ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ

Τένις, ATP Finals: Μένει από δυνάμεις ο Ισνερ

Δημοσιεύτηκε: Πολύκαρπος Σεπεκίδης στις 13:52 14/11/2018

Δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες του στο ματς με τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ ο Τσίλιτς, ο οποίος απέτυχε να εξαργυρώσει το γρήγορο προβάδισμα που είχε με μπρέικ στο πρώτο σετ, απώλεσε την ευκαιρία να σερβίρει επιτυχημένα στο 5-4, χάνοντας στο τάι μπρέικ με 7-5, ενώ και στο δεύτερο σετ έχασε προβάδισμα ενός μπρέικ, λυγίζοντας εκ νέου στο τάι μπρέικ.

Ο Κροάτης αιφνιδιάστηκε από το υψηλό επίπεδο που έπιασε ο αντίπαλός του στα κρίσιμα σημεία, ενώ ήταν ασταθής και με χαμηλά ποσοστά στο σερβίς του, έχοντας 70% κερδισμένων πόντων πίσω από το πρώτο σερβίς και μόλις 43% στο δεύτερο σερβίς.

Αφήνει πίσω του όσα έγιναν στην πρεμιέρα και επικεντρώνεται στο ματς με τον Ισνερ, όπου χρειάζεται μόνο νίκη για να παραμείνει ζωντανός στο τουρνουά, ενώ είναι πολύ πιθανό να χρειαστεί μία καθαρή νίκη με 2-0 σετ, καθώς σε περιπτώσεις ισοβαθμιών τα σετ θα παίξουν καθοριστικό ρόλο.

Νέο pamestoixima.gr με τις αποδόσεις που ήθελες

Προέρχεται από μέτριες πορείες στο τελευταίο κομμάτι της σεζόν, ήταν κακός στην ασιατική περιοδεία, χάνοντας στον πρώτο γύρο στο Τόκυο και στο δεύτερο στη Σαγκάη, ενώ έπεσε θύμα έκπληξης στη Βασιλεία, γνωρίζοντας ήττα στο δεύτερο γύρο από το μετέπειτα φιναλίστ του τουρνουά, Τσόπιλ.

Παρουσίασε εμφανή σημάδια βελτίωσης στο τελευταίο τουρνουά πριν τα ATP Finals, έπαιξε καλό τένις στο Παρίσι, κέρδισε τους Κολσράιμπερ και Ντιμιτρόφ, πριν χάσει στα προημιτελικά από τον Τζόκοβιτς, όμως δυσκόλεψε το Σέρβο, κέρδισε το πρώτο σετ, πριν λυγίσει με σκορ (4-6, 6-2, 6-3).

Αυτή είναι η τέταρτη συμμετοχή του στη διοργάνωση, όμως ποτέ δεν έχει κατορθώσει να ξεπεράσει τη φάση των ομίλων, κάτι που για να πετύχει φέτος θα χρειαστεί να κερδίσει απόψε τον Ισνερ.

Δίχως ενέργεια ο Ισνερ

Πραγματοποιώντας μία από τις καλύτερες χρονιές της καριέρας του, στη διάρκεια της οποίας κέρδισε δύο τίτλους (τον πρώτο του σε Masters 1000) και φθάνοντας έως τον ημιτελικό του Γουίμπλεντον, ο Ισνερ κατάφερε να τερματίσει στο top10 της παγκόσμιας κατάταξης και διασφάλισε την παρουσία του στα ATP Finals, εκμεταλλευόμενος τις αποσύρσεις των Ναδάλ και Ντελ Πότρο λόγω τραυματισμών.

Οπως μας έχει συνηθίσει, ο υψηλόσωμος Αμερικανός αγωνίστηκε σε πολλά τουρνουά και φέτος, 22 πριν τα Finals, παράλληλα ήταν βασικό μέλος της ομάδας των ΗΠΑ, που έφθασε έως τα ημιτελικά του Davis Cup και είναι απόλυτα λογικό να εμφανίζεται κουρασμένος στο τελευταίο κομμάτι της χρονιάς.

