ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ

0 - 0 10-11-18

ΕΪΜΠΑΡ

Για τον αγώνα ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ-ΕΪΜΠΑΡ γράφει ο Γιώργος Τεριακής Ημερομηνία: 01:28 10/11/18
2.40

Αδικείται από την ήττα στο «Μπερναμπέου» με 2-0 από τη Ρεάλ. Κοίταξε στα μάτια την αντίπαλο για 83 λεπτά, είχε δύο δοκάρια στο δεύτερο ημίχρονο με Αλκαράθ και Τόνι Βίγια, για να λυγίσει από ένα αυτογκόλ κι ένα πέναλτι στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Εχασε μετά από 6 ματς, ωστόσο αυτό δε χαλάει το καλό κλίμα που υπάρχει στην ομάδα. Ο Σέρχιο, ο οποίος σήμερα έχει γενέθλια και κλείνει τα 42, προειδοποιεί πως η καλή εικόνα στο «Μπερναμπέου», δεν αρκεί για να κερδίσει την Εϊμπαρ.

Ο ιδιοκτήτης, ο Βραζιλιάνος Ρονάλντο, βρέθηκε χθες στην τελευταία προπόνηση στο «Θορίγια», εμψυχώνοντας του ποδοσφαιριστές, δείχνοντας για άλλη μια φορά πως βρίσκεται δίπλα τους.

Χωρίς φρέσκα προβλήματα. Παραμένει εκτός ο εξτρέμ Ιβι Λόπεθ (3/0), ανάρρωσε ο εξτρέμ Κέκο (5/0), αλλά έμεινε εκτός αποστολής. Κόπηκαν επίσης από αυτήν οι μέσοι Λουίσμι, Κοτάν, ο αμυντικός Γκιτιάν και ο νεαρός μπακ Μόι.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-4-2): Μασίπ – Μογιάνο, Κίκο Ολίβας, Καλέρο, Νάτσο – Αντονίτο, Μίτσελ, Αλκαράθ, Τόνι Βίγια – Οσκαρ Πλάνο, Ουνάλ.

Χωρίς ιδιαίτερα αλλαγές, ο Οσκαρ Πλάνο πιθανώς να ξεκινήσει αντί του Λέο Σουάρες στην επίθεση.

Τα 9/11 τελευταία της παιχνίδια ήταν Under 2,5.

Επέστρεψε στις νίκες, κερδίζοντας 2-1 με ανατροπή την Αλαβές. Πίσω στο σκορ από το 4ο λεπτό, την ευνόησε η αποβολή της αντιπάλου στο 24΄ κι έκτοτε κυριάρχησε. Είχε τρία δοκάρια στο πρώτο ημίχρονο, έμεινε κι εκείνη με δέκα στο 62΄, για να ισοφαρίσει επτά λεπτά αργότερα με τον Ζοάν Ζορντάν. Επεσε κάπως ο ρυθμός, όμως από ένα κόρνερ στο 90+1΄ και κεφαλιά του Ντιόπ γύρισε το ματς και πήρε το τρίποντο.

Στον πάγκο της Βαγιαδολίδ για μια τετραετία (2006-10) ο προπονητής Μεντιλίμπαρ, την ανέβασε το 2007, απολύθηκε στα μέσα της σεζόν 2009-10, όταν και η ομάδα υποβιβάστηκε. Επιστρέφει τώρα ως αντίπαλος στο «Θορίγια» και παραδέχεται πως είναι ιδιαίτερο παιχνίδι για αυτόν. Κάτι ανάλογο ισχύει για τους μέσους Ζοάν Ζορντάν, Ερβίας και τον μπακ Ρουμπέν Πένια.

Τιμωρημένος ο εξτρέμ Ντε Μπλάσις (7/0), τραυματίας ο στόπερ Ράμις (3/0), σταθερά εκτός ο μεσοεπιθετικός Πέδρο Λεόν και ο μπακ Καλαβέρα, μπήκε στην αποστολή ο στόπερ Μπίγας (5/0), κόπηκε από αυτήν ο εξτρέμ Πέρε Μίγια (4/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-4-2): Ντμίτροβιτς – Ρουμπέν Πένια, Ολιβέιρα, Αρμπίγια, Χοσέ Ανχελ – Ορεγιάνα, Ντιόπ, Ζοάν Ζορντάν, Κουκουρέγια – Σέρχι Ενρίτς, Κίκε.

Βάζει σε ρόλο αριστερού χαφ τον μπακ Κουκουρέγια, συνεχίζουν οι Αρμπίγια και Ολιβέιρα στην άμυνα, παρά την επιστροφή του Μπίγας.

Τα 4 τελευταία παιχνίδια κόντρα στη Βαγιαδολίδ ήταν Under 2,5.

• ΣΠΕΣΙΑΛ

Αμφίρροπο παιχνίδι, με τη Βαγιαδολίδ να χάνει μετά από 6 ματς και την Εϊμπαρ να προέρχεται από νίκη – ανάσα στο φινάλε επί της Αλαβές. Δε θα δυσαρεστηθούν με τον πόντο, πηγαίνοντας με ηρεμία τη διακοπη. Στο 3,25 η ισοπαλία στη Winmasters.

Οι αριθμοί δείχνουν σφιχτό ματς, το Under 2,5 στο 1,65 στην Interwetten.

Ισοπαλία βλέπουμε, under βλέπουμε, κάτι σε 1-1 μας κάνει, σκορ που πληρώνει 6,10 στη Winmasters.