ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ - ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ (17/3/19, 19:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ

3 - 1 17-03-19

ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ

Για τον αγώνα ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ-ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ γράφει ο Γιώργος Τεριακής Ημερομηνία: 00:50 17/03/19

1
2

Απίθανο διπλό στο γειτονικό ντέρμπι με τη Λεβάντε, επικράτησε 2-0 και βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη. Μοιρασμένο το ματς στο πρώτο ημίωρο, κινδύνεψε στη συνέχεια και γλίτωσε το γκολ μέσω VAR. Μπορεί η αντίπαλος να είχε τις καλύτερες στιγμές στο β’, όμως κι εκείνη είχε φάσεις και κατάφερε να σκοράρει με αυτογκόλ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Τσουκουέζε να βάζει δεύτερο στο 90+6΄.

Την Πέμπτη νίκησε και στη ρεβάνς τη Ζενίτ με 2-1 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ, όπου θα αντιμετωπίσει τη Βαλένθια.

«Θέλαμε να αποφύγουμε τη Βαλένθια», παραδέχθηκε ο Καγιέχα για την κλήρωση, ενώ για το παιχνίδι με τη Ράγιο, τόνισε: «Είναι ένας αντίπαλος με τον οποίον έχουμε τον ίδιο στόχο και πρέπει να τον κερδίσουμε. Για να το κάνουμε, πρέπει να παίξουμε απλά και να αποφύγουμε τα λάθη».

Τιμωρημένος ο δ. μπακ Μάριο (22/1), τραυματίες ο στόπερ Μπονέρα (3/0) και οι χαφ Τριγκέρος (20/0), Χάβι Φουέγο (3/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (5-3-2): Ασένχο – Μιγκελόν, Αλβαρο, Φούνες Μόρι, Βίκτορ Ρουίθ, Πεδράθα – Καθόρλα, Ιμπόρα, Μορλάνες – Ζεράρ Μορένο, Τοκό Εκαμπί.

Ο Μιγκελόν αντί του τιμωρημένου Μάριο στα δεξιά, ο νεαρός Μορλάνες προβάδισμα για τα χαφ έναντι του Κάσερες, αλλά και του Φορνάλς.

Μετράει μόλις μια ήττα σε 11 εντός έδρας παιχνίδια με τη Ράγιο (7-3-1), το 2000 στην πρεμιέρα με 1-5, παίκτης τότε ο νυν τεχνικός της, Χαβιέρ Καγιέχα.

Τα 7/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της ήταν Over 2,5.

Εκτη σερί ήττα, έχασε με 3-1 από την Μπαρτσελόνα και παρέμεινε εντός επικίνδυνης ζώνης. Προηγήθηκε με τον Ραούλ Ντε Τομάς στο 24΄, όμως δεν άντεξε, ισοφαρίστηκε στο 38΄, από πέναλτι το 2-1 στο 51΄, στο 82΄ το τρίτο.

Η εμφάνιση δεν ήταν κακή για αυτό και ο Μίτσελ πήρε παράταση ζωής για το παιχνίδι με τη Βιγιαρεάλ κι ενώ ο Χούλιο Βελάθκεθ περιμένει… στο ακουστικό του. Παραδέχθηκε τη σημασία του αγώνα ο τεχνικός της Ράγιο, λέγοντας: «Είναι ένας τελικός και για τις δύο ομάδες. Δε με απασχολεί το μέλλον μου, αλλά το μέλλον της ομάδας κι ελπίζω να είναι στην Πριμέρα».

Μακροχρόνια απών ο χαφ Ελουστόντο (5/0), κόπηκαν από την αποστολή οι στόπερ Κατένα, Αμπντουλαγέ Μπα (18/1), παρότι ο τελευταίος εξέτισε την ποινή του, ο εξτρέμ Κακουτά (10/1) και ο φορ Ντι Σάντο (2/0). Επανέρχεται ο χαφ Μάριο Σουάρεθ (4/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-1-4-1): Ντιμιτριέφσκι – Αντβίνκουλα, Βελάσκες, Αμάτ, Αλεξ Μορένο – Μάριο Σουάρεθ – Μπεμπέ, Κομεσάνια, Τρέχο, Εμπάρμπα – Ραούλ Ντε Τομάς.

Επαναφέρει τετράδα στην άμυνα ο Μίτσελ, δίνει φανέλα βασικού στον Μπεμπέ πιθανότατα, με τον Εμπάρμπα από την άλλη, στην κορυφή πάντα ο Ραούλ Ντε Τομάς.

Τα 3 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της ήταν Over 2,5.

Τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της απέναντι στη Βιγιαρεάλ ήταν Over 2,5.

Βιγιαρεάλ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Βαγιεκάνο

Α' ΙΣΠΑΝΙΑΣ 2013/2014 4 - 0 2014/2015 4 - 2 2015/2016 2 - 1 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 3 - 1 2019/2020 - 2020/2021 - 2021/2022 2 - 0 2022/2023 0 - 1