Τένις: Λατρεύει να αγωνίζεται στο χώμα

Δημοσιεύτηκε: Πολύκαρπος Σεπεκίδης στις 12:07 09/05/2018

ΜΠΕΡΤΕΝΣ – ΒΟΖΝΙΑΚΙ

Ωρα έναρξης: Οχι πρις τις 15:00 στο Estadio 3.

Head to head: Τρεις φορές έχουν αναμετρηθεί οι δύο αθλήτριες, όλες σε σκληρή επιφάνεια, με τη Βοζνιάκι να επικρατεί ισάριθμες φορές, δίχως να χάσει σετ, όμως δεν μπορούν να αποτελέσουν οδηγό τα συγκεκριμένα παιχνίδια, καθώς δεν έχουν καμία σχέση με το πώς συμπεριφέρονται οι δύο τενίστριες στο χώμα, το οποίο είναι η χειρότερη επιφάνεια της Βοζνιάκι, αντιθέτως είναι η αγαπημένη της Μπέρτενς.

Από τις πιο φορμαρισμένες αθλήτριες στην έως τώρα χωμάτινη περίοδο η Ολλανδή Μπέρτενς, η οποία ξεκίνησε ιδανικά τη φετινή πορεία στην αγαπημένη της επιφάνεια, κατακτώντας τον τίτλο στο πράσινο χώμα του Τσάρλεστον, όπου διέσυρε με 2-0 σετ (6-2, 6-1) την πολύ ισχυρή Γκόργκες στον τελικό, ενώ νωρίτερα είχε επικρατήσει με 2-1 σετ επί της αγαπημένης του κοινού, Κις.

Στη συνέχεια αγωνίστηκε στο τουρνουά της Στουτγάρδης, όπου ήταν άτυχη με την κλήρωση να της φέρνει στον πρώτο γύρο τη μετέπειτα νικήτρια Καρολίνα Πλίσκοβα, από την οποία ηττήθηκε με 2-0 σετ (6-2, 6-2).

Η 27χρονη Ολλανδή επέλεξε να μην αγωνιστεί στο τουρνουά του Ραμπάτ την περασμένη εβδομάδα, ώστε να επικεντρωθεί σε αυτό της Μαδρίτης, όπου υπερασπίζεται αρκετούς βαθμούς στην παγκόσμια κατάταξη από την περσινή της πορεία μέχρι τα προημιτελικά.

Η επιλογή αυτή αποδείχθηκε σοφή, καθώς η Μπέρτενς ήταν φρέσκια, γεμάτη ενέργεια και πήρε δύο σημαντικές νίκες στην ισπανική πρωτεύουσα, απέναντι σε εξαιρετικές τενίστριες στο χώμα, νικώντας με 2-0 σετ (6-4, 6-4) τη Σάκκαρη και επίσης με 2-0 σετ (6-1, 6-4) τη Σεβάστοβα.

Πρόκειται για αθλήτρια που λατρεύει να αγωνίζεται στο χώμα, δεν αποτελεί έκπληξη ότι και οι πέντε τίτλοι της σε επίπεδο WTA ήρθαν στη συγκεκριμένη επιφάνεια, ενώ το 2016 πέτυχε τη μεγαλύτερη επιτυχία της καριέρα της, φθάνοντας μέχρι τα ημιτελικά του Ρολάν Γκαρός, όπου ηττήθηκε μετά από μεγάλη μάχη από τη Σερένα Γουίλαμς με σκορ 7-6, 6-4.

Η Βοζνιάκι ποτέ δεν κατάφερε να βρει τη φόρμουλα της επιτυχίας στο χώμα, το οποίο αποτελεί την επιφάνεια με τις λιγότερες επιτυχίες για τη Δανή, η οποία είχε κάποιες σποραδικές αναλαμπές στο παρελθόν στο χώμα, αλλά ποτέ δεν παρουσιάστηκε κοντά στο επίπεδο που μας έχει συνηθίσει στη σκληρή επιφάνεια και στο γρασίδι.

Δεν ξεκίνησε με τις καλύτερες προδιαγραφές ούτε η φετινή της πορεία στη χωμάτινη περίοδο, καθώς υποχρεώθηκε να αποσυρθεί λόγω τραυματισμού στους κοιλιακούς από τον προημιτελικό της Κωνσταντινούπολης την περασμένη εβδομάδα, εγκαταλείποντας με το σκορ στο 1-1 σετ της αναμέτρησής της με τη μετέπειτα νικήτρια της διοργάνωσης, Περμαντιέ.

Ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στη Μαδρίτη με μία άνετη νίκη με 2-0 σετ (6-3, 6-1) επί της Γκαβρίλοβα στον πρώτο γύρο, όμως στο επόμενό της ματς δυσκολεύτηκε αρκετά, καθώς νίκησε με 2-1 σετ (6-2, 4-6, 6-4) την Μπάρτι, ανατρέποντας προβάδισμα 4-2 της Αυστραλής στο τρίτο σετ.

Ελάχιστες οι καλές παρουσίες της στο τουρνουά της Μαδρίτης, με μοναδική εξαίρεση την πορεία μέχρι τον τελικό το 2009, όταν ηττήθηκε από τη Σάφινα, ενώ πέρσι η πορεία της σταμάτησε στο δεύτερο γύρο από την Ισπανίδα Σουάρεθ Ναβάρο. Κάκιστες επιδόσεις για τενίστρια του διαμετρήματός της ο ένας τελικός το 2009 και η μία παρουσία στα προημιτελικά το 2015, σε σύνολο 8 συμμετοχών στο τουρνουά.

Οι δύο αθλήτριες έχουν μεγάλη διαφορά δυναμικότητας στη σκληρή επιφάνεια και στο γρασίδι, όμως στο χώμα είναι σχεδόν ισοδύναμες τη δεδομένη χρονική περίοδο, με την Μπέρτενς να προέρχεται από συνεχόμενες νίκες ψυχολογίας, ενώ η Βοζνιάκι ποτέ δεν έπεισε στην πιο αργή επιφάνεια που παίζεται τένις. Ασταθής και όχι απόλυτα πειστική η Βοζνιάκι στα φετινά ματς της στο χώμα, αντιθέτως η Μπέρτενς βρίθει αυτοπεποίθησης, δεν έχει να φοβηθεί κάτι κόντρα στη Δανή, της παρουσιάζεται μία ιδανική ευκαιρία να κερδίσει το νο.2 της παγκόσμιας κατάταξης.

Αντίθετα με όλα αυτά, οι εταιρίες δίνουν φαβορί του 1,65 τη Βοζνιάκι και προσωπικά διακρίνω στοιχηματική αξία στο 2,20 της Winmasters για τη νίκη της Μπέρτενς.

ΚΒΙΤΟΒΑ – ΚΟΝΤΑΒΕΪΤ

Ωρα έναρξης: Στις 16:00 περίπου, αμέσως μετά τη λήξη του αγώνα της Γκαρσιά με την Γκόργκες στην Pista 4.

Head to head: Μία μόλις φορά τέθηκαν αντιμέτωπες οι δύο αθλήτριες, πέρσι για τον πρώτο γύρο του Σινσινάτι, σε σκληρή επιφάνεια, με την Κβίτοβα να επικρατεί με 2-1 σετ (1-6, 7-6, 6-3).

H Κβίτοβα έζησε πολύ έντονες συγκινήσεις την περασμένη εβδομάδα, καθώς κατέκτησε το τουρνουά της Πράγας, μπροστά στα μάτια των συμπατριωτών της, φθάνοντας στο 23ο τίτλο καριέρας και μόλις τρίτο στο χώμα.

Η πανύψηλη αριστερόχειρας συνέχισε τις επιτυχίες και στη Μαδρίτη, κερδίζοντας τα δύο πρώτα ματς της ελεγχόμενα, φθάνοντας στην επικράτηση με 2-0 σετ (6-1, 6-2) επί της Τσουρένκο, ενώ εχθές λύγισε με 2-0 σετ (6-3, 7-6) την Πούιγκ.

Αν και το χώμα δεν είναι η αγαπημένη της επιφάνεια, έχει σημειώσει αρκετές επιτυχίες στο παρελθόν στη συγκεκριμένη επιφάνεια και στην τροπαιοθήκη της βρίσκονται δύο τίτλοι στη Μαδρίτη, το 2011 και το 2015.

