπακ Γκοροσάμπελ (7/0) και ο αρ. μπακ Κέβιν (6/0). Στην αποστολή ο νεαρός χαφ Αντερ Γκεβάρα.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Ρούλι – Θαλδούα, Ραούλ Νάβας, Εκτορ Μορένο, Τέο Ερνάντεθ – Μίκελ Μερίνο, Πάρδο, Θουρουτούθα – Γιανουζάι, Σάντρο, Οϊαρθάμπαλ.

Ο Ρούμπεν Πάρδο στη θέση του τιμωρημένου Θουμπελδία, συνεχίζει στην κορυφή ο Σάντρο.

Τα 5/6 τελευταία ανάμεσα σε Σοσιεδάδ και Λεβάντε και στις δύο έδρες ήταν Over 2,5.

Τρίτη σερί ήττα, που και πάλι δεν άξιζε, έχασε 0-2 από τη Βιγιαρεάλ, με δύο γκολ στις καθυστερήσεις. Μοιρασμένο το παιχνίδι στο ξεκίνημα, είχε τεράστια ευκαιρία με τον Κόκε και λίγο μετά της ακυρώθηκε γκολ μέσω VAR για πολύ οριακό οφσάιντ. Ηταν εκείνη που είχε τις καλύτερες στιγμές και στο β’ μέρος, ωστόσο από ένα αυτογκόλ στο 90+3΄ ήρθε η ψυχρολουσία, δεχόμενη και δεύτερο τρία λεπτά.

Εκλεισε ένα… πρωτάθλημα στον πάγκο ο Πάκο Λόπεθ με συγκομιδή-ρεκόρ 55 βαθμών σε 38 αγώνες. Παραπονέθηκε για το VAR, λέγοντας: «Βάζουμε γκολ, αλλά δε μετράνε. Του Κόκε ήταν κανονικό με τη Λεγανές, όπως και του Ροτσίνα με τη Βιγιαρεάλ», ενώ για το άσχημο σερί της ομάδας του τόνισε: «Δείτε και τις άλλες ομάδες τι κάνουν. Η Εσπανιόλ, η Χιρόνα, η Εϊμπαρ, η Βαγιαδολίδ, η Λεγανές, ακόμη και η Βαλένθια και η Σεβίλλη, όλες είχαν τα άσχημα σερί τους. Δεν είναι δικαιολογία, αλλά η πραγματικότητα. Θα πρέπει να διαχειριστούμε σωστά το οποίο αρνητικό σερί».

Νοκ άουτ ο χαφ Ντουκουρέ (9/0), αμφίβολοι οι στόπερ Ποστίγκο (15/1), Ρούμπεν Βέζο (5/0), ταξίδεψαν με την 20μελή αποστολή στο Σαν Σεμπαστιάν. Από αυτήν κόπηκαν ο δ. μπακ Πέδρο Λόπεθ (5/0) και ο αρ. μπακ Τόνιο (17/1).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (5-3-2): Αϊτόρ Φερνάντεθ – Σιμόν, Καμπάκο, Ρούμπεν Βέζο, Ρόμπερ Πιέρ, Λούνα – Ροτσίνα, Καμπάνια, Μπάρντι – Μοράλες, Μπόρχα Μαγιοράλ.

Ενας εκ των Βέζο ή Ποστίγκο θα παίξει στο κέντρο της άμυνας, εφόσον ξεπεράσουν τις ενοχλήσεις, ειδάλλως υπάρχει η λύση του Τσέμα. Μπόρχα Μαγιοράλ και Ροχέρ Μαρτί διεκδικούν τη θέση στην επίθεση δίπλα στον Μοράλες.

Δε σκόραρε στα 5/7 τελευταία παιχνίδια της.

Μετράει 5 ήττες στις 6 τελευταίες εξόδους της.

Σοσιεδάδ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ

Λεβάντε

Α' ΙΣΠΑΝΙΑΣ 2013/2014 0 - 0 2014/2015 3 - 0 2015/2016 1 - 1 2016/2017 - 2017/2018 3 - 0 2018/2019 1 - 1 2019/2020 1 - 2 2020/2021 1 - 0 2021/2022 1 - 0 2022/2023 -