Γράφει ο Άκης Αχλατλής Ημερομηνία: 14:27 13/06/18
2
2.50
1.48
2.50

Λύγισε στο Ρίο και γνώρισε σκληρή ήττα 3-2 (1-0/19’, 1-1/43’, 2-1/45+1’, 2-2/74’, 3-2/90’) από τη Βάσκο. Ανοιχτό 90λεπτο, ισορροπημένο στη μεγαλύτερη διάρκεια, δεν υστέρησε, είχε θέμα με τις μπαλιές στο κέντρο άμυνάς της, από τέτοιες προήλθαν τα δύο πρώτα γκολ, βρήκε το σθένος να ισοφαρίσει και τις δύο φορές, μία στιγμή απροσεξίας στο φινάλε έφερε την ήττα.

Ο Κλαουντινέι Ολιβέιρα ζήτησε απόλυτη προσοχή σε όλο το ματς και ήταν προβληματισμένος με τα γκολ στα τελευταία λεπτά των δύο ημιχρόνων.

Τιμωρημένος ο εμβληματικός γκολκίπερ Μαγκράο (7/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Μαΐλσον – Ραούλ Πράτα, Ρονάλντο Αλβες, Ερνάντο, Σάντερ – Φελίπε Μπάστος, Ντέιβιντ – Ροζέριο, Γκαμπριέλ, Μαρλόνι – Ραφαέλ Μάρκες.

Η βασική εντεκάδα της Σπορτ πλην του γκολκίπερ Μαγκράο που είναι τιμωρημένος.

Επιτέλους νίκη στο Πόρτο Αλέγκρε με το δύσκολο 1-0 (32’) επί της Αμέρικα Μινέιρο. Είχε τον έλεγχο σε όλο, όμως εκ νέου έβγαλε πρόβλημα στο δημιουργικό αλλά και τα τελειώματα των φάσεων. Δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει, δεν γλίτωσε και το άγχος όμως καθώς δεν μπορούσε να σφραγίσει το τρίποντο με ένα δεύτερο γκολ.

«Το σημαντικό είναι να αναζητούμε διαρκώς τη νίκη και να μην σταματάμε ποτέ» το σχόλιο του τεχνικού Ρενάτο Γκαούσο που φάνηκε ικανοποιημένος από την εμφάνιση.

Διεθνής ο κεντρικός αμυντικός Πέδρο Ζερομέλ (3/0), τιμωρημένος ο κομβικός μεσοεπιθετικός Εβερτον (9/2, 3 ασ.). Νοκ άουτ ο στόπερ Κάνεμαν (9/0), οι μέσοι Ζαΐλσον (6/0), Μάικον (9/3), ο μεσοεπιθετικός Λουάν (8/0, 1 ασ.).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Μαρσέλο Γκρόι – Λέο Μόουρα, Πάουλο Μιράντα, Μπρεσάν, Μπορύνο Κορτέζ – Αρτούρ, Σίσερο – Ραμίρο, Τασιάνο, Λίμα – Αντρέ.

Μπορείς να την πεις κάλλιστα και εναλλακτική εντεκάδα. Πολλές οι απουσίες από αυτήν.

Προβάδισμα στον άσο του 2,70 στον Stoiximan. Εδώ το σετ άνοξε με τον άσο στο 2,40. Μετά ο άσος γύρισε αουτσάιντερ και έφτασε μέχρι 3,00 και μετά πάλι έπεσε. Λογική πτώση, η Γκρέμιο πάει με εναλλακτική εντεκάδα. Αναπληρωματικοί στόπερ, άξονας στον οποίο θα παίξουν δύο χαφ πρώτη φορά μαζί, εναλλακτική όλη η μεσοεπιθετική γραμμή πλην του Ραμίρο. Με κανονική εντεκάδα και ζορίζεται να σκοράρει η Γκρέμιο, τώρα με εναλλακτική και την Σπορτ σε καλό φεγγάρι δεν νομίζω ότι θα γλιτώσει από το Ρεσίφε.

Κρατάω μόνο το καθαρό σημείο. Η τάση είναι για κλειστό ματς ή εστω με λίγα γκολ λόγω Γκρέμιο αλλά ως εκεί. Δεν θα με απασχολήσει καθόλου.