Παίζει ένα απόλυτα επιθετικό τένις, βασιζόμενο στη δύναμη, με προεξάρχοντα όπλα το πανίσχυρο σερβίς και το εξαιρετικό forehand, όμως παρουσιάζει αρκετά κενά διαστήματα στα παιχνίδια της και πολλές φορές δυσκολεύεται ακόμη και με χαμηλότερης δυναμικότητας αντιπάλους.

Σε ανοδική πορεία βρίσκεται τον τελευταίο καιρό η Ανέτ Κόνταβεϊτ, που σημείωσε σπουδαία νίκη στον πρώτο γύρο της διοργάνωσης, αφήνοντας έξω της Βένους Γουίλιαμς, την οποία υπέταξε με 2-1 σετ (3-6, 6-3, 6-3), ενώ επιβεβαίωσε το σημερινό της ραντεβού με την Κβίτοβα, κερδίζοντας εχθές επίσης με 2-1 σετ (6-2, 4-6, 6-2) την Σάσνοβιτς.

Σημειώνει συνεχόμενες νίκες για δεύτερο συνεχόμενο τουρνουά στο χώμα, καθώς πραγματοποίησε εξαιρετική πορεία στη Στουτγάρδη, όπου έφθασε μέχρι τα ημιτελικά, κερδίζοντας τρεις πολύ καλές τενίστριες στο χώμα, όπως είναι οι  Μλαντένοβιτς, Κέρμπερ και Παβλιουτσένκοβα, πριν λυγίσει από τη νικήτρια του θεσμού, Καρολίνα Πλίσκοβα.

Τενίστρια που διαθέτει εντυπωσιακά φυσικά προσόντα και που βασίζει το παιχνίδι της στη δύναμη και στην επιθετικότητα, διαθέτοντας πολύ αξιόλογο σερβίς, δυνατό forehand και αρκετά αξιόπιστο backhand.

Δεν περιγράφει τις δυσκολίες που θα συναντήσει η Κβίτοβα το 1,30 για νίκη της Τσέχας (κοντά στο 3,50 η νίκη της Κόνταβεϊτ). Η Κόνταβεϊτ έχει τα όπλα για να κοντράρει το νο.10 της παγκόσμιας κατάταξης, μπορεί να πάρει αρκετούς πόντους από το σερβίς της, αναμένουμε ένα παιχνίδι με γεμάτα σετ, ενδεχομένως να κριθεί και στα τρία σετ και θα ποντάρουμε στο Over 20,5 games στο 1,88 του Stoiximan.

ΤΣΟΡΙΤΣ – ΣΤΡΟΥΦ

Ωρα έναρξης: 19:00 στο Estadio 3, μετά την ολοκλήρωση του αγώνα του Βερντάσκο κόντρα στον Λεάντρο Μάγερ.

Head to head: Τρεις οι έως τώρα μονομαχίες τους, όλες σε σκληρή επιφάνεια, με το Στρούφ να προηγείται με 2-1 σκορ σε αυτά τα ματς, κερδίζοντας με 2-0 σετ (6-4, 7-6) τον Τσόριτς στα προημιτελικά του Γουίνστον Σάλεμ το 2017, ενώ επικράτησε και με 2-1 σετ (3-6, 6-2, 6-4) λίγες εβδομάδες αργότερα για τον πρώτο γύρο στην Αγία Πετρούπολη. Ο Τσόριτς κατάφερε να νικήσει με 2-0 σετ (6-3, 6-3) τον Στρούφ για τον πρώτο γύρο του περσινού Masters 1000 του Παρισιού.

Προσδοκίες για πολύ σπουδαία πράγματα δημιούργησαν οι εμφανίσεις του Τσόριτς στα Masters 1000 του Μαρτίου στην Αμερική, καθώς ο ταλαντούχος Κροάτης κατάφερε να φθάσει μέχρι τα ημιτελικά στο Ιντιαν Γουέλς, χάνοντας οριακά με 2-1 σετ από τον Φέντερερ, ενώ στο Μαϊάμι βρέθηκε στα προημιτελικά, χάνοντας από τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ.

Η μετάβαση από τη σκληρή επιφάνεια στο χώμα, σε θεωρητικό επίπεδο, θα έδινε ακόμη μεγαλύτερη δυναμική στον Τσόριτς, όμως είχε δύσκολη κλήρωση στο Μόντε Κάρλο, χάνοντας μετά από μεγάλη μάχη με 2-0 σετ (7-6, 7-5) στο δεύτερο γύρο από έναν πολύ καλό εκείνη την ημέρα Τζόκοβιτς.

