ΤΣΙΤΑΝΤΕΛΑ - ΒΕΝΕΤΣΙΑ (23/5/21, 22:15) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΤΣΙΤΑΝΤΕΛΑ

0 - 1 23-05-21

ΒΕΝΕΤΣΙΑ

Για τον αγώνα ΤΣΙΤΑΝΤΕΛΑ-ΒΕΝΕΤΣΙΑ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 15:13 23/05/21

1
2

***Χωρίς θεατές.
***1ος Τελικός των πλέι-οφ ανόδου. Η ρεβάνς την Πέμπτη 27/5. Θα υπερισχύσει η ομάδα με τα περισσότερα γκολ στα δύο ματς. Δεν προβλέπεται παράταση σε περίπτωση ισορροπίας, την άνοδο θα πάρει η Βενέτσια, που τερμάτισε ψηλότερα στην κανονική περίοδο.
***Ντέρμπι στην επαρχία Βένετο.
***Κανονική περίοδος: Βενέτσια – Τσιταντέλα 1-0 (23/01), Τσιταντέλα – Βενέτσια 1-1 (10/05).

Πήρε την πρόκριση για τον τελικό καθώς υπερασπίστηκε τη νίκη με 3-0 επί της Μόντσα, στο πρώτο ματς. Ηττήθηκε στη ρεβάνς με 2-0, παίζοντας ασφαλώς φουλ αμυντικά, έχανε από το 58’ και στην πρώτη φάση που απειλήθηκε. Στο 78’ από μακρινό σουτ έγινε το 2-0, ωστόσο δεν αγχώθηκε περαιτέρω, δεν επέτρεψε ευκαιρία, η Μόντσα μόνο διαμαρτυρήθηκε για μια περίπτωση πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Πρώτος τελικός για την Τσιταντέλα, που φτάνει για δεύτερη φορά στην πενταετία στον τελικό των πλέι-οφ ανόδου. Ο Ρομπέρτο Βεντουράτο στέκεται στην κούραση από τα συνεχόμενα ματς αλλά τονίζει πως «η άνοδος θα κριθεί σε 180 λεπτά και πρέπει να είμαστε υπομονετικοί. Είναι σημαντικό να κρατήσουμε ανέπαφη την εστία μας, φυσικά κόντρα σε έναν πολύ καλό αντίπαλο. Η Βενέτσια είναι επιθετική ομάδα, εμείς πρέπει να παίξουμε καλύτερα από ό,τι στο δεύτερο ματς με τη Μόντσα».

Είναι νοκ-άουτ μόνον ο αριστερός μπακ Μπενεντέτι (20/2).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-1-2): Καστράτι – Γκιρινγκέλι, Αντόρνι, Φράρε, Ντοναρούμα – Βίτα, Ιόρι, Μπράνκα – Πρόγια – Τσατζού, Μπαλντίνι.

4/5 τελευταία 2-3 γκολ.

Με τρόπο θρίλερ η πρόκριση στον τελικό, πήρε το 1-1 από τη Λέτσε και σε συνδυασμό με το 1-0 του πρώτου αγώνα, βρέθηκε στην… «πηγή». Επαιξε προσεκτικά και έπρεπε να βρεθεί πίσω στο σκορ σε κάποιες περιπτώσεις, όμως προηγήθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με πέναλτι του Αράμου. Στο 65’ δέχτηκε την ισοφάριση και οπισθοχώρησε ακόμα περισσότερο, στο 79’ έφτασε κοντά στον αποκλεισμό αλλά η Λέτσε αστόχησε σε πέναλτι.

Η Βενέτσια αθόρυβα έφτασε στον τελικό των πλέι-οφ ανόδου και πλέον δεν έχει κανένα περιθώριο να κοιτάξει πίσω. Το περιβάλλον ζητεί την άνοδο και ο Πάολο Τζανέτι, που βρίσκεται κοντά στον πάγκο της Ουντινέζε για τη νέα σεζόν, τονίζει πως «η ομάδα έφτασε δίκαια εδώ και η άνοδος είναι μέσα στις δυνατότητές μας. Στόχος είναι το καλό αποτέλεσμα στο πρώτο παιχνίδι, γνωρίζοντας ασφαλώς πως η πρόκριση θα κριθεί σε 180 λεπτά, με αντίπαλο μια εξαιρετική ομάδα, που σε κάνει να παίζεις άσχημα».

Τιμωρημένος ο σημαντικός μέσος Μαλέχ (32/5, 5 ασίστ). Σταθερά εκτός ο χαφ Βάκα (15/0), ο γκολκίπερ Λετζερίνι (24/-26) και ο εξτρέμ Κάρλσον (7/1).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Μαενπάα – Ματζόκι, Σβόμποντα, Τσεκαρόνι, Μολινάρο – Τσερνιγκόι, Τογκουρντό, Ντέτζι – Αράμου, Φόρτε, Ντι Μαριάνο.

5 διαδοχικά Under 2,5.

Τσιταντέλα

Βενέτσια

Β' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 2 - 1 2018/2019 3 - 2 2019/2020 1 - 0 2020/2021 1 - 1, 0 - 1 2021/2022 - 2022/2023 1 - 1