Τένις, US Open: Δύσκολη δοκιμασία για Ναδάλ

Πολύκαρπος Σεπεκίδης
Δημοσιεύτηκε: Πολύκαρπος Σεπεκίδης στις 17:49 04/09/2018

ΝΑΔΑΛ – ΤΙΜ
*** Ωρα έναρξης: 04:00, στο Arthur Ashe μετά την ολοκλήρωση του αγώνα της Σερένα Γουίλιαμς με την Καρολίνα Πλίσκοβα.

Δυσκολότερα του αναμενόμενου ο Ναδάλ

Αντιμετωπίζοντας αρκετές δυσκολίες και όντας υποχρεωμένος να καταβάλει μεγαλύτερη του αναμενόμενου προσπάθεια, ο Ναδάλ έφθασε έως τα προημιτελικά του φετινού US Open, χάνοντας από ένα σετ στα δύο προηγούμενα ματς του, όμως επέδειξε για ακόμη μία φορά το μαχητικό του χαρακτήρα στα κρίσιμα σημεία.

Ειδικά κόντρα στον Κατσάνοφ, στον τρίτο γύρο, περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο για μεγάλο κομμάτι του αγώνα, βρέθηκε να χάνει με 1-0 σετ και με τον αντίπαλό του να σερβίρει για το 2-0, όμως δεν το έβαλε κάτω και ανέτρεψε την κατάσταση.

Στο συγκεκριμένο παιχνίδι χρειάστηκε ιατρική φροντίδα για το γόνατό του, κάτι που δεν τον επηρέασε ιδιαίτερα, όμως υπολογίζοντας τα χρόνια προβλήματα που αντιμετωπίζει, δεν μπορεί να εκτιμηθεί με πόσο πόνο αγωνίζεται.

Αρκετές δυσκολίες συνάντησε και κόντρα στον Μπασιλασβίλι, ο οποίος τον αιφνιδίασε με την επιθετικότητά του στο τρίτο σετ, αλλά και πάλι στο φινάλε μέτρησε η τεράστια ποιότητα και η πνευματική δύναμη του Ισπανού πρωταθλητή.

Ο Ναδάλ υπερασπίζεται τον τίτλο που κατέκτησε πέρσι στη Νέα Υόρκη, όπου θριάμβευσε και το 2010 και το 2013, ενώ έφθασε έως τον τελικό το 2011, όταν ηττήθηκε από τον ανίκητο εκείνη τη χρονιά Τζόκοβιτς.

Ανεβάζει ρυθμούς ο Τιμ

Πραγματοποιώντας τις καλύτερες φετινές εμφανίσεις του σε σκληρή επιφάνεια και παίζοντας πολύ όμορφο τένις ανά διαστήματα, ο Αυστριακός Τιμ κατάφερε να φθάσει για πρώτη φορά στην καριέρα του στα προημιτελικά του US Open, κερδίζοντας με το εμφατικό 3-0 σετ (7-5, 6-2, 7-6) τον περσινό φιναλίστ της διοργάνωσης, Αντερσον.

Οι πιο αργές συνθήκες που επικρατούν φέτος στα γήπεδα του Flushing Meadows ευνοούν το παιχνίδι του, καθώς έχει περισσότερο χρόνο για να προετοιμάσει τα χτυπήματά του, ενώ, ως εξαιρετικός αμυντικά τενίστας, μένει περισσότερη ώρα στα ράλι και βρίσκει την ευκαιρία να εξαντλεί τους αντιπάλους του.

Κάπως απρόσμενη η εντυπωσιακή έως τώρα πορεία του, δεδομένου ότι προερχόταν από μέτριες εμφανίσεις στα τουρνουά προετοιμασίας σε σκληρή επιφάνεια για το US Open, έχοντας αποκλειστεί από τον Τσιτσιπά στο δεύτερο γύρο στο Masters 1000 του Τορόντο, αλλά βρήκε φόρμα στη Νέα Υόρκη και ανεβάζει ολοένα και περισσότερο την απόδοσή του με το πέρασμα των αγώνων.

