ΒΕΝΤΙΣΕΛ - ΧΟΡΣΕΝΣ (21/10/18, 13:00)

ΒΕΝΤΣΙΣΕΛ

0 - 1 21-10-18

ΧΟΡΣΕΝΣ

Για τον αγώνα ΒΕΝΤΣΙΣΕΛ-ΧΟΡΣΕΝΣ γράφει ο Πάνος Ζάρρας Ημερομηνία: 05:06 21/10/18

1
2

Αν και το πάλεψε, τελικά υποτάχθηκε στην ανωτερότητα της Μίντιλαντ, γνωρίζοντας την εκτός έδρας ήττα με 3-0. Στάθηκε καλά στο ξεκίνημα, περιόρισε την αντίπαλο της και προσπάθησε να γίνει απειλητική. Στο 29’, όμως, βρέθηκε πίσω στο σκορ, ενώ στο 42’, σε μια άτυχη στιγμή, δέχθηκε ένα αυτογκόλ. Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους προσπάθησε να αντιδράσει και να βρει το γκολ που θα την βάλει και πάλι στο ματς, αλλά δυσκολευόταν να δημιουργήσει επικίνδυνες φάσεις. Αντίθετα, η αντίπαλος της σκόραρε εκ νέου στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Παρά το γεγονός ότι η ομάδα του βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, ο Άσκου δεν ανησυχεί. Σε συνέντευξη που παραχώρησε στην διάρκεια της διακοπής, υποστήριξε μεταξύ άλλων πως μπορεί στα τελευταία 10 ματς να έχει μόλις μια νίκη, αλλά στα περισσότερα παιχνίδια παραμένει κοντά στο σκορ και θεωρεί ότι μπορεί σύντομα να βελτιώσει την βαθμολογική της θέση.

Ο μέσος Φράνκος που ταλαιπωρήθηκε το τελευταίο διάστημα από τραυματισμό, μπήκε τελικά στην αποστολή, αλλά είναι άγνωστο αν θα πάρει χρόνο συμμετοχής. Αντίθετα, εκτός έδρας ο αμυντικός Χιόρθ (3/1) και οι μακροχρόνια τραυματίες μέσος Χόβενχοφ (0/0) και επιθετικός Σόλμπεργκ (0/0).

ΠΙΘΑΝΗ ΕΝΔΕΚΑΔΑ (3-5-2): Φλο – Χένρικσεν, Φίσερ, Κάλτοφτ – Άντερσεν, Κνούντσεν, Βόλγκεμουθ, Οπόντο, Κρίστενσεν – Αντεκόγια, Θορστέινσον

Αήττητη στα τρία από τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

Μετρά τέσσερα G/G στα ισάριθμα πιο πρόσφατα παιχνίδια στο γήπεδό της.

Με κακή εμφάνιση, ηττήθηκε από την Έσμπιεργκ με 2-1 εντός έδρας. Η αντίπαλος της προηγήθηκε στο 13’ και το γκολ αυτό, της έδωσε την δυνατότητα να ελέγξει το ματς και να δημιουργήσει ευκαιρίες και για άλλα γκολ. Η ίδια, παρ’ ότι προσπαθούσε, έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει και να γίνει απειλητική. Έτσι, στο 67’ δέχθηκε ένα ακόμη γκολ με πέναλτι. Στα λεπτά που απέμεναν το παιχνίδι κύλησε… σβηστά μέχρι το τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όπου κατάφερε απλά να μειώσει στο σκορ.

Η διακοπή του πρωταθλήματος μπορεί να χαρακτηριστεί ευεργετική για την ίδια, αφού οι δύο ήττες στα τελευταία τρία παιχνίδια, την έβγαλαν εκτός της πρώτης εξάδας του πρωταθλήματος. Είχε την ευκαιρία να ανασυνταχθεί και να δουλέψει πάνω στο αμυντικό κομμάτι, όπου παρουσιάζει αρκετά προβλήματα. Στο παιχνίδι απέναντι στην Βέντισελ, δεν θα έχει τον πάγκο τον Χένρικσεν, ο οποίος είχε αποβληθεί στο τελευταίο ματς. Άκρως θετικό νέο είναι η επέκταση του συμβολαίου του τερματοφύλακα Ντέλατς, που ήρθε το περασμένο καλοκαίρι και έχει δείξει ως τώρα αρκετά καλά δείγματα γραφής.

Μη διαθέσιμοι ο μέσος Χάνσον (12/3), που συμπλήρωσε κάρτες στο προηγούμενο και ο τραυματίας επιθετικός Ντροστ (7/0).

ΠΙΘΑΝΗ ΕΝΔΕΚΑΔΑ (4-4-2): Ντέλατς – Φράντσεν, Ρις, Νίλσεν, Λαμπ – Νίμαν, Γιάκομπσεν, Νίλσεν, Κβιστ – Σκίτε, Γιούνκερ

Έχει τέσσερα N/G στα τελευταία πέντε εκτός έδρας παιχνίδια της.

Μετρά τέσσερα σερί Over 2.5 γκολ.

Βέντσισελ

Χόρσενς

Α' ΔΑΝΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 0 - 1, 0 - 1 2019/2020 - 2020/2021 - 2021/2022 - 2022/2023 -
Β' ΔΑΝΙΑΣ 2013/2014 1 - 4, 0 - 1 2014/2015 2 - 1 2015/2016 0 - 3, 1 - 1 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 - 2021/2022 1 - 2 2022/2023 -