HOT MATCH

ΤΣΙΤΑΝΤΕΛΑ

1 - 0 13-05-21

ΜΠΡΕΣΙΑ

Για τον αγώνα ΤΣΙΤΑΝΤΕΛΑ-ΜΠΡΕΣΙΑ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 23:55 12/05/21

***Χωρίς θεατές.
***Νοκ-άουτ αγώνας για τα πλέι-οφ ανόδου. Σε περίπτωση ισοπαλίας το ματς θα πάει στην παράταση, αν δεν αλλάξει κάτι στο έξτρα 30λεπτο δεν προβλέπονται πέναλτι, την πρόκριση θα πάρει η Τσιταντέλα, που τερμάτισε ψηλότερα στην κανονική περίοδο.
***Κανονική περίοδος: Τσιταντέλα – Μπρέσια 3-0 (04/10), Μπρέσια – Τσιταντέλα 3-3 (06/02).
***Στους αγώνες μπαράζ θα υπάρξει και η χρησιμοποίηση του VAR,

Με το 1-1 κόντρα στη Βενέτσια τερμάτισε στην έκτη θέση και για πέμπτη διαδοχική χρονιά θα συμμετάσχει στα πλέι-οφ ανόδου, ελπίζοντας να έχει καλύτερη τύχη. Με αρκετές αλλαγές  στην ενδεκάδα, έμεινε πίσω στο σκορ στο 33’, βρήκε την ισοφάριση στο 50’ με τον Μπαλντίνι, είχε κλασικές ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη.

Για πέμπτη σερί σεζόν η «μικρούλα» Τσιταντέλα θα συμμετάσχει στα πλέι-οφ ανόδου, με την ελπίδα να κάνει καλύτερη πορεία και να διεκδικήσει μέχρι τέλους το «εισιτήριο». Ο Ρομπέρτο Βεντουράτο περιμένει «ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι με την Μπρέσια, την κερδίσαμε στην κανονική περίοδο αλλά τώρα το ματς θα είναι διαφορετικό. Είμαστε σε καλή κατάσταση, σωματικά και πνευματικά. Πρέπει να παίξουμε με ενθουσιασμό και να διατηρήσουμε την ταυτότητά μας, δεν πρόκειται να αλλάξουμε τον τρόπο παιχνιδιού μας».

Ξανά εκτός ο φορ Ταβερνέλι (23/3, 13 αλλ.) και ο αριστερός μπακ Μπενεντέτι (20/2, 7 αλλ.).

13/14 τελευταία Under 2,5.

Με το 2-0 στη Μόντσα πήρε την πρόκριση για τα πλέι-οφ ως έβδομη και θα αντιμετωπίσει την Τσιταντέλα στο νοκ-άουτ. Φοβερή ρελάνς της Μπρέσια με τέσσερις σερί νίκες, εκεί που δεν είχε ρεαλιστικές ελπίδες «έκλεψε» τη θέση στο τέλος. Είχε και τύχη στη Μόντσα, τα δοκάρια την έσωσαν δις, ενώ ήταν κομβική η αποβολή αντιπάλου στο 60’, βρήκε τα γκολ με τους Αγέ και Μανγκραβίτι, στο 69’ και το 78’.

Κατάφερε in extremis η Μπρέσια και βρήκε θέση στα πλέι-οφ ανόδου, σε μια κλασικά… ταραγμένη χρονιά, στην οποία πρόλαβε να έχει τέσσερις προπονητές. Ξεκίνησε με τον… συνταξιούχο Τζίτζι Ντελ Νέρι, από την 3η ως την 10η αγωνιστική είχε τον Ντιέγκο Λόπες, κατόπιν ανέλαβε ο Ντάβιντε Ντιονίτζι (11-20), από το 22 και έπειτα ο Ισπανός Πεπ Κλοτέτ, έδωσε στην ομάδα επιτέλους την εικόνα που έπρεπε.

Ο Ισπανός τεχνικός είναι αισιόδοξος για την πορεία των μπαράζ ανόδου: «Εφόσον μπήκαμε στα πλέι-οφ ανόδου μετά από μια πολύ δύσκολη πορεία μπορούμε να παίξουμε τις πιθανότητές μας. Αν παίξουμε καλά θα πετύχουμε το στόχο μας, φυσικά είναι και οι άλλες ομάδες εξίσου ικανές και το έργο μας θα είναι δύσκολο».

Στο αγωνιστικό σκέλος είναι τιμωρημένος ο σημαντικός χαφ Ντόι (13/5). Από εκεί και πέρα παραμένουν εκτός πλάνων ο βασικός στόπερ Τσάνσελορ (21/0), ο βασικός χαφ Σπάλεκ (24/2) και ο εξτρέμ Σκραμπ (10/0).

Τέλειωσε την κανονική περίοδο με 6/8 Over 2,5.

• ΣΠΕΣΙΑΛ

Η Μπρέσια μπαίνει στα μπαράζ ανόδου με περισσότερη «φούρια» και τέσσερις σερί νίκες, έχει και καλή παράδοση στην Τσιταντέλα, μόλις φέτος γνώρισε την πρώτη ήττα εκεί. Η Τσιταντέλα συνηθίζει να μην πηγαίνει μακριά στη διαδικασία αυτή, ενώ ως μεγαλύτερο όνομα η Μπρέσια έχει αξία σε τιμές αουτσάιντερ να πάρει την πρόκριση.

Στο 3,25 το διπλό στη Novibet.

21+| Αρμ. Ρυθ MGA| Ρυθ. Εμπ. Επ. ΕΕΕΠ

Εχουν αρκετά γκολ τα ματς της Μπρέσια αλλά πλέον τα πράγματα θα είναι πιο προσεκτικά, παίζεται μια πρόκριση, υπάρχει κόπωση από τα διαδοχικά παιχνίδια και το τέμπο θα είναι πιο αργό.

Στα 2-3 γκολ η πρόταση, στο 1,95 της Bet365.

Στα πλέι-οφ της Serie B ξεκινά η χρήση του VAR και φυσικά είναι… απαραίτητο να ποντάρουμε στον καταλογισμό πέναλτι, εφόσον τιμάται και σε εξαιρετική απόδοση.

Στο 3,05 το πέναλτι στο Stoiximan.

Τσιταντέλα

Μπρέσια

ITALY PROMOTION/RELEGATION 1 2003/2004 - 2004/2005 - 2005/2006 - 2006/2007 - 2007/2008 - 2008/2009 - 2009/2010 0 - 1 2010/2011 - 2011/2012 - 2012/2013 -
Β' ΙΤΑΛΙΑΣ 2010/2011 - 2011/2012 0 - 2 2012/2013 1 - 1 2013/2014 0 - 1 2014/2015 1 - 1 2015/2016 - 2016/2017 0 - 3 2017/2018 2 - 2 2018/2019 2 - 2 2019/2020 -