Τένις: Επιστροφή στο Νο. 1

Δημοσιεύτηκε: Πολύκαρπος Σεπεκίδης στις 09:04 20/05/2018

ΝΑΔΑΛ – ΖΒΕΡΕΦ

Ώρα έναρξης: Όχι πριν τις 17:00 στο Centrale.

Ο Ναδάλ βρήκε απέναντι του έναν εξαιρετικό Τζόκοβιτς στο χθεσινό ημιτελικό, χρειάστηκε να ανεβάσει το επίπεδο της απόδοσής της του στα κρίσιμα σημεία και κατάφερε να κερδίσει με 2-0 σετ (7-6, 6-3) έπειτα από έναν πολύ υψηλού επιπέδου ματς, που αποτελεί πρελούδιο για όσα έχουμε να περιμένουμε από το Ρολάν Γκαρός, το οποίο ξεκινά σε δύο εβδομάδες.

Το αδιαμφισβήτητο φαβορί για κάθε πιθανό τίτλο στο χώμα συνάντησε αρκετές δυσκολίες στους δύο τελευταίους αγώνες του, την Παρασκευή έχασε το πρώτο σετ από τον Φονίνι, όμως απάντησε εμφατικά, κερδίζοντας με 6-1, 6-2 τα δύο επόμενα κόντρα στον Ιταλό.

Εχθές, κατάφερε να αντισταθεί στην αντεπίθεση του Τζόκοβιτς στο πρώτο σετ, το οποίο κέρδισε με 7-4 στο τάι μπρέικ, ενώ δεν άφησε περιθώριο στο Σέρβο στο δεύτερο, κατακτώντας το με 6-3, σημειώνοντας δύο μπρέικ και δίχως καν να απειληθεί το σερβίς του.

Ο Ισπανός εμφανίζεται αποφασισμένος μετά την πρώτη του φετινή ήττα στο χώμα, καθώς μετά εκτός του χαμένου προημιτελικού της Μαδρίτης, έχει ρεκόρ 18-1 φέτος στη συγκεκριμένη επιφάνεια, υπολογίζοντας και τα ματς για το Davis Cup.

Παρότι είναι επτάκις πρωταθλητής στη Ρώμη, έχει να πανηγυρίσει τίτλο στην αιώνια πόλη από το 2013 και φέτος οι συνθήκες φαντάζουν ιδανικές για να κατακτήσει εκ νέου το τελευταίο Masters 1000 στο χώμα της χρονιάς, καθώς θα αντιμετωπίσει έναν κουρασμένο αντίπαλο, επί του οποίου μετρά ρεκόρ νικών 4-0, ενώ δεν έχασε κανένα από τα πέντε σετ κόντρα στο Ζβέρεφ στο χώμα.
Τέλος, αξίζει να επισημάνουμε ότι εάν ο Ναδάλ κατακτήσει τον τίτλο στη Ρώμη, θα καταφέρει να επιστρέψει στο νο.1 της παγκόσμιας κατάταξης και αυτό θα αποτελέσει δεδομένα ψυχολογική ώθηση εν όψει Ρολάν Γκαρός.

Ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ επιβίωσε από μία αδυσώπητη μάχη κόντρα στον Κροάτη Τσίλιτς, καθώς μπορεί να επικράτησε στα δύο σετ (7-6, 7-5), όμως χρειάστηκε πάνω από δύο ώρες για να το επιτύχει αυτό, ενώ ολοκλήρωσε το ματς του αργά το βράδυ του Σαββάτου, έχοντας πολύ λιγότερες ώρες αποθεραπείας εν όψει του απογευματινού τελικού της Κυριακής.

Αυτή ήταν η 13η νίκη του ταλαντούχου Γερμανού στο χώμα, αύριο θα δώσει τον τρίτο σερί τελικό σε ισάριθμες εβδομάδες, καθώς την προηγούμενη Κυριακή θριάμβευσε στη Μαδρίτη, ενώ πριν από 15 ημέρες είχε κατακτήσει τον τίτλο στο Μόναχο.

Το επικό πρώτο σετ του χθεσινού ημιτελικού, το οποίο κατέκτησε ο Ζβέρεφ με 15-13 (!) στο τάι μπρέικ και αφότου νωρίτερα είχε σώσει πέντε σετ πόιντ του αντιπάλου, άφησε τα σημάδια του στο κορμί του νεαρού Γερμανού, ο οποίος ζήτησε ιατρικό τάιμ άουτ για φροντίδα στο δεξιό του ώμο, αλλά με την ένθερμη στήριξη του κοινού και βγάζοντας προσωπικότητα, κατάφερε να κερδίσει και το δεύτερο με 7-5, ανατρέποντας προβάδισμα με μπρέικ του Τσίλιτς.

