ΑΤΛΕΤΙΚΟ - ΒΑΛΕΝΘΙΑ (18/3/23, 22:00) Κόντρα στην παράδοση οι «νυχτερίδες»
SPECIAL BET

ΑΤΛΕΤΙΚΟ

3 - 0 18-03-23

ΒΑΛΕΝΘΙΑ

Για τον αγώνα ΑΤΛΕΤΙΚΟ-ΒΑΛΕΝΘΙΑ γράφει ο Γιώργος Τεριακής Ημερομηνία: 23:01 17/03/23

1
2

*** Παίκτης (1999-00) και βοηθός του Γρεγόριο Μανθάνο στην Ατλέτικο (2011) ο Ρουμπέν Μπαράχα.

Στα 9 ματς το αήττητο σερί στο πρωτάθλημα, τέταρτη νίκη στα 5 τελευταία, πέρασε με 1-0 από τη Χιρόνα, χάρη σ’ ένα γκολ του Μοράτα στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων από κόρνερ. Είχε πάντως πολλές φάσεις για να σκοράρει νωρίτερα, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο με τον Ντεπάι, κινδύνεψε σε 1-2 περιπτώσεις στο β’, όμως και πάλι ήταν εκείνη που έψαχνε περισσότερο το γκολ και δικαιώθηκε στο φινάλε.

Ο Ντιέγκο Σιμεόνε έπλεξε το εγκώμιο της Βαλένθια, λέγοντας: «Λειτουργεί καλά από την άφιξη του Μπαράχα. Γνωρίζει τον σύλλογο και ξέρει τι χρειάζεται. Υπήρξε πολύ καλή ανταπόκριση στην άφιξή του από το γκρουπ. Μας περιμένει ένας σκληρός αντίπαλος, που αντεπιτίθεται πολύ καλά, δουλεύει πολύ καλά τη δεύτερη μπάλα, με άτομα καλά τοποθετημένα στην επίθεση για να κάνουν ζημιά. Θα πρέπει να πάμε το παιχνίδι εκεί που πιστεύουμε ότι μπορούμε να κάνουμε εμείς ζημιά».

Παραμένουν εκτός οι αριστεροί μπακ Ρεϊνίλντο (22/0) και Ρεγκιλόν (4/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-5-2): Όμπλακ – Σάβιτς, Χιμένες, Ερμόσο – Μολίνα, Μάρκος Γιορέντε, Κόκε, Ντε Πολ, Καράσκο – Γκριεζμάν, Ντεπάι.

Ο Ντε Πολ ξεκινά στα χαφ αντί του Λεμάρ, ο Ντεπάι ξανά δίπλα στον Γκριεζμάν στην επίθεση.

Προϊστορία: 41-25-17, τελευταίο διπλό το 2011, έκτοτε 7-4-0. Αήττητη η Ατλέτικο στα 16 τελευταία ανεξαρτήτως έδρας (10-6-0).

Παίζοντας με περίσσιο πάθος, κατάφερε να πάρει το τρίποντο με την Οσασούνα με το αγαπημένο της 1-0. Λίγες οι καλές στιγμές στο ματς, περιόρισε αισθητά την αντίπαλο και σκόραρε με τον Κλάιφερτ στο 74΄, ενώ έχασε πέναλτι με τον Ούγκο Ντούρο στις καθυστερήσεις.

Παραμένει προσγειωμένος ο Ρουμπέν Μπαράχα και δηλώνει: «Δεν κοιτάζω τη βαθμολογία. Δεν είμαστε εδώ για να πιστεύουμε ότι έχουμε κάνει κάτι αξιόλογο. Μόλις συνειδητοποιήσαμε ότι αν κάνουμε ορισμένα πράγματα, θα είμαστε μια ανταγωνιστική ομάδα, που θα ανταγωνιστεί οποιονδήποτε. Δώσαμε ελπίδα, αλλά αυτό δεν μπορεί να συγχέεται με την πραγματικότητά μας, που είναι να λαμβάνουμε κάθε παιχνίδι ως κάτι πολύ σημαντικό και να προσπαθούμε να τους πληγώσουμε όλους».

Επιστρέφει ο φορ Καβάνι (14/5), παραμένουν εκτός ο φορ Μάρκος Αντρέ (16/1), ο στόπερ Γκαμπριέλ Παουλίστα (14/1) και ο αριστερός μπακ Τόνι Λάτο (16/1). Ξεπέρασε τις ενοχλήσεις και είναι διαθέσιμος ο αριστερός μπακ/ αρχηγός Γκαγιά (19/1).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Μαμαρντασβίλι – Φουλκιέ, Εζκατσάρ, Ντιακαμπί, Γκαγιά – Μούσα, Γκιγιαμόν, Αντρέ Αλμέιδα – Σάμου Καστιγέχο, Ούγκο Ντούρο, Κλάιφερτ.

Θέση στα εξτρέμ διεκδικεί ο Λίνο, λογικά από τον πάγκο ο Καβάνι, με τον Ούγκο Ντούρο να ξεκινά στην κορυφή, ενώ ο Τιερί Κορέια διεκδικεί τη θέση του Φουλκιέ στο δεξί άκρο της άμυνας.

Ατλέτικο

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΙΣΠΑΝΙΑΣ

Βαλένθια

Α' ΙΣΠΑΝΙΑΣ 2013/2014 3 - 0 2014/2015 1 - 1 2015/2016 2 - 1 2016/2017 3 - 0 2017/2018 1 - 0 2018/2019 3 - 2 2019/2020 1 - 1 2020/2021 3 - 1 2021/2022 3 - 2 2022/2023 3 - 0