Για τον αγώνα ΤΒΕΝΤΕ-ΑΓΙΑΞ γράφει ο Γιώργος Πετρής Ημερομηνία: 20:32 13/01/21
1.30
3.55
1.29

*** Χωρίς θεατές.

Εντυπωσιακό πέρασμα από την έδρα της Εμεν, το σκορ τα λέει όλα (4-1) σε ένα ματς που το πήρε πιο εύκολα και από ότι η ίδια θα περίμενε. Το καθάρισε από το πρώτο ημίχρονο (3-0), στην επανάληψη η Εμεν μείωσε απλά στο 59′, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα η Τβέντε πέτυχε και τέταρτο.

Στο τέλος του 2020 είχε γνωρίσει την ήττα και ήθελε άμεσα να επιστρέψει στις επιτυχίες. Το κατάφερε με τον καλύτερο τρόπο. Απόλυτη ικανοποίηση από την πορεία στη διάρκεια της σεζόν. Και αυτό πηγάζει όχι μόνο από τη βαθμολογική της θέση -που της επιτρέπει να σκέφτεται τα πλέι οφ της Ευρώπης- αλλά και από το ποδόσφαιρο που παίζει. Εκτός αυτών, μιλάμε για μια ομάδα που νίκησε εκτός έδρας τον Αγιαξ και έμεινε αήττητη απέναντι σε Αϊντχόφεν, Φέγενορντ. Ολα αυτά με ένα ιδιαίτερα νεανικό ρόστερ, με αρκετούς παίκτες στο ρόστερ από την ακαδημία της και ο έμπειρος τεχνικός Ρον Γιανς δείχνει ότι χτίζει κάτι καλό.

Γύρισε και έπαιξε αλλαγή ο νεαρός αναπληρωματικός χαφ Φαν Λέουβεν (7/1). Εκτός σε δεύτερο ο χαφ/αρχηγός Μπραμά (13/1).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Ντρόμελ – Εμπουε, Ζούλιο, Πέρι, Οοστερβόλντε – Ζερούκι, Ρομεράτου, Μπος – Σέρνι, Ντανίλο, Μένινχ.

Στο goal/goal τα 11 από τα 15 παιχνίδια της.

Δραματική αρχή στο ντέρμπι, πίσω μόλις στο 2′, κινδύνεψε πάλι λίγο αργότερα, δίκαια δέχθηκε και δεύτερο στο 21′. Στη συνέχεια είχε την κατοχή, αλλά δεν έβρισκε λύσεις, ωστόσο στο 40′ μείωσε. Στο δεύτερο μπήκε δυνατά και δίκαια βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 65′, αγωνία έως το τέλος.

«Αν παίζουμε όπως στο δεύτερο ημίχρονο, τότε ακόμα και το Νο.2 της Ολλανδίας δεν μπορεί να μας σταματήσει» δηλώνει ο Τεν Χαχ.

Την Παρασκευή απέκτησε για 22εκ. ευρώ τον Αλέ από τη Γουέστ Χαμ, μπήκε αλλαγή στο ντέρμπι και έδειξε άμεσα την κλάση του.

Αμφίβολος ο Χούντελααρ (10/5) που έχασε το ντέρμπι. Ακόμα ένα που αναμένεται να χάσουν ο διεθνής Βραζιλιάνος εξτρέμ Νέρες (8/1), ο φορ Τραορέ (11/7) και ο νεαρός φορ Μπρόμπει (2/1). Επέστρεψε με PSV ο δεξιός μπακ Μαζραουί (10/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Ονάνα – Μαζαραουί, Σχουρς, Μπλιντ, Ταγκλιαφίκο- Κλάασεν, Λαμπιάντ (Αλέ), Χράφενμπερχ – Αντονι, Τάντιτς, Πρόμες.

O Αγιαξ μετράει 10/11 over 2,5 και 8/10 over 3,5 στα τελευταία του παιχνίδια στο πρωτάθλημα.

Δεν λέει κάτι ο φαβοριτισμός του Αγιαξ στο 1,30+. Η Τβέντε νωρίτερα φέτος στη σεζόν είχε νικήσει -με εξαιρετική εμφάνιση, μπορούσε και άλλα γκολ- τον Αγιαξ μέσα στο Αμστερνταμ και σίγουρα δεν είναι χαμένη από χέρι. Εξάλλου, η γηπεδούχος είναι τεράστιο κεφάλαιο για το ολλανδικό ποδόσφαιρο και στα μεγάλα ματς μεταμορφώνεται. Πάσο.

Δεν μπορεί να παίξει άμυνα η Τβέντε, θα βασιστεί στην επίθεση και στο πως θα φέρει τον Αγιαξ σε δύσκολη θέση. Η μεταγραφή του Αλέ στον Αγιαξ αλλάζει τα δεδομένα, ισχυροποιεί ακόμα περισσότερο την εκτελεστική δεινότητα του «Αίαντα» και περιμένουμε ματς ροντέο με πολλές φάσεις. Το g/g&over 3,5 στο 2,20 στον Stoiximan.

21+| Αρμ. Ρυθ MGA| Ρυθ. Εμπ. Επ. ΕΕΕΠ

Τβέντε

Αγιαξ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Α' ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ 2010/2011 2 - 2 2011/2012 1 - 2 2012/2013 0 - 2 2013/2014 1 - 1 2014/2015 1 - 1 2015/2016 2 - 2 2016/2017 1 - 0 2017/2018 3 - 3 2018/2019 - 2019/2020 2 - 5