Πέραν της κούρασης, ο Ζβέρεφ έβγαλε και έντονη νευρικότητα, ειδικά για μία αμφισβητούμενη φάση στο τάι μπρέικ του πρώτου σετ, ενώ είχε πολλά έντονα ξεσπάσματα στους πανηγυρισμούς του, αποδεικνύοντας το πόσο πολύ θέλει να υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε πέρσι στη Ρώμη.

Αναφορικά με το πώς αισθάνεται μετά από τόσα διαδοχικά παιχνίδια, ο Γερμανός ανέφερε μετά το τέλος του ημιτελικού: «Προφανώς και αισθάνομαι κάπως κουρασμένος. Θα προσπαθήσω να δώσω τον καλύτερό μου εαυτό αύριο. Ο Ράφα είναι απίστευτος παίκτης, ειδικά σε αυτή την επιφάνεια. Οφείλω να παίξω όσο καλύτερα μπορώ, ώστε να έχω έστω μία μικρή ευκαιρία».

Οι δύο αθλητές έχουν αναμετρηθεί τέσσερις φορές, με τον Ναδάλ να επικρατεί σε όλες τις περιπτώσεις, όμως ο Ζβέρεφ έφθασε πολύ κοντά στο να νικήσει τον Ισπανό στις δύο πρώτες τους αναμετρήσεις, σε σκληρή επιφάνεια, καθώς έχασε με 2-1 σετ για τον τρίτο γύρο του Ιντιαλ Γουέλς το 2016, με το Γερμανό να χάνει ένα σοκαριστικά εύκολο ματς πόιντ, ενώ για τον τρίτο γύρο του Αυστραλιανού Οπεν του 2017, ο Ναδάλ επικράτησε μετά από έναν επικό αγώνα με 3-2 σετ.

Πλήρως αντίθετη η κατάσταση στο χώμα, όπου ο Ναδάλ συνέτριψε με 2-0 σετ (6-1, 6-1) τον Ζβέρεφ για τον τρίτο γύρο του Μόντε Κάρλο πέρσι, ενώ φέτος, στο πρώτο ματς του Ισπανού έπειτα από δίμηνη αποχή λόγω τραυματισμού, επικράτησε με 3-0 σετ (6-1, 6-4, 6-4) για το Davis Cup (διοργάνωση εθνικών ομάδων), μπροστά στα μάτια των συμπατριωτών του στη Βαλένθια.

Ο Ναδάλ έχει καταφέρει να αποκτήσει ψυχολογικό προβάδισμα και επί του Ζβέρεφ, κέρδισε και τα τέσσερα ματς κόντρα στο Γερμανό, ενώ στο χώμα έχει πέντε κερδισμένα σετ επί του νο.3 της παγκόσμιας κατάταξης, μην επιτρέποντάς του πάνω από τέσσερα games σε αυτά τα σετ στη συγκεκριμένη επιφάνεια.

Ο Ζβέρεφ εμφάνισε σημάδια κούρασης στο χθεσινό ημιτελικό, είχε πολύ λιγότερο χρόνο ξεκούρασης σε σύγκριση με τον Ναδάλ, καθώς ο αγώνας του τελείωσε αργά το βράδυ, τη στιγμή που ο Ναδάλ τελείωσε νωρίς το απόγευμα το ματς του κόντρα στον Τζόκοβιτς. Κούραση και νευρικότητα (την οποία εμφάνισε εχθές ο Ζβέρεφ σε μεγάλο βαθμό), ποτέ δεν είναι καλοί σύμμαχοι κόντρα στον Ισπανό, αναμένουμε έναν αποφασισμένο να ξεκόψει τον αέρα του Γερμανού Ναδάλ, θεωρούμε πως θα δούμε μίας είδους επανάληψη των έως τώρα αγώνων τους στο χώμα, κρατάμε ως οδηγό ότι ο Ζβέρεφ δεν πήρε πάνω από τέσσερα games σε κανένα από τα πέντε σετ κόντρα στον τενίστα από τη Μαγιόρκα στη συγκεκριμένη επιφάνεια και θα ποντάρουμε στο Under 20,5 games σε απόδοση 1,86 στη Winmasters.