Γράφει ο Γιώργος Τεριακής Ημερομηνία: 00:15 15/09/18
1.46

*** Προϊστορία (συνολική): 29-24-18.
*** Πρώτο παιχνίδι στο ανακαινισμένο «Ανοέτα», πλέον οι κερκίδες είναι δίπλα στον αγωνιστικό χώρο, αφού έφυγε ο στίβος.
*** Πριν την έναρξη θα τιμηθεί ο φορ Αγκιρέτσε, ο οποίος πρόσφατα κρέμασε τα παπούτσια του.

Εφυγε με άδεια χέρια από το «Ιπουρούα», χάνοντας 2-1 από το Εϊμπαρ. Προηγήθηκε με πέναλτι του Γουίλιαν Ζοσέ στο 15΄, σε φάση που έπρεπε να αποβληθεί ο αντίπαλος γκολκίπερ. Ισοφαρίστηκε στο 26΄, ήταν εκείνη που είχε τις καλύτερες φάσεις για γκολ. Ατυχος ο νεαρός μέσος Μερκελάνθ, μπήκε αλλαγή στο 85΄ και στο 90΄ αποχώρησε με ρήξη χιαστών. Στο επόμενο λεπτό, με παίκτη λιγότερο, δέχθηκε το γκολ της ήττας.

«Το ιδεατό θα είναι να πάρουμε την κατοχή της μπάλας εμείς από την Μπαρτσελόνα, αλλά δεν ξέρω αν το έχει κάνει κάποιος αυτό. Ειδικά, αν καταφέρουμε να μην παίρνει και ο Μέσι, ακόμη καλύτερα», δήλωσε ο τεχνικός Γκαριτάνο.

Πλήγμα με τον τραυματισμό του φορ και πρώτου σκόρερ Γουίλιαν Ζοσέ (3/2), θα μείνει ένα μήνα εκτός δράσης. Κάτι ανάλογο ισχύει για τον εξτρέμ Γιανουζάι, νοκ άουτ για 6 μήνες ο μέσος Μερκελάνθ (1/0), τραυματίας και ο στόπερ Ντιέγκο Γιορέντε (2/0), εκτός έμεινε τελικά ο νεοαποκτηθείς επιθετικός Σάντρο.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Ρούλι – Θαλδούα, Ελουστόντο, Εκτορ Μορένο, Τέο Ερνάντεθ – Ιγιαραμέντι, Θουμπελδία – Μίκελ Μερίνο, Θουρουτούθα, Οϊαρθάμπαλ – Χουάνμι.

Ελουστόντο και Ραούλ Νάβας διεκδικούν μια θέση στο κέντρο της άμυνας, πάει στην κορυφή ο Χουάνμι, με βοήθειες από τον Οϊαρθάμπαλ.

Τα 11 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της ήταν Over 2,5.

Διέλυσε με 8-2 την Ουέσκα, κάνοντας με εμφατικό τρόπο το 3/3. Πίσω στο σκορ από το 3ο λεπτό, το γύρισε στο 24΄ με αυτογκόλ, με το 3-2 του ημιχρόνου, να μετατρέπεται σε 8-2 στο β’ μέρος. Από δύο γκολ οι Μέσι και Σουάρες, σκόραρε ξανά ο Ντεμπελέ, Ράκιτιτς και Αλμπα τα υπόλοιπα τέρματα.

Σχολιάζοντας τη Σοσιεδάδ, ο Βαλβέρδε είπε: «Δεν μπορεί κανείς να βγάλει συμπεράσματα, γιατί έπαιξε τρία ματς εκτός έδρας με καλά αποτελέσματα και στο τελευταίο έχασε με γκολ στο φινάλε. Είναι μια καλή ομάδα και παραδοσιακά μας δυσκολεύει».

Την Τρίτη υποδέχεται την Αϊντχόφεν στην πρεμιέρα των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Επέστρεψαν υγιείς όλοι οι διεθνείς, έμεινε τελικά αποστολής ο Βραζιλιάνος εξτρέμ Μάλκομ (1/0), όπως και ο μέσος Αρθουρ (2/0), λείπει από το ξεκίνημα ο μέσος Ντένις Σουάρεθ.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Τερ Στέγκεν – Σέρτζι Ρομπέρτο, Πικέ, Ουμτιτί, Ζόρντι Αλμπα – Ράκιτιτς, Μπουσκέτς, Κουτίνιο – Ντεμπελέ, Μέσι, Σουάρες.

Ο Ντεμπελέ διατηρεί τη θέση του στην επίθεση, χωρίς εκπλήξεις στις υπόλοιπες γραμμές.

Μετράει 5 συνεχόμενες νίκες επί της Σοσιεδάδ, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

• ΣΠΕΣΙΑΛ

Ζορίζεται παραδοσιακά στο «Ανοέτα» η Μπαρτσελόνα, δεν είναι για 1,40 το διπλό, με τη Σοσιεδάδ πάντως να στερείται το «κανόνι» της. No bet.

Χαμηλές και οι τιμές στο Over 2,5, που ελλείψει Γουίλιαν Ζοσέ, ίσως θα πρέπει να το βγάλει μόνη της η Μπάρτσα. Πάσο.

Δεν υπάρχει κάποιο ειδικό στοίχημα που να μας κάνει «κλικ», ούτε και κάποιος παίκτες που να αξίζει το ενδεχόμενο να σκοράρει. No bet.