ΣΠ. ΤΡΝΑΒΑ

2 - 0 15-07-21

ΜΟΣΤΑ

Για τον αγώνα ΣΠ. ΤΡΝΑΒΑ-ΜΟΣΤΑ γράφει ο Μάκης Πορτούλας Ημερομηνία: 13:07 15/07/21
1.44

*** «Σίτι Αρένα» (19.200 θ.), Τρνάβα. 500 θεατές.

*** Ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση τη Σέπσι (Ρουμανία).

Α’ ΜΑΤΣ (Μόστα – Σπάρτα Τρνάβα 3-2): Σούπερ έκπληξη στη Μάλτα, η Τρνάβα αν και μπήκε δυνατά, τιμωρήθηκε για τα χοντρά αμυντικά λάθη με τα γκολ του 23’, του 27’ (πέν.), 35’. Η μείωση στις καθυστερήσεις με πέναλτι έφερε πίεση στο β’ μέρος και περαιτέρω ροκάνισμα της διαφοράς στο 79’, 10-4 τελικές υπέρ της Τρνάβα.

Οσο σοβαρή ήταν στο ανοιξιάτικο κομμάτι της λίγκας της η Τρνάβα, για να τερματίσει 3η –στις 25 του μήνα αρχίζει το επόμενο- άλλο τόσο ασόβαρη ήταν στη Μάλτα. «Όταν δεχτήκαμε το πρώτο γκολ η ομάδα τρόμαξε απίστευτα και για 15 λεπτά ήταν χάος, απολύτως αποδιοργανωμένη» σημείωσε ο κόουτς Γκάσπαρικ, που πάντως εξέφρασε την πίστη του στην πρόκριση της ομάδας του.

Επιστρέφει στην Ευρώπη ύστερα από ένα χρόνο, αποκλείστηκε από τον ΠΑΟΚ το 2015, οκτώ προκρίσεις-τέσσερις αποκλεισμοί την τελευταία πενταετία, όμιλοι Γιουρόπα το 2018-19. «Παράσημα» οι νίκες επί Αντερλεχτ, Φενέρμπαχτσε, έχει σκοράρει στα 12/15.

Στη Μόστα πάντως πετούν στα ουράνια για τη νίκη στην παρθενική ευρωπαϊκή συμμετοχή, από συγκυρίες την κέρδισε, τερματίζοντας στην 6η θέση του πρωταθλήματος Μάλτας, 20 βαθμούς μακριά από την κορυφή.

Η Μόστα έκανε… το κομμάτι της στο πρώτο παιχνίδι, όπου πήρε μια σημαντική νίκη, ωστόσο πλέον η Τρνάβα είναι υποψιασμένη και θα παρουσιαστεί πιο αποφασιστική, ώστε να μην πέσει θύμα έκπληξης και να κάνει την ανατροπή. Στο… ένα και τίποτα ο άσος, μόνο για όσους κυνηγούν πολύ μικρές αποδόσεις.

Βάσει των όσων συνέβησαν στο πρώτο παιχνίδι, μπορούμε να δούμε πάλι ένα ματς ανοιχτό σε γκολ και φάσεις, ειδικά από την πλευρά της Τρνάβα. Στο 2,25 το Over 3,5 από τη Novibet.