Εχει τη φόρμουλα κόντρα στον Ισπανό ο Τιμ

Εντυπωσιακό ότι και οι 10 έως τώρα αναμετρήσεις τους διεξήχθησαν στο χώμα, όπου ο Ναδάλ είναι σχεδόν ανίκητος, με το σκορ στα μεταξύ τους ματς να είναι 7-3 υπέρ του Ισπανού, όμως ο Τιμ είναι μοναδικός τενίστας που κέρδισε το Ναδάλ στο χώμα τα τελευταία δύο χρόνια, καθώς επικράτησε με 2-0 σετ επί του τενίστα από τη Μαγιόρκα φέτος στα προημιτελικά του Masters 1000 της Μαδρίτης και στον αντίστοιχο γύρο στο περσινό τουρνουά της Ρώμης.

Ιδανικές συνθήκες για να κοντράρει στα ίσα ο Τιμ

Στη Νέα Υόρκη επικρατούν πολύ δύσκολες συνθήκες, με έντονη ζέστη και εξαιρετικά ποσοστά υγρασίας (κάτι που καταπόνησε εχθές και τον Φέντερερ), με τον Ναδάλ να αντιμετωπίζει προβλήματα με το γόνατό του και ο Τιμ μπορεί να βρει μπροστά του την κατάλληλη ευκαιρία για να πετύχει μία τεράστια νίκη.

Αναμένουμε ένα πολύ αμφίρροπο παιχνίδι, θεωρούμε ότι σχεδόν όλα τα σετ θα κριθούν στο όριο, ο Τιμ μπορεί να μείνει κοντά στο σκορ και να εκμεταλλευτεί ενδεχόμενη κόπωση του Ναδάλ, ο οποίος καταπονήθηκε πολύ περισσότερο έως τώρα στα ματς του στη Νέα Υόρκη και θα ποντάρουμε στο +4,5 games υπέρ του Τιμ στο 2,05 στη Novibet.

ΣΕΡΕΝΑ ΓΟΥΙΛΙΑΜΣ – ΚΑΡΟΛΙΝΑ ΠΛΙΣΚΟΒΑ
Ωρα έναρξης: 02:00, το ματς που ανοίγει το βραδινό πρόγραμμα στο Arthur Ashe.

Με στόχο το ρεκόρ η Σερένα

Αποφασισμένη να επιστρέψει στις κατακτήσεις γκραν σλαμ και να κυνηγήσει το ρεκόρ των περισσότερων major τίτλων είναι η Σερένα Γουίλιαμς, η οποία πραγματοποίησε εντυπωσιακές εμφανίσεις στους τρεις πρώτους γύρους της στο φετινό US Open, πριν αντιμετωπίσει προβλήματα κόντρα στο επιθετικό παιχνίδι της Κανέπι, επί της οποίας επικράτησε με 2-1 σετ, συναντώντας σθεναρή αντίσταση, αν και πήρε με 6-0 το πρώτο σετ.

Εντυπωσιακά τα ποσοστά της στο σερβίς έως τώρα, είχε 81% ποσοστό κερδισμένων πόντων πίσω από το πρώτο σερβίς απέναντι στην Κανέπι, πετυχαίνοντας 18 (!) άσους, ενώ αντίστοιχα είχε 88% κερδισμένων πόντων στο πρώτο σερβίς,  στον τρίτο γύρο, απέναντι στην αδερφή της, Βένους, σημειώνοντας 9 άσους.

Εμφανώς βελτιωμένη συγκριτικά με τις κάκιστες εμφανίσεις της στα τουρνουά προετοιμασίας για το US Open, καθώς είχε υποστεί βαριά ήττα με 6-1, 6-0 (!) από την Κόντα στο Σαν Χοσέ, ενώ στο Μοντεράλ ηττήθηκε στα τρία σετ από την Κβίτοβα.

6 φορές πρωταθλήτρια στο γκραν σλαμ της πατρίδας της, διεκδικεί τον 24ο major τίτλο της και πρώτο μετά το Αυστραλιανό Οπεν 2016 και θέλει στα πιάσει την Μάργκαρετ Κορτ, η οποία είναι πρώτη στη λίστα με 24.

