Γράφει ο Γιώργος Τεριακής Ημερομηνία: 00:07 15/09/18
2
6.60
1.52
2.50

Ούτε στο κύπελλο κατάφερε να κάνει σεφτέ στις νίκες, χάνοντας μάλιστα με 1-2 από την Κάδιθ. Ο Ετσεμπερία αποφάσισε ολικό rotation, δίνοντας βάρος στο πρωτάθλημα κι έτσι μοιραία ήρθε η ήττα. Πίσω στο σκορ από το 5΄, είχε ευκαιρίες και δοκάρι, ισοφάρισε από ένα κόρνερ στο 88΄, δέχθηκε το δεύτερο στις καθυστερήσεις. Είχε προηγηθεί η ήττα στη Μάλαγα με 1-0, πρώτη στο πρωτάθλημα, μετά από τρεις σερί ισοπαλίες, έχοντας δοκάρι και φάσεις για ισοφάριση στο δεύτερο ημίχρονο.

Προβληματισμένος ο Ετσεμπερία, αφού η ομάδα του δεν παίζει άσχημα, όμως δεν παίρνει ότι δικαιούται στο γήπεδο. Δήλωσε χαρακτηριστικά: «Η αντίπαλη εστία μοιάζει σαν αυτές του χόκεϊ, ενώ οι αντίπαλοι καταφέρνουν να μας πληγώνουν με νεροπίστολα»!

Νοκ άουτ τέθηκαν ο δ. μπακ Καμίλ (4/0), ο στόπερ Αβελδάνιο (2/1) και ο εξτρέμ Ζοάο Ροντρίγκες (2/0), σταθερά εκτός ο χαφ Αϊτόρ Σανθ και ο εξτρέμ Τάιρον.

Εχοντας μόλις τρεις βασικούς στην ενδεκάδα, αλλά και τρεις πιτσιρικάδες, κατάφερε και πήρε σπουδαία πρόκριση, κερδίζοντας 2-1 την Οσασούνα στην Παμπλόνα. Προηγήθηκε με ένα τυχερό γκολ του Φραν Κάρμπια (60΄), έβαλε και δεύτερο με τον Χουάν Ντομίνγκεθ (68΄), δέχθηκε τη μείωση στο 87΄ και χρειάστηκε μεγάλη απόκρουση του γκολκίπερ της στο τέλος για να κρατήσει το σκορ. Είχε χάσει με 1-2 από την Αλμπαθέτε στο πρωτάθλημα, πιέζοντας στο τελευταίο 20λεπτο για την ισοφάριση.

«Πρέπει να περιορίσουμε τα ατού της αντιπάλου, αν θέλουμε να πάρουμε ένα θετικό αποτέλεσμα στην Τενερίφη», δήλωσε ο τεχνικός Τσάβι Μπαρτόλο, ζητώντας παράλληλα από τους παίκτες του την επιτυχία του κυπέλλου.

Γύρισε ο μεσοεπιθετικός Βαζ, διαθέσιμος και ο αρ. μπακ Μουρ, σταθερά εκτός ο φορ Κερόλ.

Οσο κι αν θέλουμε να κυνηγήσουμε την πρώτη νίκη της Τενερίφης, δεν μπορούμε να παραγνωρίσουμε την αυταπάρνηση για την ήττα που βγάζει η Ρέους στα παιχνίδια της και το 1,70 δεν είναι κάτι ιδιαίτερο. No bet.

Δε συγκλίνουμε κάπου και στα γκολ, επομένως κι εδώ no bet.