ΑΛΝΤΟΣΙΒΙ

0 - 1 07-08-22

ΟΥΡΑΚΑΝ

Για τον αγώνα ΑΛΝΤΟΣΙΒΙ-ΟΥΡΑΚΑΝ γράφει ο Γιώργος Φράγκος Ημερομηνία: 23:39 06/08/22
2.10

Έσπασε νέο αρνητικό σερί με στη Λανούς (1-0). Καλύτερη δεν ήταν, φαινόταν πιο κοντά στην ήττα σε όλο το παιχνίδι, αφού όμως δεν δέχθηκε γκολ, στις καθυστερήσεις το «έκλεψε».

Μεσοβδόμαδα με πολλές αλλαγές έπαιξε στο κύπελλο με τη Νιούελς, ηττήθηκε 4-2. Για ένα ημίχρονο το πάλεψε (2-2), στην επανάληψη η αντίπαλος φάνηκε να το θέλει πιο πολύ και δίκαια βρήκε άλλα δύο γκολ και απέφυγε ακόμα και τα πέναλτι.

Ξεφορτώθηκε και το κύπελλο και τώρα έχει μείνει μόνο με υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα και τίποτα παραπάνω. Αυτό είναι κάτι που ίσως και να ήθελε ο Σομόσα, πλέον η ομάδα του έχει να δώσει 16 ματς στη σεζόν και μέσω αυτών να φτάσει σε τέτοιο μ.ό. που να της επιτρέπει να βρίσκεται και του χρόνου στη Λίγκα Προφεσιονάλ.

Νέο απόκτημα ο μπακ/χαφ Εσεκιέλ Σελότο, ο οποίος στη Ράσινγκ δεν πήρε καθόλου χρόνο συμμετοχής στο πρωτάθλημα. Θα χρειαστεί λίγο χρόνο να αποκτήσει αγωνιστικό ρυθμό, δεν είναι σε θέση να αγωνιστεί βασικός προς το παρόν. Προβλήματα δεν αντιμετωπίζει ο Σομόσα, το πιθανότερο είναι να βάλει την ενδεκάδα που αντιμετώπισε τη Λανούς.

Έχασε το αήττητο σερί, υπέστη μια απρόσμενη ήττα από τη Χιμνάσια (0-1) στο ματς που έβλεπε ως ευκαιρία επιστροφής στις νίκες. Μέτριο ως και κακό το παιχνίδι, είχε κάποιες φάσεις κι εκείνη, ελάχιστες καθαρές, υπέκυψε με αυτογκόλ (63’).

Ξεκάθαρο πισωγύρισμα που την έβγαλε και από την πρώτη δεκάδα η ήττα από τη Χιμνάσια. Ο Νταμπόβε επιζητά από την αρχή του πρωταθλήματος τη σταθερότητα αλλά μόνο αυτό δεν βλέπει, δεν βοηθάει και η ρευστότητα που επικρατεί στο ρόστερ κατά τη μεταγραφική περίοδο. Πάντως ο συναγερμός για τον μέχρι στιγμής MVP θεωρείται πως έχει λήξει, ο παίκτης θα συνεχίσει στην «γκλόμπο» αφού η μετακίνηση στη Βραζιλία μάλλον δεν θα γίνει.

Κανονικά διαθέσιμος ο Κριστάλδο (11/4), θα αγωνιστεί και βασικός κανονικά στη Μαρ ντελ Πλάτα. Ο Νταμπόβε παρά την ήττα φέρεται διατεθειμένος να δείξει εμπιστοσύνη στους βασικούς του και να μην κάνει ούτε μία αλλαγή.

Η Αλντοσίβι παλεύει και χρειάζεται βαθμούς για την παραμονή, όμως σε τέτοια παιχνίδια υστερεί ξεκάθαρα. Όχι μόνο επειδή είναι κατώτερη από κάθε άποψη από το σύνολο του Νταμπόβε αλλά κυρίως διότι έχει την ατυχία να υποδέχεται μια ομάδα που έρχεται από ήττα και θέλει να δώσει άμεσα απάντηση μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Αν αυτό επιβεβαιωθεί την ώρα του αγώνα, η γηπεδούχος δεν θα μπορέσει να κάνει και πολλά, για να πάρει κάτι από το ματς δεν αρκεί να παίξει καλά μόνο η ίδια, αλλά και να μην παίξει όσο μπορεί η αντίπαλος. Εκτιμώ πως αυτό δεν θα συμβεί και η Ουρακάν θα φύγει με το διπλό, το οποίο πληρώνει, το μετά βίας αποδεκτό πια έτσι όπως έπεσε, 2,00 στη Novibet.

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

Εδώ δεν υπάρχει καν κάποια σκέψη. Η Ουρακάν είναι τόσο ασταθής που δεν μπορεί με τίποτα να προσφέρει επιλογές στο κομμάτι των γκολ. Η εικόνα της Αλντοσίβι ούτως ή άλλως σε κάθε ματς εξαρτάται και από το πώς θα παρουσιαστεί ο αντίπαλος. No bet.

Αλντοσίβι

Ουρακάν

Α' ΑΡΓΕΝΤΙΝΗΣ 2012/2013 - 2013/2014 - 2014 - 2015 0 - 0 2016 - 2016/2017 0 - 3 2017/2018 - 2018/2019 2 - 1 2019/2020 - 2021 -
Β' ΑΡΓΕΝΤΙΝΗΣ 2013/2014 1 - 1 2014 - 2015 - 2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 - 2021 -