ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ

Τένις, ATP Finals: Υποτιμούν τον Αντερσον οι αποδόσεις

Δημοσιεύτηκε: Πολύκαρπος Σεπεκίδης στις 11:57 13/11/2018

Επρεπε να μπει στα τριάντα για να φθάσει στο κορυφαίο σημείο της καριέρας του ο  Αντερσον, που πραγματοποίησε εξαιρετική χρονιά, έφθασε έως το νο.5 της παγκόσμιας κατάταξης, προκρίθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του στα ATP Finals, είχε ως αποκορύφωμα τη συμμετοχή του στον τελικό του Γουίμπλεντον, όπου ηττήθηκε από τον Τζόκοβιτς, ενώ κατέκτησε και δύο τίτλους (αμφότερους σε κλειστά γήπεδα) σε Νέα Υόρκη και Βιέννη.

Το νέο Pamestoixima.gr είναι εδώ και είναι καλύτερο από ποτέ

Δεν έδειξε κανένα άγχος στο ντεμπούτο του στα ATP Finals, ήταν εξαιρετικά ψύχραιμος κόντρα στον Τιμ στο ματς που άνοιξε το πρόγραμμα την Κυριακή, επικρατώντας με 2-0 σετ (6-3, 7-6) , ενώ έβγαλε τρομερό χαρακτήρα στο τάι μπρέικ του δεύτερου σετ, σώζοντας και δύο σετ πόιντ του αντιπάλου.

Πέραν του τεράστιου όπλου στο παιχνίδι του, που είναι το σερβίς, έχει βελτιωθεί πάρα πολύ στην κίνησή του στο γήπεδο, αμύνεται εξαιρετικά για το ύψος του, ενώ οι επιστροφές του στα σερβίς των αντιπάλων του είναι σε καλό επίπεδο και δεν είναι τυχαίο ότι κατάφερε να δημιουργήσει πολλά προβλήματα στον Τιμ, έχοντας 7 ευκαιρίες για μπρέικ στο πρώτο σετ.

Με νίκη στο αποψινό ματς θα βρεθεί πολύ κοντά στην εξασφάλιση της πρόκρισης στα ημιτελικά, κάτι που θα εξαρτηθεί και από το αποτέλεσμα του αγώνα του Φέντερερ κόντρα στον Τιμ.

Κέρδισε αλλά δεν έπεισε απόλυτα ο Νισικόρι

Ιδανική η πρεμιέρα στον όμιλο και για τον Νισικόρι, ο οποίος κέρδισε με 2-0 σετ (7-6, 6-3) τον Φέντερερ και κατάφερε να θέσει υποψηφιότητα για την πρόκριση στα ημιτελικά των ATP Finals για τρίτη φορά στην καριέρα του.

Ο Ιάπωνας εκμεταλλεύτηκε τα άπειρα λάθη του Ελβετού, ήταν τυχερός που μπόρεσε να επιβιώσει στο πρώτο σετ, καθώς βρέθηκε αρκετές φορές σε κίνδυνο στο σερβίς, κατέκτησε το τάι μπρέικ του πρώτου σετ, με τον Φέντερερ να υποπίπτει σε σωρεία κακών επιλογών στη συνέχεια και να του προσφέρει μία σχετικά άνετη νίκη.

Δείκτης του ότι ο Νισικόρι κέρδισε δίχως να εντυπωσιάσει αγωνιστικά, είναι τα στατιστικά της αναμέτρησης, με τον  Ιάπωνα να έχει μόλις 6 winners και 22 αβίαστα λάθη, τη στιγμή που ο Φέντερερ είχε 19 winners και 34 αβίαστα λάθη.

Σημαντικό το πώς θα καταφέρει να διαχειριστεί τη νίκη επί του Φέντερερ, με τον ίδιο να δηλώνει μετά το τέλος του αγώνα ότι είναι δύσκολο να αντιμετωπίζει το ίνδαλμά του και ότι το ματς κόντρα στον Αντερσον θα είναι μία εντελώς διαφορετική υπόθεση.