Ούτε στη Μαδρίτη η κλήρωση ήταν η καλύτερη δυνατή, αλλά ο 22χρονος Κροάτης ήταν εξαιρετικός απέναντι στο «γηπεδούχο» Καρένιο Μπούστα, τον οποίο διέλυσε με 2-0 σετ (6-4, 6-2).

Η τενιστικές ικανότητες του αθλητή από το Ζάγκρεμπ είναι υψηλού επιπέδου, ενώ το βασικό του χαρακτηριστικό γνώρισμα είναι η μαχητικότητα και το ότι παλεύει για κάθε μπάλα, κάτι που τον καθιστά ικανό να βγάζει πολύ δύσκολες άμυνες και να οδηγεί τον αντίπαλο στο λάθος, στοιχείο που είναι πολύ σημαντικό πλεονέκτημα για το τένις στο χώμα.

Αυτή θα είναι η τρίτη του παρουσία στο Masters 1000 της Μαδρίτης, πέρσι είχε φθάσει μέχρι τα προημιτελικά, όπου ηττήθηκε από τον Τιμ, ενώ το 2016 λύγισε από τον ανίκητο εκείνη την εποχή Τζόκοβιτς στο δεύτερο γύρο.

Αν και τυπικό δείγμα τενίστα που λατρεύει το χώμα, ο Στρούφ δεν έχει κατορθώσει να πετύχει κάτι ιδιαίτερο στα τέσσερα έως τώρα φετινά τουρνουά που έλαβε μέρος στη συγκεκριμένη επιφάνεια.

Πιο συγκεκριμένα, ηττήθηκε στον πρώτο γύρο στο Μαρακές από τον αδύναμο Βατούτιν, στη συνέχεια ηττήθηκε στον τρίτο γύρο του Μόντε Κάρλο από τον  Αλεξάντερ Ζβέρεφ, ακολούθως αγωνίστηκε στη Βουδαπέστη, φθάνοντας μέχρι τα προημιτελικά και χάνοντας την ευκαιρία να διεκδικήσει τον τίτλο σε ένα αρκετά αδύναμο ταμπλό, ενώ την περασμένη εβδομάδα ηττήθηκε στα προημιτελικά του Μονάχου και πάλι από τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ.

Υπολογίζοντας τα παραπάνω δεδομένα, διαπιστώνουμε ότι ο Γερμανός αγωνίζεται ακατάπαυστα εδώ κι ένα μήνα, λαμβάνει μέρος σε διαφορετικό τουρνουά κάθε εβδομάδα, ενώ παρουσιάζει πολλές διακυμάνσεις στην απόδοσή του και δεν μπορεί να διατηρήσει ένα σταθερό επίπεδο.

Αυτή είναι η πρώτη του παρουσία στο Masters 1000 της Μαδρίτης και εχθές κατάφερε να κερδίσει με 2-0 σετ (6-4, 6-4) τον Ρουμάνο Τσόπιλ, βασιζόμενος στο ισχυρό του σερβίς, καθώς δεν υπέστη μπρέικ, ενώ έσπασε από μία φορά σε κάθε σετ το σερβίς του αντιπάλου του.

Ο Τσόριτς είναι ένας από τους τενίστες που μπορούν να διακριθούν φέτος στη χωμάτινη περίοδο, έδειξε σε καταπληκτική φόρμα στην εμφατική νίκη του επί του Καρένιο Μπούστα στον προηγούμενο γύρο και οι αποδόσεις (1,35 η νίκη του Τσόριτς, πάνω από 3,10 πληρώνει ο Στρούφ) δεν κάνουν λάθος. Θεωρώ ότι ο Τσόριτς θα πιέσει και θα φθάσει στα όριά του τον Στρούφ, δεν αποκλείω να κάνει την εμφάνισή της η κούραση του Γερμανού από τα συνεχόμενα ματς, αναμένω πολλά λάθη από τη ρακέτα του Στρούφ, ο Κροάτης είναι ιδανικός στο να οδηγεί τον αντίπαλο σε βιαστικές επιλογές και θα επιλέξω το -3,5 games υπέρ του Τσόριτς σε απόδοση 1,85 στο Novibet.