ΣΤΑΜΠΑΕΚ - ΛΙΛΕΣΤΡΟΜ (21/7/21, 20:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΣΤΑΜΠΑΕΚ

2 - 3 21-07-21

ΛΙΛΕΣΤΡΟΜ

Για τον αγώνα ΣΤΑΜΠΑΕΚ-ΛΙΛΕΣΤΡΟΜ γράφει ο Αλέξανδρος Αντωνίου Ημερομηνία: 11:56 21/07/21

1
2

*Τοπικό ντέρμπι

Ηττήθηκε από τη Στρομσγκόντσετ με 1-2. Φρενήρης ο ρυθμός του παιχνιδιού, προηγήθηκε στο 35’, αλλά ισοφαρίστηκε δύο λεπτά μετά. Παρόμοιο το μοτίβο στην επανάληψη, κέρδισε πέναλτι αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκε (76’) και τιμωρήθηκε λίγο μετά με ένα δεύτερο γκολ (80’). Καλύτερη η αντίπαλός της στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, φυσικά το χαμένο πέναλτι ήταν κομβικό και θα μπορούσε να αλλάξει εντελώς τον ρου την αναμέτρησης.

«Απογοητευμένος που χάσαμε, χρειαζόμασταν επειγόντως βαθμούς» δήλωσε ο Σένε, ο οποίος ξεκίνησε με το… αριστερό στον πάγκο της ομάδας. «Είμαστε έτοιμοι για το επόμενο ματς. Είναι απογοητευτικό πως δεν πήραμε τίποτα κόντρα στη Στρομσγκόντσετ, αλλά θα παλέψουμε για να πάρουμε πόντους κόντρα στη Λίλεστρομ» δήλωσε ο ταλαντούχος εξτρέμ Νούσα (6/3). Τελευταία πια στη βαθμολογία, ο Σένε καλείται να φέρει άμεσα αποτελέσματα, προκειμένου να αποφευχθεί το εφιαλτικό σενάριο του υποβιβασμού. Κάθε ανεπιτυχές αποτέλεσμα, θα αυξάνει την πίεση στις τάξεις της. Αμυντικά κυρίως τα προβλήματά της, δέχεται παραπάνω από δύο γκολ ανά αγώνα.

Αποχωρεί ο φορ Κινοσίτα (10/1), ύστερα από δύο χρόνια στην ομάδα. Από εκεί και πέρα, η αποστολή της αναμένεται πλήρης.

Ακόμα μία εξαιρετική εμφάνιση, στο 1-1 κόντρα στη Μόλντε. Κοίταξε στα μάτια την πρωτοπόρο, δεν υστέρησε καθόλου στο παιχνίδι, δεν πτοήθηκε ακόμα και όταν η αντίπαλός της προηγήθηκε στο 42’. Πραγματοποίησε ένα κυριαρχικό δεύτερο μέρος και δικαιώθηκε στο 90+2’ με την ισοφάριση από τον μπακ Ράνγκερ (10/2).

«Διεκδικήσαμε το παιχνίδι, ήμασταν πρώτοι σε όλες τις μονομαχίες. Είμαι πολύ περήφανος που τολμήσαμε και εν τέλει, καταφέραμε να εφαρμόσουμε το πλάνο μας» τα λόγια του Μπάκε. Ρολάρει, μετράει εφτά αγώνες αήττητη και το κλίμα της είναι ιδανικό. «Θα συνεχίσουμε να κάνουμε τα ίδια που κάναμε κόντρα στη Μόλντε. Πρέπει να είμαστε επιθετικοί και να σπρώξουμε τον ρυθμό» δήλωσε ο αρχισκόρερ της, Όλσεν (11/8).

Δύσκολα θα προλάβει ο σημαντικός εξτρέμ Χέλαντ (7/1).