Ευνοούν οι συνθήκες τον Αντερσον

5-3 υπέρ του Νισικόρι το σκορ των μεταξύ τους αναμετρήσεων, αλλά χρήσιμος οδηγός μπορούν να αποτελέσουν τα δύο τελευταία παιχνίδια τους, αμφότερα σε κλειστά γήπεδα με σκληρή επιφάνεια.

Πιο συγκεκριμένα, στον τελικό της Βιέννης, ο Αντερσον κέρδισε με 2-0 σετ (6-3, 7-6,), ενώ μία εβδομάδα αργότερα, στο γύρο των «16» του Masters 1000 του Παρισιού, ο Νισικόρι πήρε ρεβάνς, επικρατώντας με 2-0 σετ (6-4, 6-4).

100% δίπλα στον παίκτη

Αυτό που αξίζει να τονιστεί, είναι ότι ο Νισικόρι κέρδισε το ματς στην πιο αργή επιφάνεια, εκμεταλλευόμενος και την κόπωση του Αντερσον από τα συνεχόμενα ματς, ενώ οι συνθήκες που θα διεξαχθεί το σημερινό ματς είναι πιο γρήγορες και αυτό ευνοεί το πιο επιθετικό στυλ παιχνιδιού του Αντερσον.

Θεωρούμε ότι οι δύο τενίστες έχουν μοιρασμένες πιθανότητες επικράτησης σήμερα, διαφωνούμε με το φαβοριτισμό του Νισικόρι και διακρίνουμε στοιχηματική αξία στις τιμές αουτσάιντερ για νίκη του Αντερσον στο εξαιρετικό 2,46 στη Novibet.

Προβλημάτισε έντονα ο Φέντερερ

Μία από τις χειρότερες φετινές εμφανίσεις του πραγματοποίησε ο  Φέντερερ κόντρα στον Νισικόρι, με τον  Ελβετό να βγάζει νευρικότητα, αστάθεια και να αφήνει πίσω τις σχετικά θετικές εντυπώσεις που άφησε πρόσφατα σε Παρίσι και Βασιλεία.

Ο μαέστρος από τη Βασιλεία ακύρωσε τη χθεσινή προπόνησή του, υπάρχει ένα πέπλο μυστηρίου για το εάν αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα τραυματισμού, αυτό θα φανεί στην πράξη και το ματς με τον Τιμ αποτελεί την τελευταία ευκαιρία του για να επιβιώσει στη διοργάνωση.

Αν και οι τιμές αουτσάιντερ του Τιμ κοντά στο 3,50 δείχνουν ελκυστικές, θα προτιμήσουμε να σταθούμε σε κάποια ειδικά στοιχήματα από το συγκεκριμένο ματς, βασιζόμενοι στην αστάθεια και στη νευρικότητα που βγάζει ο Φέντερερ.

Ο Ελβετός πέρασε μόλις στο 57% το πρώτο του σερβίς στο πρώτο ματς, αυτό τον έκανε ευάλωτο στο δεύτερο σερβίς, ενώ υπέπεσε και σε τέσσερα διπλά λάθη. Υπολογίζοντας ότι ο Φέντερερ θα αντιμετωπίσει παρόμοια προβλήματα στο σερβίς και κόντρα στον Τιμ, εκτιμούμε ότι υπάρχει αξία στο Over 2,5 για διπλά λάθη του Ελβετού σε απόδοση 1,90 στο Stoiximan.

Πέραν των προβλημάτων στο σερβίς, ο Φέντερερ ήταν πολύ κακός και στις επιστροφές απέναντι στον Νισικόρι, διάβαζε άσχημα το σερβίς του Ιάπωνα, ενώ είναι εντυπωσιακό ότι κέρδισε μόλις το 37% των πόντων στο δεύτερο σερβίς του αντιπάλου του.

Ο Τιμ διαθέτει πολύ ισχυρό σερβίς, βάζει δύναμη και μπορεί να βρει αρκετούς άσους, κόντρα στον Αντερσον είχε πέντε άσους, όμως αυτό οφείλεται στο ότι ο αντίπαλός του έκοβε την πορεία αρκετών σερβίς λόγω ύψους, εκτιμούμε πως δεν θα συμβεί κάτι αντίστοιχο από τον Φέντερερ απόψε και θα ποντάρουμε στο Over 5,5 άσων του Τιμ σε απόδοση 1,87 στο Stoiximan.