Σε διαρκή αγωνιστική άνοδο η Καρολίνα Πλίσκοβα

Η Καρολίνα Πλίσκοβα έφθασε στο φετινό US Open έπειτα από μία χρονιά γεμάτη σκαμπανεβάσματα, με μόλις έναν τίτλο και αυτόν στο χώμα, παράλληλα προερχόταν από κακές πορείες και γρήγορους αποκλεισμούς στα τουρνουά προετοιμασίας για το τελευταίο σλαμ της χρονιάς, φθάνοντας έως το δεύτερο γύρο σε Μοντρεάλ και Σινσινάτι, ενώ στο Νιου Χέιβεν ηττήθηκε στον πρώτο γύρο.

Πλήρως αντίθετο το σκηνικό στη Νέα Υόρκη, με την υψηλόσωμη Τσέχα να βρίσκει ρυθμό, να παίζει καλό και σταθερό τένις, ούσα η μοναδική τενίστρια που συνεχίζει στη διοργάνωση δίχως να έχει χάσει κάποιο σετ.

Εξαιρετικά αποτελεσματική και απόλυτα ψύχραιμη στα κρίσιμα σημεία του αγώνα της με την Μπάρτι στον προηγούμενο γύρο, είχε 2/2 στα μπρέικ πόιντ που δημιούργησε, ενώ έσωσε και τα 8 μπρέικ πόιντ της αντιπάλου, παίρνοντας μία τεράστιας σημασίας νίκη.

Διαθέτει το πιο αξιόλογο σερβίς στο γυναικείο τουρ μετά από αυτό της Σερένα Γουίλιαμς και είναι χαρακτηριστικό ότι έχει δεχθεί μόλις τρία μπρέικ στα τρία τελευταία ματς της, απέναντι σε Μπάρτι, Κένιν και Μπόγκνταν.

Εχει εξαιρετικές αναμνήσεις από το US Open του 2016, όπου έφθασε στην κορυφαία στιγμή της καριέρας της, καθώς ήταν φιναλίστ, χάνοντας με 2-1 σετ από την Κέρμπερ στον τελικό, ενώ είχε κερδίσει με 2-0 (6-2, 7-5) σετ τη Σερένα Γουίλιαμς στα ημιτελικά εκείνη τη χρονιά.

Δεν θα φοβηθεί τη Σερένα η Τσέχα

Οπως αναφέραμε πιο πάνω, η Καρολίνα Πλίσκοβα κέρδισε το 2016 στον ημιτελικό του US Open τη Σερένα, διαχειρίστηκε άψογα τις κρίσιμες στιγμές εκείνου του αγώνα και το σημαντικότερο όλων είναι ότι δεν επέδειξε φόβο μπροστά στη μεγάλη της αντίπαλο, ενώ διατήρησε την ψυχραιμία της στα καθοριστικά σημεία.

1-1 το σκορ των μεταξύ τους αναμετρήσεων, με την Αμερικανίδα να επικρατεί με 2-0 σετ (7-5, 6-2) επί της Καρολίνα Πλίσκοβα στην πρώτη τους συνάντηση για το γύρο των «16» στο Σαν Χοσέ το 2015.

Προϋποθέσεις για μεγάλης διάρκειας σετ

Αμφότερες είναι τενίστριες με εξαιρετικά σερβίς, διαθέτουν τα δύο καλύτερα στο γυναικείο τουρ, είναι λογικό να βασιστούν στα service games τους και μπορεί να έχουμε μεγάλης διάρκειας σετ, ίσως ακόμη και τάι μπρέικ.

Η Καρολίνα Πλίσκοβα έδειξε ότι μπορεί να κοντράρει τη Σερένα με την προ δύο ετών της νίκη στα ημιτελικά του συγκεκριμένου τουρνουά, αναμένουμε να παρουσιάζεται ανταγωνιστική, η Σερένα συνηθίζει να εμφανίζει κάποια κενά διαστήματα στα ματς της, δεν αποκλείουμε να κρίνεται η νίκη στα τρία σετ, ακόμη και στα δύο να κριθεί, περιμένουμε μεγάλης διάρκειας σετ και θα επιλέξουμε το Over 20,5 games στο 1,85 στο Stoiximan.