Γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 23:24 15/03/19
2
2.05
1.92
1.88

Φοβική εμφάνιση στην Ιντερ, λύγισε με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο (2-0) και πλέον έχει μόλις +2 από την 18η Μπολόνια. Είχε μόλις δύο τελικές, η μία πάντως ήταν άκρως απειλητική στο 31’ και θα μπορούσε να είχε προηγηθεί με τον Πετάνια. Ανασταλτικά ήταν καλή και δεν διέτρεξε ιδιαίτερους κινδύνους αλλά στο δεύτερο ημίχρονο δεν μπόρεσε να δει καν την αντίπαλη εστία, δύο τελικές πήγαν στην εστία της και δέχθηκε τα δύο γκολ (67’, 77’).

Κρίσιμο το ματς με τη Ρόμα για τη ΣΠΑΛ, που δεν κερδίζει σε 11 ματς στην έδρα της. Πλέον δεν υπάρχουν βέβαια περιθώρια για τη ΣΠΑΛ, αν δεν θέλει να βρεθεί στην τριάδα του υποβιβασμού, ο τεχνικός Λέο Σέμπλιτσι τόνισε ενόψει Ρόμα: «Είμαι ανήσυχος για το παιχνίδι, τόσο για τη δική μας κατάσταση όσο και για την ποιότητα της Ρόμα. Θα έρθουν εδώ για να κάνουν το παιχνίδι, στο χέρι μας είναι να τους κοντράρουμε με θέληση, ένταση και αποφασιστικότητα. Δεν πρέπει να τους αφήσουμε χώρους να κάνουν το παιχνίδι τους, είναι μεγάλη ομάδα».

Μοναδική απουσία ο τιμωρημένος εσχάτως βασικός χαφ Βαλότι (19/1). Επιστρέφει μετά από τρία ματς ο πολύτιμος δεξιός μπακ/χαφ Λάτζαρι (23/0), ενώ εξέτισε ο στόπερ Τσιόνεκ (22/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-5-2): Βιβιάνο – Τσιόνεκ, Φελίπε, Μπονιφάτσι – Λάτζαρι, Μούρτζια, Μισιρόλι, Κούρτιτς, Φάρες – Παλόσκι, Πετάνια.

Επιστρέφουν Λάτζαρι και Τσιόνεκ στην ενδεκάδα, στην επίθεση ξανά το δίλημμα μεταξύ Παλόσκι και Αντενούτσι για τη θέση δίπλα στον Πετάνια.

Προϊστορία με Ρόμα στη Φεράρα: 9-3-4. Φυσικά η πλειονότητα των αγώνων ως την σεζόν 1967/68, πέρυσι η Ρόμα επικράτησε με 3-0.

Κέρδισε τα δύο πρώτα εντός έδρας, έκτοτε δεν έχει «άσο», με επίδοση 0-6-5.

3 σερί και 4/5 τελευταία στα 2-3 γκολ.

Στο ντεμπούτο του Κλάουντιο Ρανιέρι πήρε δύσκολη νίκη με 2-1 επί της Εμπολι. Αλλοθι οι πολλές απουσίες, έλειπαν οκτώ βασικοί αλλά και φυσικά τελούσε υπό το σοκ του αποκλεισμού από το Τσάμπιονς Λιγκ. Προηγήθηκε στο 9’ με τον Ελ Σααράουι, με αυτογκόλ το 1-1 (12’), πήρε τη νίκη στο 33’ με τον Σικ. Με δέκα παίκτες από το 80’, το VAR την έσωσε στο 87’, απέτρεψε την ισοφάριση της Εμπολι καθώς υποδείχθηκε σωστά επιθετικό φάουλ.

Ο Κλάουντιο Ρανιέρι στις δηλώσεις του μετά το ματς με την Εμπολι τόνισε ότι προσπάθησε να δώσει μια-δύο νέες κατευθύνσεις, να περιορίσει το πρέσινγκ ψηλά και να παίζει με περισσότερες βαθιές μπαλιές από τα μετόπισθεν. Ενόψει ΣΠΑΛ ο έμπειρος προπονητής ανέφερε πως «πρέπει να έχουμε υπομονή και να μην κάνουμε τα πράγματα με βιασύνη. Βλέπω διαθέσιμους τους παίκτες και πρόθυμους, ανταποκρίθηκαν επαρκώς στα πρώτα πράγματα που τους ζήτησα. Ξέρω ότι δεν μπορώ να ζητήσω πολλά αυτή την περίοδο, η ομάδα έχει μάθει να παίζει με συγκεκριμένο στιλ, φυσικά ζητώ από όλους απόλυτη συγκέντρωση».

Και πάλι αρκετές απουσίες, επτά παίκτες θα μείνουν εκτός. Τιμωρημένος ο δεξιός μπακ/χαφ Φλορέντσι (22/2). Τραυματίες ο στόπερ Μανωλάς (21/1), ο αριστερός μπακ Κόλαροφ (24/7), οι χαφ Ντε Ρόσι (14/0), Πελεγκρίνι (17/2), ο εξτρέμ Ουντέρ (18/3) και ο μεσοεπιθετικός Παστόρε (11/2). Εξέτισαν Τζέκο (26/7) και Φάτσιο (23/4).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-4-2): Ολσεν – Σαντόν, Φάτσιο, Μαρκάνο, Ζουάν Ζεσούς – Κλάιφερτ, Ν’ Ζονζί, Κριστάντε, Ελ Σααράουι – Τζέκο, Σικ.

Λόγω των απουσιών είναι πιθανό ο Ρανιέρι να αλλάξει τη διάταξη σε 4-4-2 και να ξεκινήσουν μαζί οι Σικ και Τζέκο στην επίθεση.

5/6 τελευταία στα 2-3 γκολ.

• ΣΠΕΣΙΑΛ

Από τα πιο παράξενα ματς της αγωνιστικής, η ΣΠΑΛ δεν κερδίζει σε έντεκα ματς στην έδρα της, η Ρόμα έχει ξανά αρκετές απουσίες, είναι σε μια μεταβατική περίοδο μετά την αποχώρηση του Ντι Φραντσέσκο, ανά πάσα στιγμή μπορεί να εμφανίσει το κακό της πρόσωπο. Είναι λόγω των ελλείψεων ανοδικό φαβορί, στο 1,90 από 1,80, ωστόσο και πάλι δεν εμπνέει εμπιστοσύνη.

Στην έδρα της ΣΠΑΛ γίνονται κατά κανόνα παιχνίδια χαμηλού τέμπο αλλά εσχάτως έχουν γκολ και ρυθμό. Η Ρόμα σκοράρει και δέχεται εύκολα το γκολ, θα πάμε στο σχετικά ασφαλές 1,74 στο G/G της Betshop.

Ο Πάτρικ Σικ σκόραρε με την Εμπολι, απόψε θα παίξει δίδυμο με τον Τζέκο και θα είναι ξανά πιο κοντά στην περιοχή. Στο 3,40 το anytime γκολ του στο Stoiximan.

ΣΠΑΛ

Ρόμα

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ

Α' ΙΤΑΛΙΑΣ 2008/2009 - 2009/2010 - 2010/2011 - 2011/2012 - 2012/2013 - 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 0 - 3