Για τον αγώνα ΖΒΟΛΕ-ΒΙΛΕΜ γράφει ο Γιώργος Πετρής Ημερομηνία: 08:00 09/11/18
3.70
2.20
1.66

*** Συνθετικός χλοοτάπητας.

Ολα πήγαν στραβά στη βαριά ήττα με 3-0 στην έδρα της Φορτούνα. Μόλις στο 3΄έπειτα από λάθος του στόπερ Λάτσμαν ο Φορτούνα προηγήθηκε, με τη Ζβόλε να μην πατά καλά μέχρι το 30′. Συνήλθε, πίεσε, είχε ευκαιρίες και δοκάρι στο πρώτο μέρος για να ισοφαρίσει. Στις αρχές της επανάληψης είχε θέματα, η Φορτούνα είχε δοκάρι, αλλά στο 67′ από πέναλτι έγινε το 2-0, νέο πέναλτι στο 86′.

Η βαριά ήττα από τη Φορτούνα αποτελεί χαστούκι, αλλά δεν είναι ικανή να διαταράξει ιδιαίτερα το καλό κλίμα. Είναι ανεβασμένη το τελευταίο διάστημα, έχει περάσει στο κύπελλο, έχει βελτιώσει πολύ την εικόνα της.

Παραμένει εκτός ο λογιζόμενος βασικός πορτιέρο Μπουρ (2/0). Σε 5ο απών ο επιθετικός Ελμπερς (4/0). Επανήλθε ο εξτρέμ Φαν Κρόι (9/3) που μπήκε αλλαγή στο προηγούμενο, πάλι απών ο αμυντικός Φαν Πόλεν (7/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Φαν ντερ Χαρτ – Εζίμπουε, Λάτσμαν, Λαμ, Πάαλ– Ζενρό, Λέιμανς, Χάμερ – Νάμλι, Φαν Ντάουνεν, Φαν Κρόι.

Δύο αλλαγές στην ενδεκάδα της προηγούμενης αγωνιστικής, με τον Φαν Κρόι να ξεκινά στην επίθεση και τον Φαν ντεν Μπερχ να παίρνει τη θέση του Λάτσμαν στο κέντρο της άμυνας.

Στο no/goal τα 7 από τα 10 τελευταία παιχνίδια της.

Καμία τύχη στο Αμστερνταμ, το τελικό 2-0 από τον Αγιαξ είναι πολύ φτωχό, το σκορ θα μπορούσε να είχε πάρει αστρονομικές διαστάσεις. Εφιαλτικό πρώτο 25λεπτο, έχανε με 2-0 -αντί για 6-0-  διορθώθηκε, κάπως, η κατάσταση με την αλλαγή στο 35′ και το 5-3-2 που έπαιξε ο τεχνικός Κόστερ. Τελείωσε το ματς χωρίς σουτ εντός εστίας, το πρώτο της σουτ εξάλλου στο ματς ήταν στο δεύτερο μέρος.

Προβληματισμός και ανησυχία από την έως τώρα πορεία στο πρωτάθλημα, ήθελε να τα είχε πάει καλύτερα βαθμολογικά. Σίγουρα υπάρχουν δυνατότητες και καλείται να βελτιωθεί άμεσα, αφού βρίσκεται οριακά εκτός θέσεων μπαράζ. Μεγάλο θέμα η άμυνα. Εχει δεχθεί 20 γκολ στα τελευταία της 8 παιχνίδια και τα περιμένει όλα από την επίθεση, η οποία μπούκωσε στις τελευταίες δύο αγωνιστικές.

Σε 4ο  εκτός ο βασικός εξτρέμ Οζμπιλίζ (5/0) που θα επιστρέψει μετά τη διακοπή. Επανέρχεται ο ενίοτε βασικός χαφ Ακανιάκ (10/0). Ισως είναι διαθέσιμος ο λογιζόμενος βασικός στόπερ Πέτερς που δεν έχει παίξει λεπτό, δύο μακροχρόνιοι δεν επηρεάζουν.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Βέλενροτερ – Λιούις, Μέισνερ, Χέιρκενς, Παλάσιος – Λίονκ, Κράουλι, Ανίτα – Σαντίκι, Σολ, Αβιντάι.

Επιστρέφει στο 4-3-3 ο Κοστέρ, χωρίς εκπλήξεις η ενδεκάδα.

Εχει 6/8 goal/goal και 4/8 over 3,5!

Η Ζβόλε στα τελευταία της εντός έδρας είναι εξαιρετική και πατά καλύτερα. Η Βίλεμ είναι ντεφορμέ, αλλά το ματς έχει κρίσιμο χαρακτήρα, αναμενόμενο το σετάκι και θα πάμε πάσο.

Αν και στα τελευταία της ματς η Βίλεμ δεν έχει σκοράρει, πιστεύουμε ότι θα τελειώσει η επιθετική της ανυδρία. Εξάλλου, η Ζβόλε παίζει φουλ επίθεση μέσα στην έδρα της και αφήνει χώρους πίσω. Το αμφίσκορο βρίσκεται στο 1,65 στη Novibet.

Ζβόλε

Βίλεμ

Α' ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ 2008/2009 - 2009/2010 - 2010/2011 - 2011/2012 - 2012/2013 2 - 0 2013/2014 - 2014/2015 1 - 0 2015/2016 4 - 1 2016/2017 0 - 0 2017/2018 0 - 1
Β' ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ 2008/2009 - 2009/2010 - 2010/2011 - 2011/2012 1 - 0 2012/2013 - 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 -