ΣΟΥΝΤΣΒΑΛ - ΓΙΟΝΣΕΠΙΝΓΚ (1/6/21, 19:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΣΟΥΝΤΣΒΑΛ

1 - 2 01-06-21

ΓΙΟΝΣΕΠΙΝΓΚ

Για τον αγώνα ΣΟΥΝΤΣΒΑΛ-ΓΙΟΝΣΕΠΙΝΓΚ γράφει ο Γιάννης Δρόσος Ημερομηνία: 01:25 01/06/21

1
2

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες κέρδισε στο Γκέτεμποργκ την Εργκριτε με 2-0. Είχε τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, δεν μπόρεσε να μετουσιώσει την υπεροχή της σε γκολ, παρέμεινε ωστόσο ψύχραιμη και δικαιώθηκε με δυο τέρματα στο 73’ και στο 86’.

Δεν εντυπωσιάζει, έχει ωστόσο σταθεροποιήσει την απόδοσή της και παίρνει αυτό που θέλει. Τρέχει αήττητο σερί πέντε αγωνιστικών με τρεις σερί νίκες γεγονός που την έχει φέρει στο -2 από την κορυφή και έδιωξε την όποια ανησυχία.

Θετικό το γεγονός πως θα έχει πεντακόσιους φίλους στις κερκίδες, προφανώς τα εισιτήρια εξαντλήθηκαν γρήγορα.

Αμφίβολοι οι συνήθως βασικοί αμυντικοί Μίρεσταμ (6/0) και Ιεκστρεμ (6/1).

Ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Λαντσκρούνα με 3-1 εντός. Το γρήγορο γκολ που πέτυχε στο 13’ αποδείχθηκε καθοριστικό, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου διπλασίασε. Ανησύχησε στο 68’ δεχόμενη γκολ, στο 83’ ωστόσο σφράγισε την πολυπόθητη νίκη.

Νίκη-τονωτική ένεση αυτή επί της Λαντσκρούνα, ασφαλώς και δεν είναι αρκετή για να διορθώσει τα πράγματα και να διώξει την πίεση από πάνω της, είναι όμως ένα αποτέλεσμα που της δίνει ανάσες και της επιτρέπει να πάει στο Σούντσβαλ με καλύτερη ψυχολογία και περισσότερη ηρεμία στην προσπάθεια που κάνει να χτίσει μομέντουμ ώστε να ψαλιδίσει την απόσταση από την κορυφή.

Δεν αναφέρονται προβλήματα.

Σούντσβαλ

Γιόνσεπινγκ

ΟΛΑ ΚΥΠΕΛΛΟ

Α' ΣΟΥΗΔΙΑΣ 2014 - 2015 - 2016 3 - 1 2017 0 - 0 2018 - 2019 - 2020 - 2021 - 2022 - 2023 -
Β' ΣΟΥΗΔΙΑΣ 2014 1 - 0 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019 - 2020 3 - 2 2021 1 - 2 2022 - 2023 3 - 2