ΞΑΜΑΞ

1 - 2 01-07-20

ΣΕΝ ΓΚΑΛΕΝ

Για τον αγώνα ΞΑΜΑΞ-ΣΕΝ ΓΚΑΛΕΝ γράφει ο Γιώργος Κούλης Ημερομηνία: 12:32 30/06/20

«Στάδιο Ντε Λα Μαλαντιέρ» (12.000 θ.), Νεουκατέλ
• Επιτρέπεται μέχρι 1.000 άτομα να βρίσκονται στο γήπεδο.

Γνώρισε ντροπιαστική ήττα με 6-0 στην Βέρνη από την Γιουνγκ Μπόις. Μόνο για 35 λεπτά εμφανίστηκε ανταγωνιστική, ως το ημίχρονο είχε δεχτεί τέσσερα τέρματα. Δεν άλλαξε η εικόνα ούτε στην επανάληψη, ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με δέκα παίκτες (82’).

Ο τεχνικός Ζοέλ Μανιάν δήλωσε:

«Όλα πήγαιναν καλά στο πρώτο μισάωρο του παιχνιδιού και πάντα σύμφωνα με το σχέδιο που είχαμε οργανώσει. Το επόμενο δεκάλεπτο που ακολούθησε είναι ανεξήγητο για εμένα, δεχόμασταν το ένα γκολ πίσω από το άλλο και δεν μπορούσαμε να κάνουμε τίποτα».

Τιμωρημένος ο νεαρός μπακ Αμπάντα (3/0). Αμφίβολος ο βασικός στόπερ Ξεμαζλί (18/2).

Στα τελευταία εννιά ματς μέτρησε εφτά αμφίσκορα.

Αγχώθηκε στο φινάλε αλλά κέρδισε 3-2 (8’, 13’, 42’/60’, 90’) την Τουν. Εξαιρετική στο πρώτο μέρος, έκανε την μία ευκαιρία πίσω από την άλλη, έριξε στροφές στην επανέναρξη και δέχτηκε δύο τέρματα.

Ο κόουτς Πίτερ Τσάιντλερ ανέφερε:

«Καταφέραμε να δείξουμε χαρακτήρα μετά την βαριά ήττα που γνωρίσαμε μεσοβδόμαδα, μπήκαμε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και δεν αφήσαμε περιθώρια αμφισβήτησης. Με τις πολλές αλλαγές που κάναμε χάσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας, ενώ χαλαρώσαμε αρκετά στα τελευταία λεπτά».

Παραμένουν τραυματίες ο κομβικός μεσοεπιθετικός Μπάμπιτς (19/7) και ο αναπληρωματικός εξτρέμ Κοστάνζο (7/0).

Στα τελευταία εννιά ματς είχε έξι συνδυαστικά G/G & Over 2,5.

Από βαριά ήττα προέρχεται η Ξαμάξ και θέλει άμεσα να διορθώσει τα κακώς κείμενα. Από την άλλη η Σεν Γκάλεν επέστρεψε άμεσα στις επιτυχίες, παραμένει στη κορυφή και είναι αναγκασμένη να συνεχίσει με νίκες για να στεφθεί πρωταθλήτρια. Επικίνδυνη έξοδος για τους επίδοξους πρωταθλητές απέναντι στην σκληροτράχηλη Ξαμάξ. No bet

Θα προσπαθήσει να μπει δυνατά η Σεν Γκάλεν και να κλείσει στα καρέ από το πρώτο λεπτό την Ξαμάξ, η οποία με την σειρά της θα πάει πιο συντηρητικά στο ξεκίνημα και όσο κυλάει ο χρόνος θα βγαίνει μπροστά. Προσωπικά δεν θα κρατήσω κάτι στα γκολ.

Ξαμάξ

Σεν Γκάλεν

Α' ΕΛΒΕΤΙΑΣ 2009/2010 0 - 3, 4 - 2 2010/2011 2 - 1, 0 - 1 2011/2012 - 2012/2013 - 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 2 - 3, 0 - 1