Τα σημάδια κόπωσης εμφανίζονται και στα αποτελέσματά του, καθώς μετά το US Open, σε τουρνουά σε κλειστά γήπεδα στην Ευρώπη, έχει ρεκόρ τεσσάρων νικών και τριών ηττών, δεν κατάφερε να φθάσει στον τελικό της Στοκχόλμης, ενώ αποκλείστηκε στο δεύτερο γύρο σε Βιέννη και Παρίσι, χάνοντας ματς που σε διαφορετική χρονική περίοδο θα είχε κερδίσει σχετικά άνετα.

100% δίπλα στον παίκτη

Μπορεί να αντιμετώπιζε τον εξαιρετικό στις επιστροφές Τζόκοβιτς στην πρεμιέρα, όμως το γεγονός ότι βρέθηκε στη θέση να υπερασπιστεί μπρέικ πόιντ σε 4/5 από τα γκέιμ που σέρβιρε στο πρώτο σετ καταδεικνύει ότι βρίσκεται πολύ κάτω από τα στάνταρ που μας έχει συνηθίσει.

Παρότι κατάφερε να περάσει σε 69% το πρώτο του σερβίς, είχε μόλις 67% κερδισμένων πόντων πίσω από το πρώτο σερβίς του (αν και πέτυχε 13 άσους), ενώ ήταν εξαιρετικά ευάλωτος στο δεύτερο σερβίς, κερδίζοντας μόλις το 40% των πόντων.

Στην απέναντι πλευρά, ήταν πλήρως ακίνδυνος στις επιστροφές του, είχε μόλις 2/13 κερδισμένους πόντους στο δεύτερο σερβίς του Τζόκοβιτς, μάλιστα ο ένας κερδισμένος ήταν από διπλό λάθος του Σέρβου, ενώ δεν είχε ούτε ένα μπρέικ πόιντ.

Κομβικός στόχος η καθαρή νίκη

Περιγράφοντας πιο πάνω το πώς φθάνουν οι δύο τενίστες στο αποψινό ματς, γίνεται εύκολα αντιληπτό ότι αμφότεροι δεν φθάνουν στην καλύτερη κατάσταση και στο μεταξύ τους παιχνίδι θα επικρατήσει αυτός που θα εμφανιστεί με περισσότερη ενέργεια και καθαρό μυαλό στις κρίσιμες στιγμές.

7-3 υπέρ του Τσίλιτς τα μεταξύ τους παιχνίδια, αλλά δεν θα παίξουν κάποιον ρόλο στη διαμόρφωση του αποψινού αποτελέσματος οι προηγούμενες τους αναμετρήσεις, καθώς συναντήθηκαν μόλις μία φορά σε κλειστά γήπεδα στο παρελθόν.

Θεωρούμε ότι ο Ισνερ είναι περισσότερο ευάλωτος αυτή τη στιγμή, πολύ δύσκολα θα απειλήσει το σερβίς του Τσίλιτς, ενώ δείχνει πιο επιρρεπής στο λάθος τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο, βγάζοντας κούραση και έλλειψη ενέργειας.

Ορθώς προσφέρεται ως φαβορί για τη νίκη ο Τσίλιτς, δεν έχουμε αντιρρήσεις για το 1,50 της επικράτησής του, όμως, όπως τονίσαμε και πιο πάνω, πέραν της νίκης, είναι πολύ σημαντικό και το καθαρό σκορ, καθώς τα σετ θα παίξουν καθοριστικό ρόλο στις ισοβαθμίες, ο Κροάτης θα προσπαθήσει να βρει μία νίκη δίχως χαμένο σετ  και θα επιλέξουμε το 2-0 σκορ υπέρ του Τσίλιτς σε απόδοση 2,35 στο Stoiximan.