ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ

20:30 04-07-20

ΑΛΑΒΕΣ

Για τον αγώνα ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ-ΑΛΑΒΕΣ γράφει ο Παναγιώτης Τράγος Ημερομηνία: 04:16 04/07/20
3.00

*Όλα τα ματς στην Ισπανία δίχως θεατές, μέχρι νεοτέρας.

Εχασε πέναλτι στο 97’ ως το κερασάκι στην τούρτα και έμεινε στο 0-0 με τη Λεβάντε εντός. Είδαμε δύο… Βαγιαδολίδ την Τετάρτη, μία στο πρώτο ημίχρονο με 11 παίκτες στο γήπεδό της να μην έχει καμία διάθεση να επιτεθεί και μία άλλη στο δεύτερο που άρχισε ξαφνικά να χάνει μεγάλες ευκαιρίες και να την σταματάει ο γκολκίπερ Αϊτόρ, όπως και στο πέναλτι. Αξιζε φυσικά τη νίκη, δεν την πήρε.

«Πρέπει να συνεχίσουμε στον ίδιο ρυθμό, τίποτα δεν έχει κριθεί σε σχέση με τον υποβιβασμό. Βλέπω ένα άγχος στους παίκτες και με προβληματίζει, παρότι δουλεύουν σκληρά και είναι ανταγωνιστικοί», είπε ο Σέρχιο Γκονθάλεθ.

Νοκ άουτ ο βασικός μέσος Μίτσελ (28/1), παραμένουν εκτός ο γκολκίπερ Κάρο (1/0) και ο μέσος Ματέους (1/0), δεν γυρίζουν τελικά ο μπακ Πόρο (13/0) και ο πολύτιμος στράικερ Σάντρο (20/3).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-4-2): Μασίπ – Μογιάνο, Χοακίν, Σαλίσου, Ραούλ Γκαρθία – Οσκαρ Πλάνο, Σαν Εμετέριο, Αλκαράθ, Τόνι Βίγια – Γκουαρδιόλα, Ουνάλ.

Αναμένονται πάρα πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα, πλην γκολκίπερ, Σαλίσου, Οσκαρ Πλάνο, Αλκαράθ και Ουνάλ κανείς εκ των υπόλοιπων (πιθανών βασικών) δεν ήταν στην βασική ενδεκάδα με τη Λεβάντε.

ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ (στην Πριμέρα): Με γηπεδούχο τη Βαγιαδολίδ 4-1-3, γκολ 13-9.

Η ανησυχητικά επικίνδυνη κατρακύλα συνεχίστηκε και στο εντός έδρας με τη Γρανάδα, ήττα με 2-0 και βρίσκεται μόλις έξι βαθμούς πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Τίποτα δεν πάει καλά στην ομάδα του Γκαριτάνο, μπήκε δυνατά, έκανε δύο ευκαιρίες, δέχθηκε γκολ στην πρώτη επίθεση της Γρανάδα, είχε δοκάρι μετά, γκολ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και αντίο. Το πάλεψε, προσπάθησε, αλλά εμφανώς δεν την πάει τίποτα.

«Είναι καλύτερα να έχεις μια απόσταση από τον υποβιβασμό, παρά να περιμένεις τα άλλα αποτελέσματα και να εξαρτάσαι από τις άλλες ομάδες. Οι λεπτομέρειες κρίνουν τα παιχνίδια μας το τελευταίο διάστημα. Δεν πρέπει να κάνουμε λάθη και να χαρίζουμε γκολ. Πρέπει να ξεφύγουμε από αυτή τη δίνη των άσχημων αποτελεσμάτων που μας επηρεάζουν και ψυχολογικά», είπε ο Ασιέρ Γκαριτάνο.

Απίθανο να προλάβει να γυρίσει ο βασικός γκολκίπερ Πατσέκο (27/0), δεν ανακοινώθηκε αποστολή.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-4-2): Ρομπέρτο – Τσίμο Ναβάρο, Λαγουάρδια, Ελι, Ντουάρτε – Βιδάλ, Πίνα, Μανου Γκαρθία, Εντγκαρ – Χοσέλου, Λούκας Πέρεθ.

Τα τοπικά ΜΜΕ κάνουν λόγο για Μανου Γκαρθία στα χαφ, για πρώτη φορά (μετά τη διακοπή) βασικός, οι υπόλοιποι οι συνήθεις ύποπτοι.

• ΣΠΕΣΙΑΛ

Το δεύτερο ημίχρονο της Βαγιαδολίδ απέναντι στην Λεβάντε ήταν ονειρικό (για την συγκεκριμένη ομάδα) αλλά γκολ δεν έβαλε. Η Αλαβές απλά δεν στρίβει και πρέπει άμεσα βέβαια να ξυπνήσει. Κάτι 2,60 που κυκλοφορούν για τον άσο της Βαγιαδολίδ είναι λάθος, θα περίμενα κάπου στο 2,20, αλλά πως να πας να παίξεις ομάδα που για να σκοράρει είτε θα χρειαστεί μία αντεπίθεση, είτε 250 τε α τετ και πάλι δύσκολα; Αν ήθελα να ασχοληθώ θα πήγαινα στο ασιατικό 0 (DNB) της Αλαβές, αλλά το 1,65 με αποτρέπει τα μάλα.

Τα είπαμε δίπλα. Η Βαγιαδολίδ βάζει γκολ με 1/1 σουτ ή έχει 0/250. Η Αλαβές με Χοσέλου και Λούκας Πέρεθ μπροστά έπρεπε να σκοράρει πάντα, αλλά με την μπάλα που παίζει, δεν αξίζει τα γκολ. Πάσο.

Σκόρερ δεν, κάρτες δεν (αμφότερες εντός και εκτός αντίστοιχα δεν παίρνουν πάρα πολλές, διαιτητής ο Λάτρε που δεν βγάζει πολλές), δρόμο ναι!

Βαγιαδολίδ

Αλαβές

Α' ΙΣΠΑΝΙΑΣ 2009/2010 - 2010/2011 - 2011/2012 - 2012/2013 - 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 0 - 1
Β' ΙΣΠΑΝΙΑΣ 2009/2010 - 2010/2011 - 2011/2012 - 2012/2013 - 2013/2014 - 2014/2015 2 - 0 2015/2016 1 - 2 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 -