ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ

1 - 1 02-05-21

ΜΠΕΤΙΣ

Για τον αγώνα ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ-ΜΠΕΤΙΣ γράφει ο Παναγιώτης Τράγος Ημερομηνία: 01:34 02/05/21

*Δίχως θεατές.

Πολύ μεγάλος βαθμός το βράδυ της Τετάρτης στο Μπιλμπάο στο εξ’ αναβολής, 2-2 με την Αθλέτικ. Βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ αλλά αμφότερες είχε τις απαντήσεις, αρκετά καλό δεύτερο ημίχρονο, δεν τα έχασε ούτε στο 2-1 στο 75’, χρυσό γκολ για το 2-2 στο 84’. Προβληματικό πρώτο ημίχρονο, άνω του καλού δεύτερο.

«Σε κάθε ματς βάζουμε αυτούς που θεωρούμε εκείνη τη στιγμή καλύτερους για το συγκεκριμένο παιχνίδι, αλλά και πιο έτοιμους. Εχουμε παίκτες που πέρασαν κορονοϊό και μιλάμε συνεχώς με τους γιατρούς, έχουμε αρκετούς που ήταν τραυματίες ή βρίσκονται στα όριά τους λόγω αγώνων. Οπότε κάθε φορά κοιτάζουμε τι ενδεκάδα θα βάλουμε», είπε ο Σέρχιο, προσπαθώντας να εξηγήσει τις αλλαγές που κάνει στα τελευταία ματς.

Ηταν εκτός με την Μπιλμπάο λόγω ρήτρας δανεισμού ο στράικερ Κόντρο (15/1), επιστρέφει εδώ, συνεχίζει εκτός ο αριστερός μπακ Ραούλ Γκαρθία (8/1) που χάνει τη σεζόν, όπερ σημαίνει… πλήρης.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-4-2): Ρομπέρτο – Τζάνκο, Χοακίν, Ελ-Γιαμίκ, Ολάσα – Ορεγιάνα, Σαν Εμετέριο, Αλκαράθ, Οσκαρ Πλάνο – Βάισμαν, Μάρκος Αντρέ.

Ρομπέρτο ή Μασίπ στο τέρμα, ο Ολάσα αριστερά που δεν ξεκίνησε με Μπιλμπάο, τρεις χαφ (Σαν Εμετέριο, Αλκαράθ, Ρόκε Μέσα) παίζουν για δύο θέσεις και μπροστά φαίνεται ότι ο Μάρκος Αντρέ έχει εκ νέου προβάδισμα από τον Γκουαρδιόλα. Σχεδόν ίδια ενδεκάδα με Μπιλμπάο δηλαδή πλην ίσως γκολκίπερ (είχε ξεκινήσει ο Μασίπ), πλην αριστερού μπακ και αν μπει ο Ρόκε Μέσα θα έχουμε και αλλαγή μία στα χαφ.

Στάθηκε πάρα πολύ καλά στη Μαδρίτη απέναντι στη Ρεάλ, πήρε το 0-0 συνεχίζει να κρατάει στα χέρια της ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Σε κανένα σημείο του ματς δεν έχασε την αυτοσυγκέντρωσή της, δεν έπαιξε ταμπούρι, απείλησε και σε σετ παιχνίδι και σε κόντρες, δικαιότατη η ισοπαλία, ισορροπημένο ματς με «ίδιας δυναμικής» φάσεις για γκολ.

«Την προηγούμενη εβδομάδα λέγαμε για τρεις ομάδες που παλεύουν για την Ευρώπη, η Γρανάδα κέρδισε την Μπαρτσελόνα και μπήκε στο παιχνίδι. Ο Μαντί (σ.σ. υπέγραψε προ ημερών στην Βιγιαρεάλ για τη νέα σεζόν) είναι τίμιος. Κανείς δεν αμφιβάλει για αυτό και το πόσο συγκεντρωμένος είναι στην ομάδα μας. Φυσικά και βρίσκεται σε δύσκολη θέση, συμφώνησε με τη Βιγιαρεάλ που επίσης παλεύει για την Ευρώπη», είπε ο Πελεγκρίνι.

Μικρο-απουσίες της τελευταίας στιγμής. Νοκ άουτ ο πολύτιμος εξτρέμ Λάινες (17/0) και ο δεξιός μπακ Μοντόγια (5/0), δεν γυρίζει τελικά ο χρήσιμος εξτρέμ Τέγιο (24/5), εξέτισε ο ηγετικός μεσοεπιθετικός Φεκίρ (29/4).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Μπράβο – Εμερσον, Μαντί, Βίκτορ Ρουίθ, Μιράντα – Γκουαρδάδο, Γκουίδο – Ρουιμπάλ, Κανάλες, Φεκίρ – Μπόρχα Ιγκλέσιας.

Ενδεκάδα Ρεάλ με Φεκίρ αριστερά αντί Χοακίν και Ρουιμπάλ δεξιά αντί Λάινες στην μεσοεπιθετική τριάδα.

• ΣΠΕΣΙΑΛ

Τεράστιο ματς, η Μπέτις παίζει για το Γιουρόπα Λιγκ, η Βαγιαδολίδ για την παραμονή. Εβγαλε μεγάλο πάθος στο ματς με την Μπιλμπάο η Βαγιαδολίδ, η Μπέτις είναι σαφώς ανώτερη ποιοτικά (δεν ενθουσιάζει εκτός), αλλά το ματς είναι ξεκάθαρη ρουλέτα. Είναι ξεκάθαρα λάθος το σετ, δεν υπάρχει 2,25 στο διπλό, θα το έδινα στα ίσια. Αλλά δεν μπορώ να μπλέξω, δεν… δεν… δεν μου κάνει η Βαγιαδολίδ.

Η Βαγιαδολίδ έχει θέματα και μάλιστα πολλά στην άμυνα, εντός έδρας πάντως σκοράρει σταθερά το τελευταίο διάστημα. Πιθανό G/G στο 1,78 (Stoiximan), αλλά δεν είναι μπετ αυτά για τόσο κρίσιμα ματς Μάιο μήνα.

21+| Αρμ. Ρυθ MGA| Ρυθ. Εμπ. Επ. ΕΕΕΠ

Σε τέτοια παιχνίδια άπαντες μπορεί να σκοράρουν. Οι επιθετικοί, οι χαφ όταν έρχονται από πίσω, οι στόπερ σε στημένες μπάλες, ακόμη και οι… γκολκίπερ σε κανά κόρνερ του τελευταίου δευτερολέπτου όταν παίζεις παραμονή ή Ευρώπη. Γεια σας.

Βαγιαδολίδ

Μπέτις

Α' ΙΣΠΑΝΙΑΣ 2010/2011 - 2011/2012 - 2012/2013 0 - 1 2013/2014 0 - 0 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 0 - 2 2019/2020 2 - 0
Β' ΙΣΠΑΝΙΑΣ 2010/2011 1 - 0 2011/2012 - 2012/2013 - 2013/2014 - 2014/2015 0 - 0 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 -