ΒΙΚΙΝΓΚ - ΜΙΟΝΤΑΛΕΝ (27/5/21, 19:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΒΙΚΙΝΓΚ

2 - 1 27-05-21

ΜΙΟΝΤΑΛΕΝ

Για τον αγώνα ΒΙΚΙΝΓΚ-ΜΙΟΝΤΑΛΕΝ γράφει ο Αλέξανδρος Αντωνίου Ημερομηνία: 10:23 27/05/21

1
2

Επικράτησε άνετα εκτός έδρας της Λίλεστρομ με 3-1. Κυρίαρχη στον αγώνα από το πρώτο λεπτό, βρήκε δύο τέρματα στο πρώτο μέρος (23’, 40’), με τις ασίστ να προέρχονται από χτυπήματα πλαγίου (!) του Φρίντγιονσον (4/2), δείγμα της κάκιστης αμυντικής λειτουργίας της αντιπάλου της στο παιχνίδι. Το τρίτο γκολ στο 83’ κλείδωσε τη νίκη, δέχτηκε τη μείωση στο 90+4’.

Είχε προβληματίσει κάπως μετά τις δύο κολλητές ήττες, χωρίς μάλιστα να σκοράρει, αλλά μετά από τη νίκη αυτή φαίνεται πως βρίσκει πάλι τον δρόμο της. «Ένα πολύ καλό εκτός έδρας παιχνίδι. Δεχτήκαμε ένα γκολ στο τέλος, το οποίο ήταν κάπως ανόητο, αλλά πέρα από αυτό, ήταν μια εξαιρετική εμφάνιση», δήλωσε ο νεαρός κεντρικός αμυντικός, Χέγκχαϊμ (4/0).

Εκτός αγώνα ο βασικός χαφ Λόκμπεργκ (4/0) και ο μπακ Μπιόρσολ (3/0), αμφίβολος ο σημαντικός εξτρέμ Ντε Λάνλει (2/0), χωρίς ημερομηνία επιστροφής ο κεντρικός χαφ Φούρνταλ.

Εξαιρετική εμφάνιση στην εντός έδρας ισοπαλία κόντρα στη Βαλερένγκα (1-1). Αναμφίβολα άξιζε κάτι παραπάνω από το παιχνίδι, κυρίαρχη στο πρώτο μέρος, έχασε και πέναλτι στο 15’ με τον Δανό επιτελικό χαφ Μπρόκμαν (2/1). Με παρόμοια ορμή μπήκε στην επανάληψη, βρήκε επιτέλους το γκολ στο 52’ με τον Όβενσταντ (2/1). Στη συνέχεια έδωσε τη μπάλα στην αντίπαλό της, δέχτηκε κάποιες φάσεις και ισοφαρίστηκε εν τέλει στο 83’.

«Ικανοποιημένος με πολλά από αυτά που κάναμε, αλλά απογοητευμένος που δεν κερδίσαμε. Η Βαλερένγκα δεν δημιούργησε πολλές φάσεις και βρήκε γκολ», δήλωσε απογοητευμένος ο προπονητής της ομάδας, Χάνσεν. Κάτι παραπάνω από ικανοποιητική η εικόνα αλλά και η βαθμολογική της συγκομιδή ως τώρα, αν συνεχίσει έτσι θα ξεμπλέξει σύντομα με το φάντασμα του υποβιβασμού.

Παραμένει εκτός ο αρχηγός της, Γκάουσετ (αμυντικός χαφ, 1/0).

Βίκινγκ

Μιοντάλεν

Α' ΝΟΡΒΗΓΙΑΣ 2014 - 2015 3 - 1 2016 - 2017 - 2018 - 2019 4 - 1 2020 1 - 1 2021 2 - 1 2022 - 2023 -
Β' ΝΟΡΒΗΓΙΑΣ 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 0 - 2 2019 - 2020 - 2021 - 2022 - 2023 -