ΚΟΡΤΡΑΪΚ

0 - 0 06-08-22

ΣΙΝΤ ΤΡΟΥΙΝΤΕΝ

Για τον αγώνα ΚΟΡΤΡΑΪΚ-ΣΙΝΤ ΤΡΟΥΙΝΤΕΝ γράφει ο Βασίλης Τσαπραλής Ημερομηνία: 01:13 06/08/22
2.05

Διπρόσωπη η παρουσία στην έδρα της Σερένγκ, ήταν όμως αρκετή για να φύγει με μια οριακή νίκη (1-0).

Γλίτωσε σε α’ μέρος που είδε την αντίπαλο να κυριαρχεί και να αστοχεί σε πέναλτι (20′). Εμεινε με 10 παίκτες από νωρίς (26′), αλλά οι φωνές του τεχνικού Μπελόσιν στην ανάπαυλα φαίνεται πως έπιασαν τόπο. Πιο συγκεντρωμένη στο β’, πήρε το προβάδισμα (58′) και κατάφερε να το κρατήσει με πρωταγωνιστή τον γκολκίπερ Ιλιτς.

Ηταν μόλις η 2η νίκη της μέσα στο 2022.

“Δείξαμε χαρακτήρα και αλληλεγγύη. Οι συνθήκες δεν ήταν ευνοικές, όμως παραμείναμε συγκεντρωμένοι και πήραμε αυτό που θέλαμε” το σχόλιο του τεχνικού Μπελόσιν που παραμένει υπό αμφισβήτηση.

Τιμωρημένος ο αμυντιικός χαφ Μπενχαίμπ (2/0).

Παραμένει εκτός ο μέσος Καντρί (-).

Ετοιμος ο χαφ Βαντεντρίσε (-).

Εκκίνηση με 2/2 ισοπαλίες και θετικές εντυπώσεις για το δουλεμένο σύνολο του Χόλερμπαχ. Ο τελευταίος βαθμός (1-1) στη Γάνδη ήρθε δύσκολα, αλλά τον δικαιούταν μετά τη βελτίωσή της στο β’ ημίχρονο.

Υπνωτισμένη στο ξεκίνημα, βρέθηκε νωρίς πίσω (12′), ενώ θα μπορούσε να τα είχε χάσει όλα σε δοκάρι της αντιπάλου στην αρχή της επανάληψης. Ανέβασε στροφές μετά το 55′ και κατάφερε να ισοφαρίσει ύστερα από άστοχη έξοδο του αντίπαλου γκολκίπερ (83′).

“Η ομάδα αξίζει συγχαρητήρια για το β’ ημίχρονο. Αλλάξαμε το σύστημα με 2ο επιθετικό, γίναμε πιο απειλητικοί και αξίζαμε το βαθμό. Τώρα πρέπει αν παραμείνουμε ψύχραιμοι και να συνεχίσουμε τη δουλειά” τα σχόλια του τεχνικού Χόλερμπαχ μετά τον τελευταίο αγώνα.

Αποχώρησε τραυματίας στο προηγούμενο ο βασικός μέσος Μπρουλς (2/0), όμως πρόλαβε να μπει στις επιλογές.

Επιστρέφουν ο βασικός επιθετικός Μπρούνο (1/0) και ο στόπερ Μπάουερ (1/0).

Χωρίς απουσίες.

Περίεργο το κλίμα στην Κορτράικ, με τις εξέδρες να αποδοκιμάζουν τον προπονητή στην ήττα της πρεμιέρας. Καλύτερη η πρώτη εικόνα της Σιντ Τρούιντεν, ωστόσο το διπλό δεν έχει ιδιαίτερη αξία σε τιμές φαβορί, αφού η ισοπαλία είναι μέχρι στιγμής το φόρτε (2/2) των “καναρινιών”. Πάσο.

Ούτε στα γκολ υπάρχει κάτι. Στο όριο κινούνται τα σκορ της Σιντ Τρούιντεν, ενώ η Κορτράικ οφείλει να επιτεθεί, χωρίς να έχει ιδιαίτερη ευχέρεια μέχρι στιγμής στο σκοράρισμα.

Κόρτραϊκ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Σιντ Τρούιντεν

Α' ΒΕΛΓΙΟΥ 2012/2013 - 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 3 - 0 2016/2017 0 - 1 2017/2018 3 - 2 2018/2019 3 - 1 2019/2020 4 - 0 2020/2021 0 - 2 2021/2022 1 - 3