Γράφει ο Γιώργος Τεριακής Ημερομηνία: 00:04 15/09/18
2.55
1.50
2.50

*** Προϊστορία (συνολική): 4-0-4.

Δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι με τίποτα, τέταρτη διαδοχική ήττα, αυτή τη φορά στο κύπελλο με 2-0 από την Κόρδοβα. Φουλ αναπληρωματική σύνθεση από τον Γκορδίγιο, ένα γκολ στην αρχή (4΄) κι ένα στο τέλος (90+2΄) έφεραν τον αποκλεισμό κι ενώ είχε δοκάρι στο 90΄. Είχε προηγηθεί το βαρύ 4-0 από τη Λας Πάλμας, όπου πλήρωσε την αποβολή του Θέσαρ Αρθο στο 29΄, βρέθηκε πίσω στο 45΄ και δέχθηκε άλλα τρία στο δεύτερο ημίχρονο.

«Αν κερδίσουμε, θα αλλάξει όλο το κλίμα. Οι παίκτες μου δουλεύουν σωστά, αλλά μας λείπουν τα αποτελέσματα», δήλωσε ο τεχνικό Γκορδίγιο, ο οποίος αισθάνεται πίεση.

Τιμωρημένος ο στόπερ Θέσαρ Αρθo (1/0), τραυματίες ο στόπερ Μεχίας (3/0), ο μέσος Ραμίρο και ο αρ. μπακ Χάβι Χιμένεθ, έλειψε και είναι αμφίβολος ο φορ Μάνου Μπαρέιρο (3/0).

Πισωγύρισμα η ήττα-αποκλεισμός με 1-2 από τη Ρέους στο κύπελλο. Επαιξε με μεικτή ενδεκάδα, ήταν καλή στο πρώτο ημίωρο, αλλά δε σκόραρε, δέχθηκε δύο γκολ σε 8 λεπτά (60΄-68΄), μείωσε στο 87΄ κι έχασε ευκαιρία για την ισοφάριση. Είχε προηγηθεί η πρώτη νίκη στη σεζόν με 3-1 επί της Αλμερία εντός έδρας.

«Πρέπει να γίνουμε ανταγωνιστικοί κι εκτός έδρας, γιατί στη Μαγιόρκα και τη Γρανάδα δεν το κάναμε. Το παιχνίδι με την Ταραγόνα είναι καθοριστικής σημασίας, παρότι είμαστε ακόμη στο ξεκίνημα της σεζόν», δήλωσε ο αγχωμένος Γιακόμπα Αρασάτε.

Εχασε τις αισθήσεις του στην προπόνηση κι έχει τεθεί εκτός ο μέσος Ιμανόλ Γκαρθία (3/0), δεν πρόλαβε τελικά ο επιθετικός Χουάν Βιγιάρ (4/2), εκτός από το ξεκίνημα ο μέσος Φραν Μέριδα, κόπηκε από την αποστολή ο αρχηγός Μιγκέλ Φλάνιο, ο οποίος φέτος δεν παίρνει χρόνο συμμετοχής.

Δύο ομάδες που βλέπουν τη νίκη ως βάλσαμο, ειδικά η Ταραγόνα, η οποία την αγνοεί από το ξεκίνημα, ενώ και η Οσασούνα δεν πείθει ακόμη με τις εμφανίσεις τους. Δεν είναι για να μπλέκουμε, no bet.

Ούτε με τα γκολ έχουμε διάθεση να ασχοληθούμε, μπορεί να πάει οπουδήποτε. Πάσο.